Цінне, живе, доісторичне: які дивні речі намагаються незаконно вивезти з України
Нелегально вивезти з України культурні цінності, археологічні знахідки та інші цінні предмети контрабандисти намагаються регулярно. Митники так само регулярно ловлять їх за руку. Розповідаємо про найцікавіші предмети, які Київська митниця не дала вивезти за кордон останніми роками.
Старовинні ікони й монети, прикраси часів Київської Русі, зброю Козацької доби та середньовіччя намагаються вивезти з України регулярно. Нелегальні торговці старовиною розпродають цінні артефакти за кордон, бо там за це добре платять приватні колекціонери. Втім, серед контрабанди часто трапляються і більш незвичайні предмети, і навіть живі дикі тварини.
Шолом пожежника
Найновіша "здобич" митників — шолом вогнеборця першої половини XX століття. Дещо "кіношний" на вигляд металевий головний убір виявили при митному огляді посилки до Шотландії. Експертиза встановила, що це — шолом радянського пожежника зразка 1923 року. Він особливо цінний тим, що піддавався реставрації та має оригінальний підшоломник. Приватні колекціонери готові платити чималі гроші, аби заволодіти таким артефактом.
Виготовляли такі шоломи на заводі протипожежного обладнання у Ленінграді, а конкретно цей зразок — десь у 1936-1941 роки. Подібні шоломи використовували вогнеборці по всьому СРСР аж до початку 1960-х років, хоча випуск їх припинили ще на початку німецько-радянської війни.
Ваза, якій 7000 років
У серпні 2024 року митниця затримала посилку, у якій за кордон відправили нібито одяг та подарунки. Насправді ж у ній лежала керамічна посудина, дуже стара на вигляд. Знахідку передали на експертизу до Національного музею історії України, де з'ясували, що це — ваза Трипільської культури віком майже 7000 років.
На думку фахівців, вазу виготовили десь у середині V тисячоліття до н. е. Її форма та орнамент у вигляді переплетених спіралей і ліній характерні для кераміки з трипільських поселень в долині Дністра. Ваза була склеєна з кількох керамічних фрагментів та, попри таке сучасне втручання, має неабияку культурну цінність.
За законом, для вивезення з України культурних цінностей потрібно провести їхню державну експертизу та отримати дозвіл від Мінкульту. Водночас вивозити та продавати можна далеко не все. Без дозволу дії відправника кваліфікуються як контрабанда, і йому або їй загрожує від трьох до семи років ув’язнення. Більше про вивезення культурних цінностей можна дізнатись на сайті Мінкульту.
Зуби мамонта та кашалота
Незвичайний археологічний артефакт намагались відправити з Івано-Франківщини до Катару під виглядом металевого виробу вартістю 50 доларів. Замість виробу з металу митники знайшли у посилці велику безформну брилу та відправили її на експертизу. З'ясувалось, що це — молярний зуб нижньої щелепи мамонта зі збереженими коренями. Такі зразки виявляють досить рідко, тож вони мають неабияке значення для науковців. Та чималу цінність для колекціонерів.
Інший зуб, цього разу сучасного кашалота, хотіли відправити до США. Такі предмети підпадають під захист Вашингтонської Конвенції CITES, тож відправлення затримали. На думку експертів, зуб кашалота міг потрапити до України за часів діяльності Одеської китобійної флотилії (вона існувала до впровадження мораторію на промисел китів у 1987 році). Невідомий майстер відполірував зуб та намалював на ньому корабель у Севастопольській бухті.
Живі соколи
Прямо перед початком повномасштабного вторгнення, коли в Україні ще працювали аеропорти, з "Борисполя" до Катару намагалися вивезти… чотирьох живих червонокнижних соколів-балабанів. Птахів сховали у великій спортивній сумці, яку здали у багаж. Вона одразу викликала підозру у митників, і, як виявилось, недаремно.
Всередині виявили соколів, яких перевозили у жахливих умовах: їх щільно загорнули у тканину, щоб знерухомити, обмотали скотчем лапи й хвости та приспали. Пасажира, який перевозив живий товар, затримати не вдалося — той так і не з'явився рейс. А врятованих птахів після реабілітації випустили назад у природу.
Ровесники динозаврів
Час від часу митникам трапляються посилки зі скам'янілими залишками доісторичних істот. Серед найцікавіших з них — зцементований вапняк з цілим крабом, якому від 10 до 20 млн років. Його та інші скам'янілості знайшли у міжнародному відправленні з Тернополя. Також там були панцири доісторичних "риб" віком близько 400 млн років та інші артефакти, знайдені в басейні річки Дністер на Поділлі.
В іншій посилці за кордон виявили справжній палеонтологічний ексклюзив. Митники вчасно звернули увагу на дивний камінець з наростами та відправили його на експертизу. Кам'янець виявився досконало збережений панциром морського їжака, що мешкав десь 161-165 млн років тому в розквіт панування на Землі динозаврів. Ймовірне місце знахідки — район села Трахтемирів на Черкащині у басейні Дніпра.
А у травні 2022 року із Запоріжжя до Канади намагалися відправити рештки 52 амонітів та інших прадавніх молюсків. Задекларували їх як декорації для акваріума. Скам'янілості віком 145–149 млн років добре збереглись та мають чималу наукову та музейну цінність.
Бонус. Нацистські сувеніри
Той випадок, коли культурні цінності (хоча й доволі сумнівні) намагалися не вивезти, а ввезти. Влітку 2022 року митники затримали посилку з Італії, у якій лежали маршальські жезли, а також різноманітні ордени та медалі нацистської Німеччини. Серед них, зокрема, були копії олімпійських відзнак Третього Рейху та ордену німецького орла — ним нагороджували іноземців за заслуги перед Рейхом.
Поціновувачем нацистської естетики виявився чоловік із київською адресою, проте свої сувеніри він не отримав. Натомість отримав протокол про порушення митних правил, адже нацистська символіка в Україні під забороною.
Читай також: "Новий ТЦ під Києвом став полотном для величезної "трипільської" мозаїки: що це за проєкт"