Чи можна застрахувати житло від "прильоту"?
Через повномасштабну війну по всій країні безліч зруйнованих та постраждалих домівок. Ми вже розповідали про державну програму "Євідновлення", за допомогою якої можна відбудувати житло у разі "прильоту", але чи можливо застрахуватися від потрапляння снарядів, уламків ракет, пошкодження житла ударними хвилями? Адже раніше воєнні дії в страхових угодах відносили до форс-мажорних обставин. Нумо з'ясовувати!
Закон України "Про страхування" передбачає, що страхові компанії здійснюють виплати, якщо настають страхові випадки, передбачені договором.
Якщо у документі вказано, що спричинені пошкодження внаслідок воєнних дій — це страховий випадок, то компанія зобов'язана здійснити виплату у разі настання такої події. Інакше — страховик не повинен виплачувати компенсацію у разі пошкодження житла, що спричинені війною.
Зазвичай воєнні дії — це виняток у договорах страхування по всьому світу. Але після початку повномасштабної війни у 2022 році, страхові компанії почали страхувати нерухоме та рухоме майно від воєнних ризиків. Сьогодні, квартиру, будинок або машину в Києві можна застрахувати від падіння уламків ракети чи влучання "шахеда".
Від чого можна застрахуватися?
В Україні є багато страхових компаній з цікавими пропозиціями, але не всі готові до воєнних ризиків. Від чого зараз страхують?
- збитки внаслідок війни;
- пожежа та вибухи, удари блискавки;
- стихійні лиха;
- вплив води (аварії систем);
- шкода завдана житлу під час ДТП;
- втрати через будівництво у сусідніх будинках;
- збитки внаслідок хуліганства та пограбувань;
- відповідальність перед сусідами.
Але деякі українські страхові компанії розробили нові продукти для захисту життя і здоров'я, автівок, нерухомого майна від таких наслідків:
- вибухів боєприпасів, мін, бомб, ракет, пілотованих або безпілотних літальних апаратів чи їхніх уламків;
- засобів протиповітряної/протиракетної оборони та дії інших боєприпасів/засобів, знарядь ведення війни, крім ядерної, біологічної, хімічної зброї;
- руйнівної дії ударних (звукових) хвиль;
- пошкодження вогнем в безпосередній близькості від місця пожежі, яка сталася внаслідок воєнних дій.
Що ж із грошима?
Страхові компанії обережно підходять до цього питання. Сума страхової виплати залежить від ступеня пошкодження майна, але вона не перевищить суму, вказану в договорі страхування житла, за вирахуванням франшизи.
Якщо переглянути пропозиції компаній, то в основному фірми покривають вартість відновлювальних робіт та матеріалів для ремонту, внутрішнього оздоблення, побутової техніки, предметів інтер'єру та домашнього вжитку.
Важливо! Для отримання страхової виплати необхідно зафіксувати пошкодження майна. Треба обов'язково викликати поліцію та рятувальників. Ці служби складають протоколи огляду місця події. Бажано здійснити фото та відеофіксацію. Чим більше буде світлин та роликів — тим краще, якщо в майбутньому виникне якийсь спір.
Наприклад, одна з багатьох страхових компаній пропонує два варіанти страхування квартир з покриттям воєнних ризиків:
- перший — договір, який відшкодовує пошкодження скляних деталей квартири;
- другий — договір, що покриває пошкодження квартири й майна.
Другий випадок поширюється не тільки на воєнні ризики. У нього ще входить пожежа та затоплення. Що стосується фінансової сторони у разі "прильотів" та руйнування квартири чи домівки, компанії надають від 250 тисяч гривень до 2 мільйонів — саме на цю суму ти страхуєш своє житло. Наприклад, обираєш суму страхового ліміту у 700 тисяч, платіж на рік становитиме 5 397 гривень. Його необхідно сплатити одноразово. Умови та вартість у кожної компанії різні!
Чи обов'язково їхати до офісу компанії? Ні. Сьогодні фірми надають можливість укладання договору в електронній формі. Підписати його можна дистанційно. Квартира має бути у твоїй власності, будинок — зданим в експлуатацію.
Важливо! Житло на стадії ремонту не страхують.
Як застрахувати будинок?
Зараз можна застрахувати й приватний будинок. Загалом, максимальна виплата, яку пропонують страхові компанії — 10 мільйонів гривень. Тобто, якщо вартість твого будинку сягає 20 мільйонів, і він буде пошкоджений внаслідок ракетного удару чи "шахеда", то максимум, який виплатить страхова — вдвічі менше. В середньому страховий платіж для будинків становить 100 тис. грн. Розмір франшизи — теж 100 тисяч. Це та сума, яку самостійно мусить покрити застрахована особа. Уявімо, що виник страховий випадок. Збитки оцінили в мільйон гривень. Тобі виплатять 900 тисяч, тому що франшиза — 100 тисяч. Якщо збитки були на сотню тисяч, то виплати взагалі не буде. Простіший варіант: ліміт покриття — 250 тис. грн при вартості страховки від 2235 грн.
Франшиза — це частка участі в страховому випадку.
Якщо твій дім коштує три мільйони грн, то страхування від воєнних ризиків на рік становитиме 80 тисяч гривень, франшиза — 50 тисяч гривень.
Фізособи мають можливість застрахувати й приватні будинки (як власні, так і орендовані) на термін від місяця до року, без документа про право власності та попереднього огляду житла. Однак у договорі страхування є певні обмеження, зокрема, не застрахують нерухомість, розташовану в областях, наближених до лінії зіткнення.
Так само жодна компанія не візьметься страхувати майно в зоні активних бойових дій або тимчасової окупації.
Сьогодні компанії готові покрити збитки не лише через атаку "шахедів" та ракет або будь-якої іншої летальної зброї, також договори передбачають компенсацію у випадку падіння уламків. Ще будинки страхують від пожежі, залиття водою, стихійних лих, вибуху газу, крадіжки або інших протиправних дій.
Також перед підписанням договору зі страховою варто звернути увагу на період очікування, тобто проміжок часу від дати набрання чинності договору страхування, протягом якого покриття за цим контрактом не діє.
Читай також: Гроші на власний бізнес: як допомагає держава?