Невідомий Дніпровський район: цікаві локації, про які ви не знали
"ТиКиїв" продовжує розповідати про цікаві пам'ятки столичних районів. Цього разу — про Дніпровський. Цей район міста охоплює Воскресенку, Березняки, Русанівку, Лівобережний масив, а також острови Венеціанський, Долобецький та частину Труханова. Що там цікавого?
Німецький квартал
ДЕ? Між вул. Хоткевича, Черчилля, Мініна і Полуботка
Біля метро "Чернігівська" в оточенні високих новобудов причаїлися старенькі дво- та триповерхові будиночки з нетиповою для київського лівобережжя архітектурою. Це — селище Аварійне або ж Німецький квартал. Зводили його силами німецьких військовополонених після Другої світової війни.
Усього побудували близько 40 будиночків з цегли, шлакобетону і навіть дерев'яних, потинькованих зверху. Деякі з них схожі на стару німецьку забудову.
До другої половини 2000-х років селище зберігало первісний вигляд, а потім будиночки почали зносити, щоб звести на їхньому місці нові житлові комплекси. До того часу частина будинків вже була у ненайкращому стані. Загалом знесли 17 житлових будівель та кілька громадських споруд. З великою ймовірністю ті, що залишились, також знесуть найближчим часом.
"Україна в мініатюрі"
ДЕ? Броварський проспект, 9в (Гідропарк, Венеційський острів)
У Гідропарку, на березі Дніпра, розташувався парк-музей, де зібрані найвідоміші архітектурні шедеври України. Відкрився він у 2006 році, і спочатку тут були представлені тільки зменшені копії київських пам'яток: від найвідоміших церков та Хрещатика до столичних мостів. З часом експозиція розрослась, і у парку з'явилися палаци Криму, гори та замки Західної України, фортеці Поділля, пам'ятки Одеси тощо.
Усі макети виготовлені у масштабі 1:33 та з великою точністю відтворюють деталі оригінальних споруд. Загалом тут налічується близько 80 мініатюр, кожну з яких майстри створювали вручну.
"Версаль" у під'їзді
ДЕ? Вул. Райдужна, 11а
Звичайна панелька у звичайному дворі на Райдужному масиві, а всередині — дуже незвичайний під'їзд. Упродовж двадцяти років Володимир Чайка, мешканець однієї з квартир у цьому під'їзді, перетворював його на бароковий шедевр.
Спочатку пенсіонер хотів просто оформити простір біля своєї квартири, а потім сусіди попросили його навести красу на всьому поверсі. Зараз вже кілька поверхів у під'їзді прикрашають ліпнина з позолотою та репродукції класичних картин. Попри те, що деякі мешканці будинку вважають це кітчем, майстер планує і далі продовжувати свою роботу, і зупинити його не змогла навіть війна.
Володимир каже, що до його "палацового" під'їзду не раз зазирали іноземні гості, а якось тут навіть знімали історичний чи то фільм, чи то серіал.
"Єднання"
ДЕ? Дніпровська набережна, 2-б
Стилізовані силуети чоловіка та жінки, що проходять крізь одне одного, об'єднуючись в єдине ціле, з'явились у парку на Дніпровській набережній у 2019 році. До роботи над артоб'єктом долучилися навіть астрофізики. Навіщо? Щоб розрахувати, як правильно встановити скульптуру, щоб на заході сонце опускалося за обрій чітко поміж двома постатями.
Щоб "зловити Сонце у серці Єднання", спостерігачу потрібно стати на спеціальний п'ятачок поряд зі скульптурою.
Цей артоб'єкт зробили з понад тисячі зварених між собою прутів і труб з нержавіючої сталі. Висота скульптури перевищує 4,5 метра, а завширшки вона приблизно 4 метри. Навколо облаштували оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий краєвид на Дніпро, міст Патона і правобережну частину міста.
"Дитячий світ"
ДЕ? вул. Андрія Малишка, 3
За рекламними банерами та вивісками, які зараз закривають більшу частину фасаду "Дитячого світу", майже не розгледіти усю красу цього пам'ятника модернізму. Чотириповерховий універмаг біля станції метро "Дарниця" почали будувати у 1974 році, а відкрили у 1987-му. Фасад будівлі прикрасили перфорованими металевими панелями бронзово-золотистого кольору, виготовленими у Броварах.
За словами архітектора Володимира Залуцького, у такий спосіб універмаг хотіли візуально виділити на тлі сусідніх багатоповерхівок. Загалом для виготовлення цієї велетенської "кольчуги" витратили 20 тонн алюмінію.
У 2021 році презентували проєкт реконструкції "Дитячого світу", за яким знакові алюмінієві панелі мали демонтувати та замінити кольоровим сайдингом. Кияни ідею перетворити модерністську будівлю на черговий стандартний ТРЦ розкритикували, і згодом з'явився інший проєкт зі збереженням оригінального фасаду. Зараз в універмазі триває реконструкція.
Радунка
ДЕ? Вздовж вул. Райдужної
Радунка або Райдужне — мальовниче озеро завдовжки 1,4 км, що розділяє Райдужний масив та Русанівські сади. Колись, під час весняних повеней, воно сполучалося з річкою Десенкою, а ще раніше, можливо, було її рукавом.
Можливу згадку про це озеро знайшли в Іпатієвському літописі від 1151 року: "и поиде Гюрги к Киеву и сташа в Родуни (Родоунии)".
Зараз на озері Радунка полюблять відпочивати жителі сусідніх житлових масивів і не тільки. Тут облаштували кілька пляжів (хоча до якості води є питання), нещодавно проклали нові алеї, збудували альтанки та привели до ладу частину території. На озері живуть дикі качки, мартини та інші птахи, тут можна побачити навіть ондатр та черепах.
Найсуворіша "качалка" Києва
ДЕ? Долобецький острів (трохи північніше пляжу "Венеція")
Спортмайданчиків у Києві багато, а ось такий, де тренажери зроблені з деталей від тракторів і танків, батарей та іншого залізяччя — тільки один. Ця мекка столичних культуристів з'явилась ще за часів СРСР, десь у 1970-х роках.
Будували тренажери, як-то кажуть, на віки й загалом облаштували кілька сотень різноманітних. А щоб усе це добро не розтягнули, у якийсь момент снаряди почали з'єднувати товстими ланцюгами.
"Народний" спортмайданчик продовжує працювати й зараз. І має неабияку популярність, особливо влітку. Сюди можна прийти у будь-який час і безплатно потягати залізо у самому прямому сенсі цього виразу. За тренажерами наглядає місцева благодійна організація, яка час від часу їх ремонтує, підфарбовує та спостерігає за порядком на території.
Читай також: "Невідомі Троєщина та Лісова: цікаві локації, про які ви не знали".