Музей іграшки: історія старовинних українських ляльок та ексклюзивні колекції
У Києві є унікальна можливість відвідати екскурсію та ознайомитися з історією української іграшки. В Державному музеї іграшки презентована колекція, в якій представлені об'єкти від 30-х років минулого століття і до сьогодення: промислові іграшки, українські народні цяцьки, авторські роботи. Всього колекція нараховує понад 15 тисяч експонатів. Пропонуємо ближче познайомитися з музеєм, в якому можна згадати дитинство та побачити, чим гралися наші бабусі та прабабусі.
Історія започаткування Музею українських іграшок
Ідея створити музей з'явилася ще в 1933 році. Тодішніми представниками влади було видано постанову до Ради народних комісарів СРСР про організацію музеїв іграшок не тільки в Києві, а й у Харкові, Тифлісі (нині Тбілісі) й Ташкенті.
Встигли створити комітети, до складу яких увійшли представники народних комісарів, легкої промисловості, охорони здоров'я та організацій, що виготовляли іграшки. У 1936 році в Києві навіть було проведено виставку унікальних колекцій ляльок. Однак війна значно вплинула на розвиток лялькової галузі – виробництво зупинилося, адже пріоритети були іншими. Іграшкова промисловість почала відновлюватися у 1946 році, цьому передувало йому те, що в 1943 році почали виділятися відповідні матеріали та обладнання.
Формування музею та початок роботи
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2003 року у Києві було створено Державний музей іграшки. Двері для відвідувачів він відкрив лише у 2005 році. Протягом двох років на відкриття експозицій музей просто не мав коштів.
Експозиція музею
Протягом 70 років колекцію Музею постійно доповнювали новими експонатами. Сьогодні тут представлено близько 15 тисяч об'єктів:
- улюблені іграшки дідусів і бабусь сучасних дітей;
- техніка (машини, парова топка, екскаватори, літаки);
- настільна поліграфія (лото);
- ляльки, мотанки й народна іграшка (глиняні брязкальця, солом'яні бички, дерев'яні каталки).
Тут можна побачити ексклюзивні авторські роботи лялькарів радянських часів, унікальну бібліотеку настільно-поліграфічних ігор, колекцію українських народних іграшок.
В колекції музею є перші трансформери 30-х років, целулоїдні фігурки 40-х років, ретро-ведмежата 50-х, ляльки-неваляйки і заводні тваринки 60-х років.
Тут представлені одні з перших целулоїдних пупсиків та унікальні сирні іграшки з натуральними барвниками.
Крім ляльок тут можна побачити промислові зразки швейних машинок (початку 20 століття), іграшкові вугільні та електричні праски, справну модель тієї самої парової машини, про яку співають пісні у TikTok.
Колекція музею постійно поповнюється, адже часто музейники отримують подарунки від колекціонерів-любителів.
Так з'явилася досить рідкісна та дорога лялька академіка Богомольця. Іграшку німецького виробництва початку 19 століття подарувала музею невістка академіка.
Постійні виставки у Музеї
У Державному музеї іграшки діють три постійні виставки: "Історія іграшки", "Українська народна іграшка". Третя експозиція містить авторські роботи, що перебувають у музеї в єдиному екземплярі.
Щорічно напередодні нового року в музеї відкривається окрема виставка, на якій представлено різномаїття ялинкових прикрас та іграшок радянської епохи та середини 19 століття.
ДЕ? Кловський узвіз, 8. Державний музей іграшки
КОЛИ?
Вівторок – п'ятниця з 10:00 до 18:00, субота з 10:00 до 17:00, вихідні – неділя, понеділок.