Зруйнована Україна. Як росіяни знищують нашу культуру

Зруйнована Україна. Як росіяни знищують нашу культуру Фото: ТиКиїв

Розстріляні храми, розкрадені та спалені музеї, знищені бібліотеки. Російські найманці протягом року не лише свідомо нищать українську інфраструктуру та вчиняють геноцид проти мирного населення, але й намагаються знищити самобутню українську культуру. Вони вивозять на свої землі викрадені музейні цінності, забороняють українську мову на окупованих територіях та й загалом протягом століть намагаються привласнити собі нашу багатовікову історію.

Інфографіка: ТиКиїв 

Станом на січень 2023 року через російську агресію в Україні зруйновано чи пошкоджено понад 1 200 об'єктів культурної інфраструктури, з них майже третина зруйновані. Серед них – близько 500 об'єктів культурної спадщини.

Інфографіка: ТиКиїв 


Найбільше постраждала культура у Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській, Миколаївській, Луганській, Запорізькій та Сумській областях.
 

Ірпінський будинок культури у 2022 році мав би відзначати своє сімдесятиріччя. До приходу "освободітєлєй" у стінах цього будинку культури регулярно відбувалися різні заходи, зйомки кіно. Нині він законсервований, на відновлення будівлі шукають іноземні інвестиції, й необхідно майже 205 млн грн. Стати патроном закладу чи задонатити на відновлення музею можна на платформі, створеній Мінкультом. 

Обстріляний фасад та стіни будинку культури стали важливими символами кліпу на пісню знаменитого англійського співака Еда Ширана, створеного в колаборації з українським гуртом "Антитіла".

А також біля будинку культури в Ірпені виступив просто неба відомий литовський піаніст Даріус Мажинтас.

Ще одна показова історія знищення загарбниками нашої культури на Київщині – спалений музей в Іванкові. У полум'ї ледь не згоріла колекція унікальних полотен Марії Примаченко, яку дивом врятували. Восени минулого року врятовані картини показали у Києві. Їх планують знову повернути до Іванкова у відбудований музей.

Внаслідок обстрілу центра Києва ранком 10 жовтня 2022 року було пошкоджено кілька об'єктів культурної спадщини – Музей Ханенків, Київську картинну галерею та Музей видатних діячів української культури. На їх відновлення у 2023 році у бюджеті столиці передбачено 56,4 млн грн.


Чималої шкоди окупанти завдали культурним закладам й у інших українських містах.

Росіяни практично знищили Маріупольський краєзнавчий музей. Найбільше постраждав фасад, вікна та інтер'єр старовинної будівлі, що була зведена на початку минулого століття. Доля колекції достеменно невідома, проте місцеві жителі розповідають, що заховані у музейних підвалах експонати окупанти викрали та вивезли до Донецька.

Розграбували орки й зруйнований ними ж Маріупольський художній музей імені Архипа Куїнджі. У музеї зберігалися оригінали робіт українських художників – Івана Айвазовського, Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Івана Марчука та інших митців.

У Запорізькій області артилерійськими обстрілами було пошкоджено історико-архітектурний музей-заповідник "Садиба Попова". Руйнувань зазнала південна башта – будівля манежу-стайні та західна стіна будівлі каретної, що входять до ансамблю споруд Василівського історико-архітектурного музею-заповідника. За свідченням місцевих жителів, після обстрілів 13 березня 2022 року "Садибу Попова" росіяни пограбували та винесли звідти навіть старовинний унітаз.

На Сумщині постраждав Охтирський краєзнавчий музей. Пошкоджені вікна, фасади та перекриття. Пізніше окупанти вдерлися до вже знищеної будівлі та пограбували музейну експозицію. До початку війни тут зберігалося майже 10 тисяч експонатів.

Не оминули руйнувань і культурні споруди Харківщини. У селі Сковородинівка ворожа ракета влучила у Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди. Пожежа знищила будинок, в якому жив і помер видатний український філософ. Сама будівля була збудована наприкінці 18 століття, у ній і перебувала експозиція музею. На щастя, скульптура Григорія Сковороди вціліла, що не можна сказати про музейний фонд.

Але попри війну та всі руйнування, які вона несе, в Україні відкриваються нові музеї! Щоправда, в інтернеті. Віртуальний музей пам’яті війни показує зруйновані внаслідок бойових дій міста та дозволяє побачити наслідки "русского міра". Наразі там доступно дев'ять 3D-турів містами, серед яких Ірпінь, Буча, Гостомель, Бородянка, Стоянка та Горенка.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Заступник головного редактора

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації