Як Арка дружби народів стала символом зради?

"Веселка", "Ярмо", "Пам’ятник велосипедисту" – як тільки не називали кияни архітектурний об'єкт Арку дружби народів (від 14 травня 2022-го – Арка Свободи українського народу). Відомо, що пам'ятник був створений на честь возз'єднання України та росії, однак у 2014-му арка "дала тріщину" й позбулася певного символізму. А після повномасштабного вторгнення росії була перейменована.
Історія

У 1970 роки на території Хрещатого парку, на місці сучасної арки, розташовувався оглядовий майданчик і оглядове колесо. У 1979 році було вирішено побудувати тут монумент на честь "возз'єднання України з Росією". У його створенні брали участь відомі архітектори С. Миргородський, К. Сидоров, І. Іванов та скульптор А. Скобліков. Композиція, вилита з граніту, бронзи й металу, являла собою фігури двох робітників – українського й російського, які разом підіймають стрічку й орден "Дружби народів". Збоку була розташована стела, витягнута по горизонталі, у центрі якої – постаті Богдана Хмельницького
та боярина Василя Батурліна. Цей елемент композиції був створений за мотивами Переяславської ради 1654 року. Над скульптурами звели арку-веселку, яка мала стати символом єднання двох народів.

Композицію було відкрито до святкування 1500-річчя Києва і 60-ї річниці створення СРСР у 1982 році.
На церемонії відкриття виступив перший секретар Центрального комітету комуністичної партії України Володимир Щербицький.
Тріщина як символ зради
У 2014 році росіяни розпочали війну на сході України та анексували Крим. В Києві з'явилися пропозиції знести Арку дружби народів, перебудувати її чи перейменувати.

24 листопада 2018 року на Арці дружби народів українські художники намалювали символічну тріщину. Разом з правозахисниками відкрили інсталяцію "Тріщина дружби". Її присвятили українським політв'язням, зокрема режисерові Олегу Сенцову.
Демонтаж бронзових скульптур


26 квітня 2022 року частина монумента (саме бронзові скульптури) була демонтована. Другу скульптурну композицію, з червоного граніту, мають розібрати згодом. Саму ж арку 14 травня 2022 року перейменували, відтоді назва монумента – Арка Свободи українського народу.
Цікаві факти
- Кияни завжди ставилися до Арки дружби народів з відвертою насмішкою. Її називали по-різному: "Веселка", "Ярмо", "Коромисло" і "Пам’ятник велосипедисту".
- Кияни розповідали приїжджим байки, буцімто друге півколо арки заховане під землею, а всередині по колу їздить вагончик, до якого киянам та гостям столиці можна потрапити лише за спеціальними й дуже строгими перепустками.
- "Росіянин сорочку пропив" – так жартували кияни про одну з бронзових скульптур. Адже фігура українця – у бронзовій вишиванці, росіянина – у піджаку на голе тіло.
- На гранітному постаменті колись був напис: "На ознаменування возз’єднання України з росією". Однак хтось відколов від напису слова "з росією". Потім цей напис змінили на гасло "Слава Україні!".
- Стелу, в центрі якої Богдан Хмельницький і боярин Василій Бутурлін, теж не обійшли увагою. Багато років тому московському боярину відбили шматок гранітного носа.

- Під час демонтажу бронзових скульптур у фігури, що символізувала росіянина, відвалилася голова. В цьому кияни побачили символізм: мовляв, так буде з усіма ворогами, що ступили на українську землю.