"Мистецький Арсенал". Історія одного культурного простору

"Мистецький Арсенал". Історія одного культурного простору Фото: interfax

Справжня Мекка всіх поціновувачів мистецтва – відкритий у Києві у 2007 році Національний культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький Арсенал". Саме за допомогою цієї культурної інституції влаштовуються виставки, фестивалі, численні освітні заходи, концерти, театральні вистави, кінопокази тощо. Один із найбільших мистецьких просторів України розташований в історичному центрі столиці, на території колишнього заводу збройного арсеналу. 

Історія будівлі

Мистецький арсенал
Фото: Вікіпедія

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс розташований на столичному Печерську за адресою: вулиця Лаврська, 10-12. Він входить до трьох історичних частин Києва, що століттями пов'язують зі Свято-Успенським Києво-Печерським монастирем, заснованим у 1051 році.

Мистецький арсенал
Фото: Вікіпедія

Розташована будівля "Арсеналу" на території Старої Печерської фортеці, на перетині вулиць Лаврської та Цитадельної. Зведена на місці Вознесенського жіночого монастиря. Відомо, що після закриття монастиря у 1712 році будівлю використовували як артилерійський цейхгауз, а з 1768-го тут був "гарматний двір", в якому виготовлялися гармати та артилерійське спорядження.

У 1750-му імператриця Єлизавета видала наказ про спорудження великого "магазейна" (арсеналу). У 1797 було укладено контракт із київським купцем Григоренком, який мав розібрати Вознесенську церкву і звести споруду "Арсеналу". Будівництво тривало протягом 12 років та обійшлося в 437 567 карбованців.  

У 1979 році комплексу "Арсеналу" з прилеглою територією надали статус пам'ятки архітектури та військової інженерії. Комплекс і донині відіграє важливу роль у забудові заповідної території Старої Києво-Печерської фортеці. Під час археологічних розкопок тут було знайдено понад 260 поховань, у тому числі матері Івана Мазепи. 

У 2003 році комплекс став культурно-мистецькою установою. 3 лютого 2010-го йому надано статус національного.

Архітектура "Арсеналу"

Мистецький арсенал
Фото: Вікіпедія

Перша споруда в стилі класицизму в Києві – прямокутна із заокругленим наріжжям з внутрішнім подвір'ям та чотирма ворітьми. Під західною частиною споруди є підвал. Внутрішні кам'яні сходи розміщено попарно біля південних, північних і східних воріт. Стіни та склепіння виготовлені зі світло-жовтої київської цегли. Довгасті фасади чітко поділяються на два яруси. Нижній має рівномірно розподілені аркові прорізи, оброблений великим дощаним рустом. Другий поверх має прямокутні, облямовані лиштвою вікна. Архітектурний акцент фасадів – портал головного входу, який оздоблено пілястрами доричного ордера, та ворота бічних фасадів, що втоплені в нішах, оформлених колонами тосканського ордера.

Сьогодення КМА

Мистецький арсенал
Фото: Вікіпедія

Колишні збройні склади комплексу були реконструйовані та адаптовані для потреб мистецького простору, що дало змогу зберегти історичний вигляд та додати архітектурні елементи сучасного дизайну.

Тут проводяться численні культурно-мистецькі заходи. Задля популяризації української культури у КМА постійно проходять виставки відомих та молодих українських художників. Багато представлених проєктів є новаторськими та експериментальними.

Мистецький арсенал
Фото: Вікіпедія

Київський "Мистецький Арсенал" визнаний міжнародним мистецьким центром. Тут поєднуються історія та сучасність, традиції та інновації, українські та світові мистецькі течії. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Твій персональний гід найактуальнішими та найцікавішими новинами Києва. Зі мною ти першим дізнаватимешся про головне в усіх сферах столичного життя.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації