Трійця 2023: історія, традиції і заборони цього дня

Сьогодні православні християни відзначають Трійцю, або Зелені свята. Це одне з найбільших церковних свят і найголовніших серед 12 свят, присвячених триєдності Бога. Його дата прив'язана до Великодня — 50-й день після Воскресіння Христового. Трійця — це ім'я Бога в православ'ї, нероздільного і рівного за сутністю Божества: Отця, Сина і Святого Духа.
У 2023 році свято припало на 4 червня.
Історія свята
За Святим Письмом, Трійця бере свій початок від 50-го дня після Великодня, коли послідовники Ісуса Христа зібралися в Єрусалимі, де до них зійшов Святий Дух. Після Трійці вони здобули дар зцілення і пророцтва. Ба більше, заговорили іноземними мовами, щоб Слово Боже почули у всьому світі.
Традиції та обряди
Зранку в храмах відбувається святкова служба, під час якої читають молебень. Священники цього дня одягають ризи зеленого кольору.
А після служби традиційно заведено ходити до родичів та влаштовувати сімейні посиденьки. Оселю цього дня, за давньою традицією, прикрашають лепехою, а також іншою зеленню: чебрецем, полином чи любистком.
Прикрашають і святині, що стоять у домі. Якщо перед цим зелень освятити в храмі, то це стане додатковим захистом від хвороб.
Що заборонено?
- сварки, лихослів'я та плітки;
- вживання алкоголю;
- плетіння, вишивання, в'язання;
- важка праця, ремонт і домашня робота, наприклад прання;
- святкування весіль також заборонено, бо це може накликати біду на молодят. Однак вважалося, якщо закликати сватів на Трійцю, а одружитися на Покрову (14 жовтня), то подружня пара матиме щастя.
- зрубання дерев та виривання зелені.
Народні прикмети
- Якщо на Трійцю йде дощ — чекай на хороший врожай, теплу погоду і багато грибів у лісі.
- Якщо на Трійцю прилетіли стрижі, то справжнє тепло попереду.
- Якщо стоїть тепла погода — добре вродять огірки.
- Холодний день означає дощове та холодне літо.
- Почала кувати зозуля — настав час сіяти льон.