Міст Патона: як з'явилась одна з головних переправ міста

Міст Патона: як з'явилась одна з головних переправ міста Фото з відкритих джерел

Міст Патона посідає третє місце за кількістю аварій в Києві. На ньому постійно утворюються довжелезні корки. Якщо тобі доводиться часто перебиратися через цю переправу (особливо в час пік), в тебе до неї, мабуть, з'явилися "особливі почуття". 

Однак якщо знати історію мосту, рухатися по ньому стає набагато цікавіше. Адже він являє собою унікальну історичну цінність. Міст Патона увійшов в історію світового мостобудування як перша суцільнозварна конструкція. І сьогодні саме він є однією з візитівок Києва. 

Історія будівництва 

міст Патона. Історія
Фото: kiev.segodnya.ua

Будівництво мосту розпочали у 1939 році. Однак у вересні 1941 року до столиці зайшли нацисти, а радянські війська відступили, через що будівництво було припинене. Втім, вже на початку 1942 року на побудованих опорах мосту нацисти продовжили роботу, розпочату радянськими будівельниками. Їхній тимчасовий міст отримав назву "фон Райхенау" на честь німецького воєначальника часів Третього рейху.

Восени 1943 року, коли нацисти відступали, цей міст було знищено. На його місці в 1947 році знов почалися роботи над зведенням мосту Патона. Проєктували й будували міст представники інституту  "Укрпроектстальконструкція", трест "Мостобуду" № 1, Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона АН УРСР та Дніпропетровського заводу металоконструкцій ім. І. В. Бабушкіна. Переправу звели за шість років. 

міст Патона. Історія
Фото: kiev.segodnya.ua

Відомо, що в проєктуванні та будівництві мосту особисто брав участь видатний український вчений в галузі зварювання, засновник вітчизняного мостобудування Євген Патон.

Міст отримав назву на його честь. Однак дожити до відкриття мосту Євгенові Патону не судилося. Він помер за три місяці до введення мосту в експлуатацію 5 листопада 1953 року.

Конструкція мосту

Міст Патона. Історія
Фото: kiev.segodnya.ua

Міст балкової конструкції з суцільними головними балками двотаврового перерізу 58 і 57 м завдовжки, 3,6 м заввишки.  Він 26-пролітний, з опорами на кесонній основі. Пролітні споруди мосту складаються з 264-х однотипних блоків довжиною у 29 метрів, зварених між собою.

Ширина проїжджої частини – 21 метр, ширина тротуарів  – по 3 метри. Для безпеки руху в 1968 році на мосту була споруджена напівжорстка декоративно-художня огорожа.  

В'їзд на міст зі сторони правого берега оформлений пропілеями доричного ордера, з лівого – двома колонами 20 метрів заввишки.

 Факти

Міст Патона. Історія
Фото: the-city.kiev.ua
  • При будівництві моста Патона використовували трофейні презервативи. Річ у тім, що перед зведенням нових опор потрібно було знищити залишки старих. Останні були на дні Дніпра. Їх мали підірвати, а вибухівку треба було ізолювати від води. В 1948 році поліетиленових пакетів не було, тож замість них використали близько 5 тисяч презервативів з бази трофейного майна. 
  • Випробовували міст, загнавши на нього десятки вантажівок з піском. 
  • Американська асоціація зварників визнала Міст Патона видатною зварною конструкцією 20 століття.
  • До 2004 року по мосту проходила одна з головних київських трамвайних ліній. 
  • В 1967 році з мосту Патона в Дніпро впав пасажирський автобус. Згідно з архівними даними, внаслідок ДТП загинуло 27 людей, п'ятеро – вижили.
  • Міст жодного разу не закривався на капремонт.

Сьогодні

Міст Патона. Історія.
Фото: epravda.com.ua

У 2020 році міст Патона визнали аварійним і через небезпеку для учасників руху закрили дві крайні смуги.

15 вересня 2020 року на офіційному порталі Києва оприлюднили підписане міським головою розпорядження про реставрацію мосту Патона. 

Міст заплановано розширити. Між двома напрямками мають встановити сучасне бар'єрне огородження. Також на мосту будуть облаштовані велосипедні доріжки в обидва напрямки, а пішоходи матимуть можливість підійматися та спускатися на Венеціанський острів.

План реставрації мають здійснити до 31 грудня 2025 року. Під час робіт повне перекриття руху мостом не планується.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У Києві відкрили бомбосховище з екологічними модульними меблями, розробленими у Литві - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У Києві відкрили бомбосховище з екологічними модульними меблями, розробленими у Литві

У Бучі відкрили інноваційну станцію з переробки відходів війни - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У Бучі відкрили інноваційну станцію з переробки відходів війни

"А я все плакала": Dorofeeva та Міша Лебіга випустили несподіваний фіт про хейт у мережі - 412x412
Новини

Михайло Пилипчук

"А я все плакала": Dorofeeva та Міша Лебіга випустили несподіваний фіт про хейт у мережі

У Києві цього року облаштують п'ять безбар'єрних парків та скверів - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У Києві цього року облаштують п'ять безбар'єрних парків та скверів

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації