Битва за Горбачиху: забудовники проти екоактивістів
У Києві під загрозою забудови перебуває унікальна природна зона — урочище Горбачиха. За даними екологів, тут планують звести цілий комплекс з офісами, торговельними площами та паркінгом.
Днями Господарський суд Києва почав розгляд справи щодо захисту урочища Горбачиха за позовом Київського еколого-культурного центру. Організація подала судові позови проти забудовника та Київради, яка передала землі урочища під забудову. Гроші на судові витрати допомогла зібрати столична громада. Перше засідання за цією справою відбудеться 10 лютого.
Що відомо
Горбачиха — природне урочище площею понад 80 га у Дніпровському районі, яке омивається Десенкою. На території урочища є фрагменти заплавного лісу, піщані дюни та озера. Горбачиха є домом для багатьох видів тварин та рослин, деякі з них — червонокнижні. Тут мешкають водні та хижі птахи, плазуни, різноманітні ссавці тощо.
У 1994 році Київрада зарезервувала урочище для створення заказника. Це рішення було підтверджене Генпланом Києва до 2020 року та Програмою комплексного використання зеленої зони Києва до 2010 року. Природоохоронці пропонували облаштувати тут ландшафтний заказник місцевого значення "Долобецький-Горбачиха", щоб зберегти екосистеми урочища та розташованої через протоку північної частини Долобецького острова.
У 2007-му Київрада віддала майже 30 гектарів урочища під забудову компанії "Будівельний міжгалузевий альянс", яку пов'язували із власником компанії KAN Development Ігорем Ніконовим. А у 2018 році оренду продовжили.
У КЕКЦ вважають, що рішення Київради про передачу цієї ділянки в оренду для будівництва є незаконним, та намагаються скасувати його через суд. Також екологи вимагають визнати недійсним договір на оренду ділянки та скасувати запис про реєстрацію права оренди в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як хочуть забудувати Горбачиху
Прямо в урочищі "Будівельний міжгалузевий альянс" планував звести торгово-офісний і житлово-офісний центри, а також готельний комплекс, наземні та підземні паркінги. Під майбутнє будівництво у зеленій зоні почали рубати дерева — загалом знищили понад 5 га заплавного лісу.
Однак плани забудовнику дещо зіпсував Подільсько-Воскресенський міст, під відкриття якого було підв'язане будівництво (його траса якраз проходить через урочище). Міст все не відкривали, тож і будівництво призупинилось.
Раніше Ігор Ніконов обіцяв в урочищі точкову забудову з максимальним збереженням зелених зон. Також він запевняв, що жителі Русанівських садів "тільки виграють" від будівництва, бо отримають "парки замість хащ", а їхня нерухомість зросте у ціні "у 5-6 разів".
Вони отримають середовище, яким самі ж зможуть користуватись — там будуть школи, дитячі садочки, поліклініки. І найважливіше — ніхто не збирається нічого робити з природною лінією. Увесь вихід до води з цією зеленню й іншим було б безглуздо закатувати в бетон — у мене навіть думки такої не було, — розповідав у 2021 році Ніконов у коментарі УП.
Та місцеві жителі, як і активісти, не дуже вірять обіцянкам забудовників. А Горбачиха влаштовує їх у своєму первісному вигляді.
Спостерігаймо за розвитком подій!