Блохи, сміття і зачинені двері: що не так із київськими укриттями

Блохи, сміття і зачинені двері: що не так із київськими укриттями Фото: колаж "ТиКиїв"

Після трагічних подій у столиці, коли під дверима зачиненого укриття загинули дві молоді жінки та дев'ятирічна дитина, Володимир Зеленський наказав перевірити всі сховища. Міністр стратегічної промисловості Олександр Камишін очолив комісію, і вже 10 червня він повідомив про закінчення перевірки. Виявилося, що лише 15% укриттів придатні для схову, а 35% взагалі недоступні.

Редакція "ТиКиїв" також вирішила оглянути декілька укриттів у районі без метро, що позначені на мапі укриттів для населення Києва та входять до Фонду захисних споруд. З цих п'яти укриттів тільки одне було недоступним. Але чи можна назвати їх придатними для схову? Це велике питання, оскільки більшість з них не відповідає жодним нормам.

Які норми утримання захисних споруд?

Якщо опиратися на вимоги до утримання та експлуатації споруд подвійного призначення і найпростіших укриттів, там мають бути:

  • місця для сидіння (лежання) — лавки, нари, стільці, ліжка тощо;
  • ємності з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);
  • контейнери для зберігання харчових продуктів;
  • виносні баки, що щільно закриваються, для нечистот (для неканалізованих будівель і споруд);
  • резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо);
  • первинні засоби пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);
  • засоби надання медичної допомоги;
  • засоби зв'язку та оповіщення (телефон, радіоприймач);
  • шанцевий інструмент (лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки-ножівки по дереву, по металу тощо).

По змозі найпростіші укриття забезпечуються додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем відповідно до норм, установлених для захисних споруд.

Щодо технічних вимог, то їх дуже багато — від надійності будівельної конструкції до справності систем життєзабезпечення. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків у додатку 13 до Вимог.

Випадкова перевірка у Соломʼянському районі

  • Вул. М. Кривоноса, 5/1

До пошуку цього укриття довелося докласти зусиль, і знайшли ми його тільки завдяки допомозі місцевих жительок.

укриття Соломʼянський район Кривоноса
Фото: "ТиКиїв"

Підвал був відчинений, а на дверях навіть висів папірець із "вітанням" для гостей. Хочеш сидіти — принеси свій стілець, а за переміщення тубусів можуть відірвати ноги...

укриття київ
Фото: "ТиКиїв"

На фото можна побачити, що ні про які предмети комфорту/безпеки тут не йдеться.

укриття київ
Фото: "ТиКиїв"
Фото: "ТиКиїв"
  • Вул. Солом'янська, 4/2

До укриття вело багато вказівних стрілок, ми його доволі легко знайшли. Але потрапити туди не змогли — на дверях висів замок.

укриття соломенка київ
Фото: "ТиКиїв"
укриття київ Соломʼянська
Фото: "ТиКиїв"

Вул. Братів Зерових, 1/3

Це укриття теж знайшли доволі швидко, а увімкнути світло нам допомогла місцева жителька.

укриття Солома
Фото: "ТиКиїв"

Біля входу висять два оголошення від керуючої компанії житлового фонду. Одна вимагає визначити відповідальних по будинку осіб, яким видадуть дублікати ключів від укриттів задля того, щоб туди можна було потрапити швидше. А інша, що, мабуть, зроблена під час перевірок, вимагає залишати укриття завжди відчиненим.

укриття
Фото: "ТиКиїв"

У цьому сховищі ми вже побачили меблі та напівповну баклажку води. Але взагалі-то цей підвал, звісно, не може відповідати нормам укриттів — щонайменше через каналізаційні труби.

укриття
Фото: "ТиКиїв"

Мене більше непокоїть, що тут постійно немає світла, бо викручують лампочки. Проте в нас тут охайно, а ще хтось, поки мене не було, приніс свої меблі, — каже мешканка будинку.

укриття у Києві
Фото: "ТиКиїв"
  • Вул. Олексіївська, 4

Це укриття, облаштоване у підвалі під'їзду житлового п'ятиповерхового будинку, шокувало нас найбільше. Дістатися до нього можна через парадне — тобто якщо мешканці відкриють електронний замок зсередини. Нас запевнили, що під час тривоги хтось їх відчиняє. Але самі мешканці ходять туди нечасто і проти того, щоб вони двері укриття були постійно відчинені.

укриття Олексіївська
Фото: "ТиКиїв"

Я взагалі туди ходила лише одного разу, ще на початку війни. Бо там просто неможливо перебувати, краще ховатися в коридорі квартири. Там є блохи, а ще кажуть, що жінка з будинку підхопила в укритті невідому хворобу і довго лікувалася, — розповідає пані Олена.

бомбосховище Київ
Фото: "ТиКиїв"

Звичайний не бетонований підвал хрущовки не може вважатися укриттям, хоч і позначений так на мапі. Бо у разі влучання ракети або дрону людей засипле. До того ж там є проблеми з вентиляцією і проходять каналізаційні труби.

бомбосховище соломʼянка
Фото: "ТиКиїв"

Там же ніколи ніхто не прибирав, було стільки затоплень, і грибок, і блохи, і таргани. Звідти тільки винесли 50-річний мотлох, та й усе. Ще тут постійно жили безхатченки — нещодавно довелося знов "попросити" їх звідти. ЖЕК нам сказав, що треба вимкнути електронний замок на дверях під'їзду, щоб люди без перешкод потрапляли в укриття. Але якщо ми так зробимо, безхатченки так і будуть тут жити. До того ж стільки крадіжок у квартирах! А ще в нас тут бойлерна — її швидко розберуть, — каже інша жителька, теж пані Олена.

бомбосховище
Фото: "ТиКиїв"

Взагалі мешканці кажуть, що люди з інших будинків рідко до них приходять, бо поряд є школа з більш надійними умовами.

  • Вул. Преображенська, 17. Спеціалізована школа № 43 "Грааль"

Велике приміщення школи, яке місцеві жителі вважають більш надійним укриттям, розташоване поряд. Під час блекаутів там ще був облаштований пункт незламності. Позначки "укриття" ми не побачили, але впевнено рушили до головного входу.

школа 43 Київ укриття
Фото: "ТиКиїв"

Зустрів нас охоронець, який повідомив, що під час тривоги він нас пустить, але зараз зайти (а тим більше знімати) ми не можемо. Підтвердила його слова і заступниця директора пані Наталія, яка підійшла трохи згодом.

укриття Грааль школа
Фото: "ТиКиїв"

Ми вже розвернулися, щоб піти, але пролунав сигнал повітряної тривоги — він і "допоміг" нам потрапити у приміщення. Ми не тільки змогли оглянути шкільне укриття, а ще й отримали повноцінну екскурсію.

школа грааль київ
Фото: "ТиКиїв"

У школі під укриття обладнані підвальне приміщення і цокольне, де розташований гардероб. Під час масштабних обстрілів люди з району проводили тут багато часу. Одна сім'я навіть жила у школі протягом двох місяців.

укриття
Фото: "ТиКиїв"

На початку війни ми з директоркою були у школі 24/7. Чергували біля дверей, пускали людей в укриття. Зараз у нас постійно є охорона — і вдень, і вночі, вона відчиняє двері, коли тривога, — розповіла пані Наталія.

школа київ бомбосховище
Фото: "ТиКиїв"

Також вона повідомила, що школі від міста виділили 5 млн грн на ремонт сховища, але гроші поки що не надійшли, тому воно має такий вигляд. Батьки власноруч обладнали підвал гачками для речей, а діти як могли "прикрасили" стіни.

Фото: "ТиКиїв"

На них можна зустріти й прості малюнки молодших учнів, і талановиті аніме-твори старшокласників, і просто щирі "побажання здоров'я" російському президентові.

Фото: "ТиКиїв"

На початку навчального року нас перевіряли ДСНС на відповідність нормам облаштування укриття навчального закладу. Сподіваємось, скоро зможемо зробити ремонт і довести до ладу наше бомбосховище. Адже крім дітей до нас приходять багато людей з району. Деяких жителів ми знаємо дуже добре, вони вже "наші". Але пускаємо всіх, — ділиться заступниця директора.

школа укриття київ
Фото: "ТиКиїв"

Пані Наталія вважає, що у випадку шкіл добре було б зробити окреме приміщення для "випадкових" людей і окреме для дітей, або якось огородити. Бо не всі громадяни поводяться добре.

школа укриття грааль
Фото: "ТиКиїв"

Можуть і з випивкою прийти, щось поламати. Наш охоронець стежить за порядком, але приміщення велике і не за всіма є можливість наглядати. До того ж не всі батьки хочуть, щоб поряд з їхніми дітьми були якісь чужі люди, — ділиться пані Наталія.

вимоги до укриттів у навчальних закладах
Фото: mon.gov.ua

Бюджет на ремонт укриттів

Багато суперечок і обурення громадян викликав той факт, що на укриття були виділені міські кошти, а судячи зі звіту комісії, куди вони поділися — незрозуміло.

Нагадаємо, що за даними КМДА, у 2022-2023 році з міського бюджету на облаштування укриттів було виділено 1,2 млрд грн. А днями міська рада виділила ще 750 млн грн на облаштування і ремонт захисних споруд.

При цьому під час огляду лише однієї із захисних споруд у Святошинському районі, на ремонт якої виділили 1,3 млн грн, виявили розкрадання бюджетних коштів. Про це повідомляв міністр стратегічної промисловості Олександр Камишін.

укриття за 1 млн гривень
Фото: Олександр Камишін

За аналогічними фактами розкрадання бюджету під час ремонту об'єктів цивільного захисту здійснюється досудове розслідування у Деснянському, Подільському, Голосіївському та Солом'янському районах Києва.

Своєю чергою мер Києва Володимир Кличко заявив, що відповідальність за трагічні події та зачинені укриття загальна — і його зокрема як мера. Він нагадав, що глав районів міста, які відповідали за облаштування укриттів, призначає президент за поданням уряду. А цими 1,2 млрд "розпоряджалися та розпоряджаються" районні адміністрації.

Влада міста ухвалила рішення про цілодобовий доступ до всіх укриттів Києва. Перевіряти та контролювати виконання рішення мають всі відповідальні служби. Ну а цивільні кияни також можуть долучатися до перевірки доступу до укриттів разом із моніторинговою групою "Озон". 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
2023-04-10_18.46.32.jpg - Дар'я Калініна
Що таке місто? Історія, будівлі, люди? Напевно, так. А ще неповторна, своєрідна атмосфера, що робить наш Київ особливим. Саме її я намагаюся вловити разом із "ТиКиїв". Долучайся :)

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації