Радянський Грінч: як СРСР намагався викрасти українське Різдво

Радянський Грінч: як СРСР намагався викрасти українське Різдво Фото: ТиКиїв

Відомий голлівудський фільм про Грінча, який ми любимо переглядати напередодні свят, виявляється, був втілений у реальність. Сталося це за часів СРСР. І хоча це одна з маловідомих сторінок історії, але те, що радянська влада намагалася викреслити Різдво зі святкового календаря, замінити його атрибутику, а Діда Мороза перетворити на головного святкового персонажа — факт.

Із приходом совєтів в Україні розпочалася боротьба із церквою та релігією, оскільки радянська людина мала вірити лише в компартію. У 1917 році Різдво востаннє відсвяткували 25 грудня, а вже за рік запровадили григоріанський календар і перенесли свято на 7 січня. З  1927 року антирелігійна кампанія посилювалася ще більше, а вихідні дні на релігійні свята скасували.

У 1930-х почались масштабні утиски, більшовики взялися викорінювати звичаї та боролися із релігійними святами. Святого Миколая навіть оголосили "спільником" попа та куркуля. І заборонили.

Скасування різдвяних свят тривало кілька десятків років. Та українські селяни все одно ходили з вертепом, проте не зовсім таким, яким ми його знаємо зараз. Замість трьох царів героями були відомі українські князі: Ярослав Мудрий, Володимир Великий та король Данило. За пастухів були січові стрільці на чолі з гетьманом Іваном Мазепою. Всі вони були заборонені радянською владою, однак не забуті українцями. 1972 року КДБ, наприклад, заарештувало учасників різдвяної коляди, серед яких був український поет Василь Стус.

Ще у 1936 році росіяни намагаються замінити різдвяні традиції, впровадивши гучні святкування Нового року, тобто створювали нові традиції. Ялинку називають релігійним непотребом, пережитком минулого. Офіційно святкове дерево не було заборонене, але радянська влада могла тиснути на радянських службовців. 


Поруч із ялинкою з'являється і підміна святого Миколая Дідом Морозом. Союз показує його як доброго дідуся, який дарує дітям радість. Та ким насправді був цей персонаж?


Традиція святого Миколая, вбраного у зимовий одяг, перебирається на Діда Мороза у 1937 році. Створюється новий культ. Але так чи інакше в образі Діда Мороза насправді відчувається накладання іншої фігури — злого, демонічного духу, який ніколи не дарував подарунків дітям. 

Натомість святий Миколай не казковий персонаж, а реальна людина, яка жила у 6 столітті на території сучасної Туреччини. Він був єпископом Мирлікійським, який прославився за життя добрими справами. Пізніше приєднаний церквою до лику святих.

Різдво було під забороною довгі 70 років. План радянської пропаганди, на щастя, зазнав краху. Їй не вдалося витіснити Різдво як головне християнське свято. Сьогодні українські традиції знову відроджуються, і вже наступне покоління дітей навряд чи чекатиме дідугана з червоним носом, а віритиме у дива від святого Миколая.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації