Допомога переселенцям: грошова підтримка й субсидії на оренду житла
Мінсоцполітики готує субсидії на оренду житла для ВПО. В липні уряд обговорив нову послугу публічно. Коли субсидії стануть доступними та яку допомогу переселенці можуть отримати вже зараз?
ВПО (внутрішньо переміщені особи) — це люди, які були змушені переїхати зі свого постійного місця проживання через надзвичайні ситуації, зокрема через повномасштабну війну.
Як пише "Урядовий портал", субсидії для ВПО обговорювали представники громадськості, народні депутати й інші органи влади. Висловилися й міжнародні партнери з Проєктів Ради Європи "Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні" та "Посилення соціального захисту в Україні".
Перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак сказала, що поточна допомога переселенцям не враховує різницю цін на оренду житла в різних регіонах. ВПО не захищені від раптових змін в умовах проживання або термінового виселення. А орендодавцям невигідно укладати офіційні договори.
Для розв'язання цих проблем Міністерство соцiальної політики розробило інструмент "Субсидія на оренду житла для ВПО". Як кажуть можновладці, вони спиралися на досвід міжнародних партнерів, які вже запустили такі проєкти.
Поки що виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам контролює Постанова 332. Останні зміни в цей документ Кабмін вніс 22 березня 2024 року.
Новий інструмент готують на розгляд уряду. Якщо його затвердять, то субсидії для ВПО запустять протягом наступних кількох місяців.
Субсидію для переселенців призначатимуть так само, як і житлову для малозабезпечених родин. Кожній сім'ї-ВПО допомогу розрахують індивідуально з огляду на три фактори:
- встановлену соціальну норму житла — наявні показники для отримання житлової субсидії можна оцінити тут;
- рівень доходу;
- вартість оренди.
Міністерство каже, що такий підхід — соціально справедливий, бо субсидія має підтримати ті родини, які найбільше цього потребують.
Субсидія має враховувати кількість членів у сім'ї, ціни на оренду житла в конкретному регіоні та спроможність оплачувати цю оренду. Субсидію надаватимуть за умови укладання офіційної угоди, яка захищатиме права як орендаря, так і орендодавця, — зауважила Дарія Марчак.
Українцям, які постраждали від війни, зокрема ВПО, також допомагає Рада Європи. Про це нагадала Лілія Гретарсдоттір, Голова Управління програм співпраці Департаменту імплементації прав людини, правосуддя та стандартів юридичної співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи. За її словами, нині переселенців найбільше після Другої світової війни.
Сотні постраждалих людей не мають куди повертатися через тимчасову окупацію або масові руйнування в їхніх громадах. Наш проєкт підтверджує зобов'язання підтримати Україну у вирішенні цих нагальних потреб. Адже стабільне й безпечне житло важливе для відновлення добробуту, — сказала Лілія Гретарсдоттір.
Яка допомога ВПО існує зараз?
Портал "Дія" інформує, що з листопада 2023 року сім'я-ВПО може звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) та отримати допомогу на пів року. ЇЇ виплачуватимуть щомісяця одному з членів родини:
- людям з інвалідністю й дітям — 3 тисячі гривень;
- іншим особам — 2 тисячі гривень.
Подати заяву на отримання допомоги можна особисто або на сайті "Дії". Допомогу надають безплатно в межах 15 робочих днів.
Крім ЦНАПу, заяви також приймають:
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації,
- виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
За даними "Дії", подати потрібно до 19 документів, зокрема паспорт громадянина України, довідку з місця роботи або навчання, договір про оренду житла, код платника податків (РНОКПП, раніше ІПН) тощо. Повний перелік — за посиланням.
Довідку про доходи за останні 3 місяці подавати необов'язково, але "ТиКиїв" радить це зробити. Практика показує, що відсутність документа може стати непрямою причиною відмови в субсидії. І навпаки, прозорі доходи обернуться додатковим аргументом щодо виплати.
А якщо мені немає 18? Неповнолітня дитина (14–18 років) має право звернутися по допомогу самостійно. Якщо ж без супроводу законного представника прибула малолітня дитина (до 14 років), заяву від її імені може подати:
- особа, яка перебуває в сімейних, родинних відносинах (зокрема й хрещені батьки);
- особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину;
- особа, до сім'ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування.
Чи може отримати допомогу недієздатна людина? Так, якщо недієздатність визнав суд. У цьому випадку заяву про виплату може подати:
- законний представник — стосується недієздатних осіб, яким призначено опікуна;
- уповноважена особа органу опіки та піклування — стосується недієздатних осіб, яким опікуна не призначено, або зв'язок з яким втрачено під час дії надзвичайного чи воєнного стану в Україні.
Допомогу переказують за стандартом IBAN на банківський рахунок отримувача або ж на поточний рахунок зі спеціальним режимом для зарахування допомоги "єПідтримка". Допоки субсидії на оренду житла не впровадили, грошова допомога — найкраща альтернатива для переселенців.
Читай також: Як переселенцям отримати житло