"єВідновлення": як отримати кошти на компенсацію пошкодженого війною майна?

"єВідновлення": як отримати кошти на компенсацію пошкодженого війною майна? Фото: Дія

З 2023 року в Україні в застосунку Дія офіційно стартувала програма "єВідновлення", що спрямована на відновлення житла, пошкодженого під час війни. Це державна ініціатива, яка ухвалена Законом України. Команда "ТиКиїв" дізналася, хто може отримати компенсацію за пошкоджене майно та як працюватиме програма у цьому році. 

Фото: Дія
Фото: Дія

"єВідновлення" — це грошова допомога від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії. Максимальна сума — 200 тис. грн. Подавати заяву про ремонт пошкодженого житла можна в застосунку Дія.

Хто і як може отримати кошти?

Кошти нараховуються, якщо житло:

  • пошкоджене через напад росії після 24 лютого 2022 року;
  • підлягає відновленню;
  • розміщене на неокупованій території;
  • якщо житло не було повністю відремонтоване заявником самостійно

Як отримати допомогу:

  • повідомити про пошкоджене майно в застосунку Дія. Достатньо одного звернення, повторно це робити не потрібно;
  • відкрити в банку рахунок "єВідновлення";
  • заповнити заяву через застосунок Дія.

Після вищеперерахованого з тобою зв'яжеться спеціальна комісія, яка приїде та оцінить масштаби пошкоджень. Тільки після цього буде встановлена сума виплат, і згодом застосунок Дія сповістить тебе про рішення комісії. Кошти будуть зараховані на картку "єВідновлення". Ти зможеш їх витратити протягом 12 місяців. Вже понад 62 тис. громадян подали заяви на отримання допомоги, а 26,5 тис. отримали виплати для відновлення пошкодженого житла.

Зазначену послугу було розроблено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS" та Світового банку.

Фото: today.ua
Фото: todayua

 

Ремонт чи нове помешкання?

Програма "єВідновлення" допомагає й у придбанні нового житла, на заміну зруйнованого війною. Але не все так просто. Щоб з'ясувати, які підводні камені очікують тих, хто купує або продає житло за програмою "єВідновлення", ми звернулися до нотаріуса Київського міського нотаріального округу, кандидата юридичних наук Романа Падалки, який посвідчив вже більш як 20 угод щодо квартир в Києві або приватних будинків із земельними ділянками в Київській області, власники яких скористалися програмою "єВідновлення". 

Він пояснив, що відшкодування за знищене житло можна отримати у вигляді житлового сертифіката, що надходить заявнику в Дії чи на електронну пошту. Після цього в застосунку потрібно подати заявку на бронювання коштів за сертифікатом.

Важливий момент!

Щоб придбати нове житло, кошти для якого отримані за програмою "єВідновлення", їх необхідно використати протягом 30 днів. Якщо цього не зробити, доведеться знову здійснювати бронювання.

Як зазначає Роман Падалка, для нотаріального посвідчення угоди покупець має подати такі документи:

  • витяг про реєстрацію припинення прав на знищене майно;
  • номер сертифіката;
  • рахунок для зарахування грошових коштів;
  • довідку з банку;
  • оцінка БТІ зруйнованого майна.

Нотаріус перевіряє реєстрацію припинення права власності на зруйноване майно, наявність сертифіката та формує відповідний витяг. Після підписання договору відбувається реєстрація права власності за покупцем та накладається заборона на відчуження майна (нерухомість, придбану за такою програмою, буде неможливо продати протягом 5 років).

Фото: pixabay
Фото: pixabay

 

Чи допомагає держава, якщо знищене війною майно перебуває в окупації?

Програма "єВідновлення" діє в регіонах, які не перебувають в окупації, але надалі її планують розширити.  

Програма передбачає можливість придбати житло і в іншій області, відмінній від місця перебування зруйнованого житла. Оплата нерухомого майна на користь продавця здійснюється державою, а безпосереднім гарантом перерахування грошей виступає Мінінфраструктури. Гроші перераховуються здебільшого на наступний робочий день або через день. За законом виконавцем програми (АТ "Укрпошта") мають бути перераховані гроші протягом 5 робочих днів з дня внесення даних про договір нотаріусом до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, — пояснює Роман Падалка.

Нотаріус рекомендує проводити угоди через Ощадбанк або Укрпошту. Також держава гарантує безпеку угоди для покупця і продавця, оскільки гарантом перерахування грошових коштів виступає держава в особі Мінінфраструктури України. До оплати ціни майна в повному обсязі продавцеві належить право застави на квартиру згідно з частиною 6 статті 694 Цивільного кодексу України. 

Як стверджує Падалка, отримати сертифікат поки що можна лише за знищене майно, яке не перебуває на окупованій території. Тобто, якщо ваш дім у "червоній зоні" (десь, скажімо, в Бахмуті), то ви не отримаєте кошти на новий дім, правда — поки що. 

Далі планують за допомогою дронів чи супутника підтверджувати факт зруйнованого майна, а також призначати грошові кошти на купівлю житла на тимчасово непідконтрольних територіях, — додає Падалка. 

Будемо сподіватися, що всі постраждалі матимуть можливість відремонтувати пошкоджене або отримати нове житло якнайшвидше.

Якщо ви вже отримали допомогу або подавали заявку за програмою "єВідновлення", поділіться своїм досвідом у коментарях нашого Телеграм-каналу. 

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації