Як станція метро "Вокзальна" змінилася за 65 років: архівні фото

Як станція метро "Вокзальна" змінилася за 65 років: архівні фото Фото: Getty Images

Чи не найзавантаженіша станція київського метро — "Вокзальна": у різні роки пасажиропотік перевищував 60 тисяч людей на добу. Це й не дивно: поблизу — три залізничні вокзали. Як змінилася станція "Вокзальна" з 1960 року?

Читай також: Як організований дорожній рух на Вокзальній площі

Початок будівництва

"Вокзальна" є однією з перших відкритих у Києві станцій метро. Її будівництво розпочалося в 1957 році. У проєкті станція мала назву "Залізничний вокзал", та врешті її скоротили до звичної киянам "Вокзальної".

Будівництво значно ускладнилося через підземне русло річки Либідь прямісінько над майбутньою "Вокзальною". Готові тунелі щомиті могло б затопити, а споруди над ними, зокрема й житлові — зруйнувати через просадки ґрунту.

Будівництво з’їзду на першу колію. Фото: starkiev.com

Отож робочі скористалися кесонним методом — видавленням ґрунтових вод і напливів ґрунту за допомогою сильного тиску. А подекуди застосовувалася й технологія заморожування ґрунту.

Кесонна камера. Фото: tov-tob.livejournal.com

У команді архітекторів — Валентин Єжов, одесит Євген Катонін, кримчак Ірфан Шемседінов та киянин Вадим Скугарєв. Зодчі прагнули, щоб майбутня станція була не просто виходом до залізниці, а й екскурсом в історію України для гостей міста. Цю ідею, хоч і з радянськими "компромісами", вдалося втілити.

Ескіз наземного вестибюля 1956 року. Фото: архів

Відкриття станції метро Вокзальна

21 жовтня 1960 року на станцію прибув перший пробний поїзд, а 6 листопада 1960 року станція "Вокзальна" офіційно відкрилася у складі першої черги будівництва.

Наземний павільйон станції "Вокзальна" незадовго до відкриття. Фото: starkiev.com

Як виглядає?

Станція "Вокзальна" продовжила залізничні ворота столиці — центральний вокзальний комплекс. Зали станції сполучені між собою рядами проходів-порталів, які чергуються з пілонами. Колійна стіна покрита білим кахлем.

Колійна стіна. Фото: Вікісховище

Пілони ж облицьовані казахстанським мармуром Коелга, а зверху мають лекальний (фігурний) карниз.

Фото: kyivcity.gov.ua

З боку центральної зали пілони станції прикрашені великими латунними медальйонами, що містять різні фрагменти з історії України — витязів Київської Русі, Переяславську раду, Другу світову війну тощо.

Люди ховаються на станції метро "Вокзальна" в Києві вранці 24 лютого 2022 року. Над ними — медальйон із зображенням витязів Київської Русі. Фото: Getty Images

Втім, окремі рельєфні панно — ті, що містили зображення більшовицьких лідерів та символів радянської ідеології — замаскували в межах декомунізації. Кияни просували відповідні ініціативи ще з 2015 року, а керівництво метрополітену вибивало дозволи на демонтаж із лютого 2023 року. І зрештою, 15 листопада 2023 року на станції було проведено роботи із маскування.

Замаскований медальйон. Фото: kyivcity.gov.ua

Проходи на платформу мають скошені мармурові ребра — згідно з первинним проєктом 1958 року, тут мали розміщуватися складні мозаїки з українськими народними орнаментами. З боку платформ — круглі хвилясті вентиляційні решітки.

Фото: Вікісховище

А до 1992 року в торці залу на ґратах ще можна було побачити герб Української РСР.

Фото: архів

Наземний вестибюль споруджений у класичному стилі у будівлі приміського вокзалу. Внутрішні стіни вестибюля облицьовані сірим кахлем і підсвітлюються бронзовими групами світильників із кулястими молочно-білими плафонами. Портали входу та виходу окреслені чорним мармуром.

Ескіз ескалаторного залу станції, що нині веде до наземного вестибюля (1956). Фото: архів

Ззовні вхід до вестибюля обрамлений круглими колонами. До речі, другий вихід зі станції планували звести ще в 1960-х роках — однак його немає й понині.

Наземний павільйон станції "Вокзальна" в 1960 році. Фото: starkiev.com

Як сподіваються в КП "Київський метрополітен", у перспективі станція "Вокзальна" стане пересадним вузлом з четвертою Подільсько-Вигурівською лінією. Але, схоже, і цей план ще далекий від реалізації...

Читай також: Що буде зі станцією метро "Лук'янівська"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації