5 історичних будівель Києва під загрозою знищення

5 історичних будівель Києва під загрозою знищення Фото: "Квіти України"

Водонапірна вежа, що на Голосіївці, врятована. Цінний зразок промислової архітектури 20 століття став об'єктом культурної спадщини Києва. Вежа тепер перебуватиме під охороною держави. Адже ще торік забудовник обніс ділянку парканом і планував знести вежу, а впритул до неї звести ЖК "Голосіївські вежі". Втім, чимало будівель у столиці залишаються під загрозою знесення й потребують протекції місцевої влади. Про них – далі у матеріалі. 

Квіти України

Київський апеляційний суд переніс розгляд справи щодо порушення забудовником авторських прав архітектора "Квітів України" Миколи Левчука на 6 березня 2023. Про це розповіла громадська активістка ініціативи "Зберегти Квіти України", донька архітектора Анастасія Левчук.

Наші адвокати заздалегідь уточнили, чи буде засідання, і отримали інформацію, що всі три судді на місці. Але вже сьогодні (6 лютого. – Прим. ред.) у суді приблизно через 30 хвилин після запланованого початку засідання ми дізналися, що одна із суддів у відпустці й усі її справи переносяться, – розповіла Анастасія Левчук.

У Мінкульті заявляють, що будівля "Квіти України" залишається культурною пам'яткою та має охоронний статус. Зараз профільне міністерство чекає рішення суду, щоб подати апеляційну скаргу. Тож боротьба триватиме і цьогоріч. 

"Квіти України" – будинок на вулиці Січових Стрільців, 49, зведений у 1983-1985 роках за проєктом архітектора Миколи Левчука. Уже за рік "Квіти України" відзначили премією Спілки архітекторів і присвоїли їй статус "Будівля року". Там була оранжерея для флористів і квітковий магазин. Утім, зараз будівля перебуває у приватній власності.

Садиба Маліна

Забудовник збирається остаточно зрівняти з землею садибу Маліна – історичну будівлю на Тургенєвській, 22, що зведена понад 130 років тому.
Про це пише на своїй сторінці у соцмережі юрист громадської організації "Карта реновації" Дмитро Перов.

За його словами, будівельники вже почали виносити речі з 130-літньої садиби. Перов нагадав, що її почали розбирати торік. Проте активістам вдалося зупинити демонтаж та привернути увагу влади до цієї проблеми.

Будинок 1890 року був побудований на замовлення купця Василя Маліна. У 1911-1915 роках тут проживала родина заможних міщан Зеленських. На місці історичної будівлі планують звести II чергу ЖК "Тургенєв", – розповів юрист.

Громадська організація "Мапа Реновації" домагається охоронного статусу від Департаменту охорони культурної спадщини. Однак поки що без успіху. 

Місток на Гончара із жовтої цегли 
 

На вулиці Олеся Гончара, 60 розташована садиба Лапинського. Ще торік  ОСББ без жодних дозволів почали розбирати частину архітектурної пам'ятки –  110-річний місток. 

При цьому місток садиби Лапинського збудували на початку 20 століття. Він має окремий статус пам'ятки архітектури. За словами волонтерів "Мапи Реновації", наразі невідомо, куди поділася жовта цегла з розібраних елементів містка.

Будинок Тарнавського на Андріївському узвозі


Будинок 1897-1899 років є пам’яткою архітектури місцевого значення і за законом не підлягає зміні, надбудові або перебудові. За словами громадського активіста Дмитра Перова, всередині забиті палі бетонного каркаса нової будівлі, тож старий фасад, ймовірно, буде знесений. Забудовник почав розбирати його ще у вересні 2022-го. Незважаючи на вимогу КМДА до забудовників припинити демонтаж, ті встиг розібрати частину фасаду й внутрішні конструкції. Наразі демонтаж призупинено. 

Лісопильня Сніжка

Знесення представника типової забудови Подолу кінця 19 – початку 20 століття, лісопильні, почалося ще минулого року. 

Від будинку на Турівській, 29а залишилося відсотків 40%. Кримінальне провадження не відкрите. Є приписи департаменту міського благоустрою про зупинку робіт до подання відповідних документів та Департаменту охорони культурної спадщини про зупинку демонтажу, – розповів громадський активіст Дмитро Перов.

Будинок є зразком промислової архітектури 20 століття. Споруда належить до Списку цінної історичної архітектури. Тому будь-які роботи без погодження з Київською міською радою там заборонені.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації