День молоді в Україні: історія свята

День молоді в Україні: історія свята Фото: Freepik

12 серпня Україна святкує День молоді. І водночас Міжнародний день молоді відзначає ООН. Це свято єднає нашу державу із Західним світом — і ось чому.

Ідею Міжнародного дня молоді запропонували самі молоді люди. Це сталося 1991 року у Відні (Австрія), на Всесвітньому молодіжному форумі. На заході радили проголосити Міжнародний день молоді, щоб зібрати гроші для Молодіжного фонду ООН та дотичних організацій для молодих людей.

Нове свято рекомендували на Світовій конференції міністрів у справах молоді. Вона відбувалася в Лісабоні (Португалія) 8–12 серпня 1998 року. 

І сесія Світової конференції міністрів у справах молоді. Фото: Вікісховище/un.org

А 17 грудня 1999 року ідею підтримала вже Генеральна Асамблея ООН — у резолюції "Політика та програми, що залучають молодь".  Так 12 серпня 2000 року світ відзначив перший Міжнародний день молоді.

Відтоді щороку це свято має певну тематику. Зокрема:

  • боротьба з епідемією ВІЛ/СНІДу (2001 рік);
  • молодь у суспільстві різних поколінь (2004 рік);
  • спільна боротьба з бідністю (2006 рік);
  • зміна клімату (2008 рік);
  • молодіжна міграція (2013 рік);
  • психічне здоров'я (2014 рік);
  • громадянська активність (2015 рік);
  • шлях до 2030 року (2016 рік);
  • трансформація освіти (2019 рік);
  • інтегральна екологія (2023 рік).

А ось тема Міжнародного дня молоді цьогоріч — "Від кліків до прогресу: цифрові шляхи молоді для сталого розвитку".

За даними ООН, саме молоді люди лідирують в опануванні цифрових технологій та інновацій: у 2022 році три чверті людей віком від 15 до 24 років користувалися інтернетом. Організація вважає молодь "цифровими вихідцями", які за допомогою технологій розв'язують глобальні проблеми. Це, зокрема, нерівні можливості, особливо в країнах із низьким рівнем доходу та серед молодих жінок, які часто мають гірший доступ до мережі й цифрових навичок порівняно з чоловіками.

До речі, був і попередник свята — Всесвітній день молоді. Його відзначали 10 листопада. Саме цього дня 1945 року, на Всесвітній конференції молоді в Лондоні заснували Всесвітню федерацію демократичної молоді (ВФДМ). Вона об'єднувала понад 270 молодіжних організацій зі 115 країн світу.

Гі де Буассон, президент Всесвітньої федерації демократичної молоді, виступає на відкритті 2-го Всесвітнього фестивалю молоді та студентів (Будапешт, 1949 р.). Фото: Вікісховище/Bundesarchiv

До створення ВФДМ долучилася молодіжна організація УРСР. А далі участь у дотичних до свята міжнародних заходах брала Ленінська Комуністична Спілка Молоді України. Нині ж святкова дата 10 листопада неактуальна. Після занепаду світової соціалістичної системи ВФДМ фактично розвалилася на початку 1990-х років. Останній фестиваль від неї відбувся в жовтні 2017 року — в російському Сочі.

Які цінності пропагує Міжнародний день молоді ООН?

Вони були сформовані задовго до започаткування самого свята. 1965 року Генеральна Асамблея ООН схвалила Декларацію про заохочення серед молоді ідеалів миру, взаємної поваги та розуміння між народами.

А в 1965–1975 роках і Генеральна Асамблея, і Економічна й соціальна рада (ЕКОСОР) наголошували на трьох основних стовпах для молоді:

  • участь;
  • розвиток;
  • мир.
Фото: Unsplash

Зрештою 1979 року Генеральна Асамблея оголосила 1985 рік Міжнародним роком молоді. 

Такого самого статусу набув і 2010 рік. Так вирішила ООН у грудні 2009 року — якраз до 25-ї річниці знакового 1985 року. Тоді Асамблея закликала уряди, громадянське суспільство та небайдужих людей світу підтримати заходи для молодих людей.

А що в Україні?

До 2022 року наша держава святкувала День молоді в останню неділю червня. Тоді ж за часів Союзу відзначали День радянської молоді, заснований відповідним указом Президії Верховної Ради СРСР 7 лютого 1958 року. 

В СРСР до Дня молоді проводили паради, концерти артистів, вікторини, спортивні змагання. А ввечері запалювали багаття, біля яких хором співали патріотичні та бардівські пісні. Свято було політично заангажованим: організовував його Всесоюзний Ленінський комуністичний союз молоді, або Комсомол. 

День радянської молоді в москві, 1958. Фото: Вікісховище/Т. Хаммонд

Після розпаду СРСР більшість незалежних республік перенесла це свято на інший день, змінила його назву або й зовсім скасувала. Проте не Україна: наш перший Президент — Леонід Кравчук продовжив радянську традицію у 1994 році. Відтоді День молоді в Україні офіційно відзначали щороку в останню неділю червня. 

Зрештою, 28 липня 2021 року Президент України Володимир Зеленський переніс дату святкування Дня молоді на 12 серпня. Відтоді він збігається у даті з Міжнародним днем молоді ООН.

За Указом Президента, нову дату встановили на підтримку прагнення української молоді до інтеграції в європейську спільноту, утвердження цінностей демократії та свободи. Ось чому День молоді в Україні важливий: це свято віддаляє нас від "руского міра" — а натомість наближає до цивілізованого світу.

Молодь в Україні наразі має низку привілеїв: держава підтримує доступ до вищої освіти через мультипредметний тест НМТ та бюджетні місця у вишах, діють програми сприяння працевлаштуванню, включаючи стажування для студентів, молоді сім'ї можуть скористатися пільговими кредитами на житло, підтримуються молодіжні стартапи й інноваційні проєкти, активно розвиваються молодіжні громадські організації та волонтерські ініціативи... Держава також підтримує молодих спортсменів та митців через спеціальні програми та гранти. Ці заходи спрямовані на розвиток потенціалу молоді та її активне залучення до суспільного життя країни.

Фото: Ігор Кузнєцов/"ТиКиїв"

Читай також: Інклюзивні заклади у Києві: тут працює молодь з ментальними порушеннями

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації