7 перейменованих площ Києва: герої, битви та Чорнобаївка

7 перейменованих площ Києва: герої, битви та Чорнобаївка Фото: pizzatravel.com.ua

За останні два з гаком роки в Києві перейменували не одну сотню топонімів. Столиця звільняє себе від засилля російських та радянських назв, замість них з'являються актуальні для незалежної та сучасної України. Процес йде такими швидкими темпами, що у нових назвах годі й заплутатися. Та й про значення цих назв знають далеко не всі. "ТиКиїв" вирішив нагадати, які площі перейменували у столиці з 2022 року та що означають їхні нові назви. 

 Площа Українських Героїв

  • Стара назва: площа Льва Толстого
  • Де: Шевченківський район, біля станції метро з такою ж назвою

Одну з центральних площ Києва, що донедавна називалась на честь російського письменника Льва Толстого, намагалися перейменувати ще з 2018 року. Тоді активісти наполягали, щоб її назвали на честь громадського діяча та благодійника Євгена Чикаленка. Однак кияни не підтримали перейменування, і про цю ініціативу на певний час забули.

Фото: the-city.kiev.ua

Друга, цього разу успішна, спроба перейменувати площу відбулась після початку повномасштабного російського вторгнення. При голосуванні у застосунку "Київ Цифровий" найбільше голосів набрали варіанти назв Старокиївська та Павла Скоропадського. Однак столичну владу вони не влаштували. Варіант "Старокиївська" у Київраді назвали "штучним та історично невиправданим", а на честь Скоропадського вирішили назвати вулицю Льва Толстого. Площу ж у березні 2023 року перейменували "на честь українських героїв усіх часів, що боролись за свободу, волю і незалежність українських земель". Згодом таку ж назву отримала станція під нею.

Трохи історії

Площа поряд із вулицями Великою Васильківською і Шулявською (нині — Петра Скоропадського) виникла у другій половині XIX століття і довгий час була пов'язана з другою не тільки географічно, але й назвою. Спочатку вона, хоч і неофіційно, теж називалася Шулявською. Потім вулицю перейменували на Караваєвську, а після — на Льва Толстого, і обидва рази площу перейменовували слідом за нею. Цю своєрідну традицію припинили у 2023 році, коли площі та сусідній вулиці дали різні назви.

Караваєвська площа на старій листівці

З перших відомих споруд на площі були громадські лазні Міхельсона, відкриті у 1877 році,  — їх знесли у 1980-х, а на тому місці потім побудували бізнес-центр "Київ-Донбас".

Наприкінці 1890-х звели багато прикрашений прибутковий дім Льва Бендерського — він досі стоїть, але втратив частину свого розкішного оздоблення. На площі також був фонтан та проходила трамвайна колія. За радянських часів район площі перебудували, а у 1981 році відкрили станцію метро, яку також назвали на честь Льва Толстого. Таким чином, російський письменник був присутнім тут у трьох іпостасях: на вулиці, на площі та у підземці.

Галицька площа

  • Стара назва: площа Перемоги
  • Де: Шевченківський район, біля цирку

Минулого року ця площа вже втретє за час свого існування стала Галицькою, а до цього вона 71 рік вихваляла перемогу СРСР у німецько-радянській війні. У листопаді 2022 року у застосунку "Київ Цифровий" запустили голосування з пропозицією повернути топоніму історичну назву. Кияни її підтримали, і у лютому 2023 року на мапі міста знову з'явилась Галицька площа.  

Трохи історії

У середині XIX століття на цьому місці була базарна площа на околиці Києва. Спочатку торгівля тут була стихійною, а потім базар набув офіційного статусу. У 1869 році площа отримала свою назву Галицька, оскільки саме звідси починався шлях до Галичини. Неофіційно ж це місце називали Єврейським базаром, бо торгівлю тут вели здебільшого представники єврейської громади. На площі стояла єдина у Києві залізна церква (цегляна, з чавунним облицюванням) Іоана Златоуста, а навколо були крамнички та майстерні.  

Галицька площа приблизно у 1900 році. Фото: Wikimedia Commons 

У 1926 році радянська влада вирішила перейменувати місцевість на площу Повстання 1905 року (на честь Шулявської республіки). Та нова назва не прижилась, і вже у 1944 році вона знову стала Галицькою. Однак на початку 1950-х радянським чиновникам закортіло не тільки знову змінити назву площі на Перемоги, а й повністю її перебудувати. Базар ліквідували, на місці зруйнованої залізної церкви побудували цирк, а згодом поряд звели універмаг "Україна" і готель "Либідь". У 1982 році цей ансамбль увінчав обеліск "Місто-герой Київ" із зіркою на верхівці. 

Демонтаж зірки з обеліска на Галицькій площі. Фото: "ТиКиїв"/Ігор Кузнєцов

Чорнобаївська площа

  • Стара назва: площа Героїв Бреста
  • Де: Святошинський район

На мапі Києва ця площа з'явилась на початку 1970-х років, після того, як поряд відкрили станцію метро "Святошин". Певний час вона була безіменною, а у 1977 році отримала назву Героїв Бреста — на честь захисників Брестської фортеці у Другій світовій війні.

Фото: Wikimedia Commons 

З 1975 по 1977 роки таку ж назву, Героїв Бреста, мала інша київська площа в Оболонському районі (про неї буде нижче). Та потім, вочевидь, радянські чиновники вирішили, що логічніше буде назвати так площу, розташовану під шляхопроводом тоді ще Брест-Литовського проспекту (пізніше він став проспектом Перемоги, а зараз — Берестейський).

Нову назву площа отримала у жовтні 2022 року, також у межах дерусифікації. За результатами голосування киян, її назвали Чорнобаївською — на честь героїчних дій ЗСУ біля села Чорнобаївка під Херсоном на початку повномасштабної війни. В інтернеті назва цього села доволі швидко стала мемом після того, як українські захисники раз за разом знищували на місцевому аеродромі російську техніку та війська, які намагалися укріпити свої позиції на правому березі Дніпра.

Площа Конотопської битви

  • Стара назва: площа Волгоградська
  • Де: Деснянський район

Ця площа на Лісовому масиві, на перетині вулиць Шолом-Алейхема і Мілютенка, нічим особливо не виділяється з-поміж інших подібних у Києві. Тут немає історичних будівель чи інших цікавих пам'яток — тільки типова для столичного "спальника" забудова навколо та велика, дещо занедбана, клумба по центру. Багато хто, мабуть, навіть і не знає, що у площі взагалі є бодай якась назва.

Фото: Wikimedia Commons 

Виникла вона десь у 1960-х, коли Лісовий масив (тоді ще масив Водопарк) активно розбудовували. Спочатку площа мала невигадливу назву Нова, бо треба ж було якось позначити її на мапах та у документах. А потім її перейменували на честь російського міста Волгоград. Коли росія розпочала повномасштабне вторгнення, стало остаточно зрозуміло, що Волгограду на вулицях Києва — не місце. Тож у 2022 році площу перейменували на честь Конотопської битви. 

Трохи історії

Битва під Конотопом, що відбулась влітку 1659 року, була одним із ключових епізодів московсько-української війни. Тоді об'єднане військо гетьмана Івана Виговського та Кримського ханату розгромило армію Московії, що вдерлася в Україну. Московити намагалися захопити Конотоп і довгий час тримали місто в облозі, проте зазнали нищівної поразки від козаків та татар, які переслідували їх майже до самої Москви. 

Площа Героїв УПА

  • Стара назва: Тульська площа
  • Де: Оболонський район

Ще одна площа, яка донедавна мала назву на честь російського міста, розташована на жвавому перехресті, де перетинаються проспекти Степана Бандери та Оболонський. За радянських часів різним об'єктам в Україні взагалі любили "дарувати" назви російських міст, укріплюючи таким чином міф про "дружбу народів".

Фото: Wikimedia Commons

Площа виникла у середині 1970-х років, коли будували житловий масив Оболонь та дорогу до нового Московського мосту (Зараз він Північний). У 1975 році новостворену площу назвали — Героїв Бреста, але ця назва протрималась лише два роки. І вже у 1977-му вона стала Тульською.

Сучасну назву площа отримала у вересні 2022 року на честь героїв Української повстанської армії — такий варіант обрали кияни під час електронного голосування. Перейменування було у деякому сенсі символічним, адже саме у цьому році Україна на державному рівні відзначала 80-ту річницю від заснування УПА.

Васильківська площа 

  • Стара назва: Амурська площа
  • Де: Голосіївський район

Ще одна майже непомітна столична площа, розташована на перетині чотирьох вулиць (Академіка Книшова, Васильківської, Михайла Максимовича і Теслярської) неподалік від станції метро з такою ж назвою — "Васильківська".

Фото: wikimapia.org

Утворилась ця площа десь у 20-30-ті роки минулого століття, коли ця місцевість ще була околицею міста. Довгий час вона не мала назви, та у 1970-х, коли Голосіїв почали активно розбудовувати, це змінили. Назвали її на честь річки Амур, що протікає на кордоні росії та Китаю.

Неминуча дерусифікація настигла Амурську площу у жовтні 2022 року. З перейменуванням вирішили особливо не "заморочуватися" і назвали її так само, як і вулицю та станцію метро поруч. Зручно, і вже точно не заплутаєшся, де що розташоване. 

Наводницька площа 

  • Стара назва: Площа Героїв Великої Вітчизняної війни
  • Де: Печерський район

Ще один випадок відновлення історичної справедливості у київських топонімах. 
З'явилася ця площа у середині XX століття у місцевості Наводничі, що простягається вздовж сучасних вулиці Старонаводницької та нижньої частини бульвару Миколи Міхновського. І саме на честь цієї місцевості вона отримала свою першу назву — Наводницька. 

Фото: Wikimedia Commons 

У 1975 році її перейменували на площу Героїв Великої Вітчизняної війни на честь радянських солдатів, які брали участь у німецько-радянській війні. Воєнну тематику продовжували також зведена на сусідньому пагорбі "Батьківщина-Мати" та меморіальний комплекс навколо неї. Проте у вересні 2022 року Київрада позбулася радянської назви, що вихваляла СРСР, та повернула історичну. Тож площа знову стала Наводницькою. 

Трохи історії 

Назва історичної місцевості Наводничі відома з давніх часів. Деякі історики вважають, що вона пов'язана з переправою через Дніпро, яку "наводили" на з'єднаних поміж себе човнах та інших плавзасобах. На думку інших, топонім походить від наглядачів за рибними угіддями — неводничами (від слова невід). 

Письмові згадки про Наводничі зустрічаються щонайменше з XVI століття. Однак деякі історичні джерела свідчать про ще більш раннє використання цього топоніму.

Читай також: Нові назви старих вулиць Києва

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Дві черги: як відключатимуть світло в Києві та області 6 грудня - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Дві черги: як відключатимуть світло в Києві та області 6 грудня

Доступне житло в Києві: нові тренди на ринку новобудов - 412x412
Нерухомість

Редакція "ТиКиїв"

Доступне житло в Києві: нові тренди на ринку новобудов

Спецтема. Пишемо лист Святому Миколаю разом: MÉLOVIN, Victoria Niro та DIBROVA - 412x412
Історії

Михайло Пилипчук

Спецтема. Пишемо лист Святому Миколаю разом: MÉLOVIN, Victoria Niro та DIBROVA

На Софійській площі запалили головну ялинку країни: як це було - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Софійській площі запалили головну ялинку країни: як це було

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації