Чи втратять кияни культову "Літаючу тарілку" на Либідській площі?

Чи втратять кияни культову "Літаючу тарілку" на Либідській площі? Фото: facebook.com/docskmda

Є ймовірність, що незабаром кияни більше не побачать "Літаючу тарілку" — футуристичну будівлю на вулиці Антоновича, 180. З'ясуймо, як виник знаменитий "київський НЛО" на Либідській площі та що йому загрожує нині.

Примітка. Українські мовознавці, як-от Олександр Пономарів, радять віддавати перевагу слову "летючий" замість "літаючий". Офіційна ж назва "Летючої тарілки" — "Будинок Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації (УкрІНТЕІ)".

"Летючу тарілку" спроєктував український архітектор Флоріан Юр'єв. У його доробку також є, зокрема, герб Києва часів УРСР та мікрорайон "Нивки-3". У майбутній будівлі Юр'єв хотів створити світломузичний театр — кольорову музику зодчий полюбляв досліджувати поза основною роботою.

Флоріан Юр'єв. Фото: Вікісховище

Проте партійне керівництво СРСР мало інше бачення: у будівлі мав розміститися Інститут науково-технічної інформації, якому бракувало приміщення, а також архів КДБ та Комуністичної партії України. На цей запит команда "Київпроєкту" на чолі з Флоріаном Юр'євим та Левом Новиковим і розробила "тарілку" в 1960-х роках.

Проєкт конференц-залу (світлотеатру). Фото: архів

В одному Юр'єву все ж пощастило. Тривалий час його проєкти суттєво коригувалися або й відкидалися радянцями — ідеї архітектора не збігалися з потребами партії. Втім, завдяки "боротьбі з надмірностями" сталінський ампір став небажаним в архітектурі. А отже, Флоріан Юр'єв та інші зодчі з багатою фантазією на певний час отримали відносну творчу свободу. 

Своїм шансом Юр'єв скористався на повну: його "Летюча тарілка" стала чи не найцікавішим зразком радянського модернізму. "Родзинка" будівлі — кінолекційна зала, що зовні нагадує велетенську двоопуклу лінзу діаметром понад 34 метри. Алюзії з НЛО у киян виникли недаром: кругла форма й справді навіяна темою підкорення космосу. Та був у цьому рішенні й практичний сенс: щоб пішоходам лишилося де ходити на вузенькій вулиці, Юр'єв спроєктував залу без підпор.

Будівництво "Летючої тарілки". Фото: apostrophe.ua

"Летючу тарілку" добудували в 1971 році: їй відвели кінолекційну залу бібліотеки. Але Юр'єв і тут схитрував. Сферичну стелю покрили тонким шаром штукатурки, завдяки чому з усіх 500 місць однаково добре сприймався весь діапазон частот людського голосу й музичних інструментів. Хоч бери та влаштовуй концерт! (А в майбутньому музиканти дійсно виступали всередині "тарілки" час від часу.)

Фото: apostrophe.ua

Завдяки "тарілці" Юр'єв отримав 16 тисяч рублів від Держбуду СРСР "За новаторство в архітектурі". За негласним правилом, премії "розпилювалися" між керівниками та замовниками проєкту. Але зодчий розподілив суму так, що дісталося навіть сантехнікам. Це рішення збурило "нагорі" такий скандал, що Юр'єв покинув "Київпроєкт" і зав'язав з архітектурою.

А ось "Летюча тарілка" стала окрасою Либідської площі на многая літа. Зображення "будинку майбутнього" з'явилося в ілюстрованих путівниках Києвом та на поштових листівках. На нього орієнтувалися українські зодчі нового покоління...

Фото: архів

Що було далі?

У 1990-х роках будівля почала занепадати: фасад лущився, комунікаційні системи виходили з ладу, приміщення порожніли. А відремонтувати "тарілку" не могли — бракувало коштів. Отож у 2012 році керівництво Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації передало будівлю Фонду державного майна.

Фото документа у відкритому доступі: pravda.com.ua

Половину приміщень "тарілки" столична влада здавала в оренду приватній компанії на 20 років: договір передбачав можливість автоматичного продовження оренди, а також дозволяв реконструкцію. Аж ось у 2015 році були оприлюднені плани на будівництво нового торговельного центру Ocean Mall на місці колишнього холодильного комбінату, який розташовувався поруч із "тарілкою". За деякими варіантами, вона була вписана в склад майбутнього ТРЦ.

Один із проєктів Ocean Mall. Фото: facebook.com/AmiDPerov

Небайдужі кияни забили на сполох: культурна спільнота зробила "тарілку", зокрема, основним місцем проведення бієнале "Київський Інтернаціонал". А в межах ініціативи #savekyivmodernism до порятунку будівлі долучився й сам Флоріан Юр'єв: автор вислав відкритого листа з вимогою прозорого процесу реконструкції.

Відкриття Ocean Mall неодноразово переносили через пандемію коронавірусу та війну. А будівництво то зупиняли, то знову відновлювали. Спочатку ТРЦ мав відкритися у грудні 2018 року, потім —  у 2019-му, далі — у 2021-му. За останніми даними, відкрити Ocean Mall планують уже взимку 2025 року. 

20 жовтня 2020 року Міністерство культури та інформаційної політики своїм наказом внесло Будинок УкрІНТЕІ (офіційна назва "тарілки") до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорiєю мiсцевого значення. Споруді присвоїли охоронний № 3000-Кв. А Мінкульт доручив Департаменту охорони культурної спадщини КМДА визначити межі території та режим використання пам'ятки відповідно до законодавства України.

Тодішній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко на фоні "Летючої тарілки". Фото: facebook.com/oleksandr.tkachenko.ua

Рік по тому Флоріан Юр'єв помер. І в тому-таки 2021-му навколо будівлі "Летюча тарілка" постав будівельний паркан. У Департаменті охорони культурної спадщини Київської міської держадміністрації запевняли, що пам’ятці ніщо не загрожує, бо вона має охоронний статус: там просто проведуть "реставрацію".

Фото: Державна інспекція архітектури та містобудування України

30 квітня 2024 року у Міністерстві розвитку громад та територій України заявили, що "Летюча тарілка" збереже свою автентичність та функцію поряд з проєктом ТРЦ. Водночас Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) видала дозвіл на всі роботи, передбачені проєктом.

Фото: facebook.com/Ministry.for.development

Ось тільки в жовтні 2024 року ТРЦ Ocean Mall фактично почав поглинати "Летючу тарілку". На це звернув увагу київський активіст Дмитро Перов.

Здається тут порушені охоронні зони пам'ятки, ні? Я б сказав навіть, що "тарілку" Флоріана Юр'єва просто вбудовують в ТРЦ Ocean Mall, — написав активіст.

Читай також: "ТиКиїв" бере інтерв'ю у Дмитра Перова

Фото: Facebook

21 листопада 2024 року Київрада передала "Летючу тарілку" під будівництво ТРЦ. Згідно з проєктом реставрації, пам'ятка має бути повністю збережена без зміни головного фасаду. Однак 3 січня 2025 року у застосунку "Київ Цифровий" та на сайті КМДА з’явилася петиція із закликом до влади Києва врятувати "тарілку". Менш ніж за тиждень вона зібрала понад 4 тисячі підписів із необхідних 6 тисяч.

Наразі "тарілку" Флоріана Юрʼєва
просто знищує ТРЦ Ocean Mall! — пише автор петиції Анатолій Погорілий. 

У відповідь Департамент охорони культурної спадщини Києва заявив, що в медіапросторі щодо будівлі ширять "абсолютно маніпулятивні тези", а роботи виконуються на підставі узгодженої реставраційної частини проєкту. Замовником робіт є ТОВ "АЛЬДО". Утім, чимало киян це не переконало.

Може, департамент і погодив проєкт реставрації, але фактично відбувається реконструкція з надбудовою, — пише користувач Ян Кот.

0 / 0
"Летюча тарілка" 9 січня 2025 року. Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Що ж, будемо спостерігати за ситуацією довкола "Летючої тарілки". Маємо надію, що пам'ятку таки вдасться зберегти в початковому задумі Флоріана Юр'єва.

Читай також: Інтриги довкола садиби Зеленських

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації