На вулиці Хмельницького відреставрують 150-річну садибу: як вона зміниться
У Києві збираються відреставрувати історичну садибу другої половини XIX століття на вулиці Богдана Хмельницького. В різні часи у цій будівлі розміщувались Вищі жіночі курси та Київський авіаційний інститут.
Пропозицію щодо реставрації садиби на Богдана Хмельницького, 51-А, висунув Департамент територіального контролю міста. Власне, згідно з даними на Офіційному порталі Києва, саме за цією адресою даний департамент і засідає. Також тут розташовані офіси кількох благодійних та громадських організацій і компаній.
Проєкт реставрації історичної будівлі винесли на засідання Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини (ДОКС). Члени ради розглянули проєкт та схвалили його для подальшого погодження. Реставрувати поки планують не всю пам'ятку, а тільки її частину.
Садиба на Богдана Хмельницького, 51-А — це цегляний чотириповерховий будинок у формі букви "Г", що стоїть на схилі. Головний фасад будівлі виконаний у стилі неоренесансу. Він відрізняється симетричністю, яку підкреслює ризаліт з головним входом і єдиним у будівлі заскленим балконом на четвертому поверсі. Дворовий фасад садиби оформлений у спрощеному стилі.
Що саме робитимуть із садибою
Згідно з науково-проєктною документацією, будівлю мають дослідити, щоб виявити фактори, які загрожують її цілісності, та усунути їх. Зокрема, в садибі проведуть такі роботи:
- відремонтують та відреставрують фасади;
- замінять електромережі, систему опалення та сантехнічні труби;
- облаштують найпростіше укриття на цокольному поверсі;
- забезпечать доступ до приміщень будівлі для маломобільних груп;
- відновлять міцність і цілісність опорних стін та підсилять їх.
У ДОКС зазначають, що вся документація щодо цього проєкту ґрунтується на дослідженнях, архітектурних та архівних пошуках. Тож будівлю відреставрують зі збереженням автентичних архітектурних та декоративних елементів.
Історія будівлі
Садиба на Богдана Хмельницького відома з 1871 року, коли вона належала священнику Софійського собору Ф. Заневичу. Пізніше її придбав граф Колонно-Чесновський, а у 1901 році власницею значилася така собі Г. Міхельсон (ймовірно, родичка відомого київського купця Фрідріха Міхельсона).
Спочатку на цьому місці був невеликий дерев'яний будинок на вулиці Фундуклеївській (стара назва вулиці Богдана Хмельницького). Поступово садиба розросталася та перетворилася на комплекс будівель (№51-А та ще два флігелі — №51-Б і №51-В), розташованих вздовж вулиці.
Будинок під номером 51-А, з огляду на його коридорне планування, призначався для закладу освіти або якоїсь установи. На початку 20 століття тут розміщувалися Вищі жіночі курси, засновані київською педагогинею та громадською діячкою Аделаїдою Жекуліною. Освіта, яку тут здобували жінки, прирівнювалась до університетської.
У 1913 році курси переїхали у спеціально зведену для них будівлю, а на Фундуклеївській, 51-А, розмістився Київський Фребелівський інститут. Це був вищий педагогічний заклад для жінок, у якому готували виховательок дітей дошкільного віку.
У 1930-х у будівлі почав працювати Київський авіаційний інститут ім. Ворошилова — попередник сучасного КАІ. А з 1959 року тут розмістилася редакція Української радянської енциклопедії. Нині це — державна наукова установа "Енциклопедичне видавництво".
Читай також: "Київський Будинок вчителя потрапив у список світових пам'яток, що потребують збереження"