Крем-мед і бджоли у смартфоні: 7 унікальних пасік під Києвом

Крем-мед і бджоли у смартфоні: 7 унікальних пасік під Києвом Фото: Getty Images

Бз-з-з! Сьогодні Всесвітній день бджіл. Для тих, хто любить мед, ми знайшли 7 унікальних пасік під Києвом, які обладнані новітніми технологіями й не тільки виготовляють мед та різні продути на його основі, а ще й влаштовують екскурсії та майстер-класи.

Що це за свято?

Всесвітній день бджіл святкують 20 травня. Його заснували на честь дня народження Антона Янші — "батька бджільництва".

Антон народився у герцогстві Крайна (нині — Словенія). Він вступив до художньої академії у Відні, але згодом збагнув, що його справжня любов — це бджоли. У 1770 році Янша став першим учителем бджільництва від австрійської корони. Він тримав вулики в імператорських садах та подорожував з ученнями. Після смерті Антона Янші правителька Марія-Терезія веліла всім пасічникам керуватися книгами словенського бджоляра.

Саме Словенія подала ідею свята Організації Об'єднаних Націй. 20 грудня 2017 року держави-члени ООН одноголосно схвалили цей задум, і 20 травня проголосили Всесвітнім днем бджіл.

IT-пасіка AmoHive

Фото: amohive.com

1 червня 2023 року україно-польський проєкт AmoHive запустив на Київщині першу у світі IT-пасіку. Тоді встановили 10 смартвуликів з поліпропілену, оснащених сонячними панелями й сенсорами. Пасічники контролюють вулики через смартфони: інформація з датчиків передається на сервер, а звідти — у цифровий застосунок. Є змога наживо моніторити поведінку бджіл, координати GPS, процес запилення, температуру й вологість у вулику, вагу та кількість назбираного меду.

Невдовзі "розумними вуликами" зацікавилися бджолярі зі США, Канади, Аргентини, Бразилії й інших країн. Олександра Курдіна, співзасновниця AmoHive, каже, що IT-бджільництво має значний потенціал серед української молоді. AmoHive співпрацює зі Східноєвропейським університетом, який евакуювали з Луганська, а також Аграрним університетом у Польщі. Наразі пасічники зосередилися на українському, польському й канадському ринках.

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, село Гребінки, вул. Північна (база "Балтаси").

А ти знаєш? ООН заявила, що тема 2024 року до Всесвітнього дня бджіл має назву "Бджоли з молоддю заодно" (Bee engaged with Youth). Мета кампанії — заохотити молодих людей до бджільництва та зростити нове покоління екологічних лідерів. Сільському господарству це допоможе:

  1. уберегти бджіл — природних запилювачів довкілля;
  2. зменшити залежність від токсичних хімікатів;
  3. покращити якість і кількість харчових продуктів.

O.K. Honey

Фото: Instagram @o.k._honey

З 2023 року бізнесвумен Олена Коваленко з Київщини виготовляє мед під брендом O.K. Honey. Торік пані стала фіналісткою проєкту START SPAR, де змагалися малі та середні підприємці, що прагнули вивести свої стартапи на новий рівень. 

Мед Олена виготовляє разом із чоловіком і батьком. Під маркою O.K. Honey продають три види: липовий, акацієвий та лісовий. Ба більше, можна придбати крем-мед та горіхомед. Пасіку, де збирають нектар, вивозять в ліс, якомога далі від полів та сільськогосподарських угідь. Пластикові тари виділяють отруйні речовини, які псують не лише смак, а і якість меду — тож солодощі O.K. Honey продають винятково в скляних банках.

Крем-мед готують у кремовалці: чверть години його збивають, і ще 45 хвилин — відстоюють. Завдяки цьому мед набуває кремової структури без цукринок. Олена додає в нього лише сублімовані ягоди та фрукти: лимон, малину, апельсин тощо. А ось у горіховий смаколик кладе кеш'ю, фундук або мигдаль і заливає медом.

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, с. Ставище, вул. Цимбала Сергія, 13/1.

"Шкільний вулик"

Апіхаус "Шкільного вулика". Фото: Facebook

Апіхаус — це будиночок для апітерапії. Апітерапія — це альтернативний метод медицини, який використовує продукти бджільництва (мед, пилок, прополіс, віск, бджолину отруту), а також застосовує лікувальний сон на вуликах. 

Історія "Шкільного вулика" розпочалась у березні 2021 року в селі Заворичі, що на Київщині. Місцева громадська організація "Наші кроки" подалася на грантовий конкурс від "Фонду Східна Європа". Заявники хотіли заснувати пасіку для учнів Заворицького НВК. Ідея Фонду сподобалась, і грант надали. 

Команда соціального проєкту — це школярі віком від 7 до 14 років. Пройшовши навчання з основ бджільництва, підлітки качають мед, доглядають за бджолами та виготовляють свічки. Готовий продукт учні продають, а на отримані гроші купують обладнання для пасіки, розширюють її, а також допомагають дитячому будинку "Надія".

Від самого початку команда мала на меті побудувати апіхаус. Для цього учням потрібно було зібрати 50 тисяч гривень — але під час збору коштів на платформу "Спільнокошт" надійшло аж 62 тисячі! 17 липня 2023 року мрія школярів здійснилася — апі-будиночок нарешті встановили. 

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, село Заворичі, вул. Шкільна, 89.

"Матковод"

Фото: Unsplash

Ця матковивідна пасіка розташована в місті Кагарлик Київської області. Її очільники виводять маток — бджіл жіночої статі з добре розвиненими статевими органами. Маток тримають у двох окремих точках: на одній — близько сотні сімей українських бджіл. На іншій локації —  бакфастські та італійські бджоли. А ось на ближніх пасіках можна придбати карпатських та українських степових бджіл.

Авжеж, на матковивідній пасіці збирають і продукти бджільництва, як-от мед, квітковий пилок, прополіс, маточне молочко, а також прополісні холстики. Ці продукти можна придбати як у Кагарлику, так і в Києві — або ж замовити доставлення Україною через сайт

Прополісний холстик — це клаптик бавовняної тканини, просоченої прополісом (смолиста речовина, яку бджоли виробляють для захисту вулика від інфекцій). Він має антибактеріальні, протизапальні та противірусні властивості. Як стверджують пасічники, прополісний холстик може зарадити в лікуванні суглобів, хребта, дихальних шляхів та для загоєння ран.

Крім того, замовити можна й живих бджіл для апітерапії — проте бджолярі "Матководу АМГ" наполегливо радять заздалегідь проконсультуватися з лікарем. Для пасічників-початківців колеги з Кагарлика можуть провести фахові консультації — деякі з них безоплатні. Сконтактувати можна за номером 067-883-22-30.

"Медоноша"

Фото: Instagram @medonosha_kyiv

Пасіка "Медоноша" розташована в селі Ровжі, що на півночі Київщини. Це — сімейний бізнес, що поєднує пасіку та крамницю бджолопродуктів. Магазин мав відкритись у Києві якраз 24 лютого 2022 року, але через російське вторгнення запуск торгівлі довелося відкласти на кілька місяців.

Навесні бджоли "Медоноші" збирають мед у сосновому лісі посеред Дніпра та Десни. А коли у червні закінчується цвітіння, пасіка починає мандрувати Україною. У "Медоноші" можна придбати не тільки мед, а й суміжну продукцію: засоби для апітерапії, космецевтику для догляду за шкірою (бальзами, крем), воскові свічки, сувеніри та літературу для пасічників.

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, село Ровжі, вул. Мисливська, 10.

Сімейна пасіка Могилевських

Майстер-клас для дітей. Фото: Facebook

Штаб родинного бізнесу Могилевських — у Боярці, що на Київщині. На сімейній пасіці виготовляють акацієвий, соняшниковий, кремовий та різнотравний мед, а також свічки та яблучно-медовий оцет.

Натуральний оцет — це новинка від Могилевських. За словами пасічників, він позитивно впливає на шлунок, кров, суглоби та судини. Крім того, сім'я радить соняшниковий мед: він майже повністю складається з глюкози, на відміну від акацієвого, де є переважно фруктоза. Після вживання такого меду глюкоза одразу надходить у кров — людина відчуває приплив енергії.

А ще Могилевські проводять екскурсії пасікою для дітей з майстер-класами з лиття свічок та уроками виготовлення фігурних виробів з бджолопродуктів. Дізнатися деталі можна за номером 067-497-02-03 або написати у Facebook.

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, місто Боярка, вул. Тарасівська, 18.

Пасіка Las Rogas

Фото: facebook.com/pasikaLR

Це також сімейний бізнес. Знайти його можна в Липовому Розі. Тутешні пасічники так само виготовляють сотовий мед та інші бджолопродукти власноруч — замовити продукти можна через директ Las Rogas в Instagram.

Крім того, як стверджують відвідувачі, на території пасіки можна чудово виспатися! Las Rogas має власний апібудинок, оснащений спальним місцем. А напередодні господарі проведуть персональну екскурсію, де розкажуть чимало цікавинок про бджільництво і мед.

  • ДЕ ШУКАТИ? Київська область, село Липовий Ріг, вул. Ярова, 1.
Апібудинок Las Rogas. Фото: maps.google.com

Читай також: 9 геніальних речей, які винайшли у Києві

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації