Божественний страх: що таке панічний розлад і як його приборкати
18 червня відзначається Міжнародний день паніки. Але нервувати не слід! Навпаки, сьогодні вдала мить, аби подбати про власну психіку. Ми розповімо, що таке панічний розлад, як його приборкати й до чого тут міфи Давньої Греції.
Слово "паніка" має давньогрецьке походження. За міфологією, Пан був богом пастухів, лісів і пасовищ. Як уважали стародавні греки, якщо Пана ненароком щось будило по обіді, той видавав несамовитий крик, від якого розбігалися люди й стада. Звідси й грецьке "panikos" — раптовий підсвідомий страх, який раніше пояснювали присутністю бога.
У сучасній психології паніка — це відчуття страху, розгубленості, невпевненості однієї людини або соціальної групи. Цей стан спонукає будь-що уникнути небезпечної ситуації, навіть якщо загроза уявна. Так буває через брак або надмір інформації про подію. Сама собою паніка — цілком природна реакція на стресові чи небезпечні ситуації. Інша справа — панічний розлад.
Панічний розлад — це тип тривожного розладу, що дається взнаки регулярними нападами паніки або страху. Люди, які страждають на цю хворобу, можуть запанікувати несподівано та без видимої причини — а іноді цьому передує певна психотравматична подія. Причини панічного розладу достеменно ще не відомі, однак певні фактори ризику є:
- Вік: панічний розлад зазвичай розвивається у віці від 18 до 35 років.
- Стать: за даними Національного інституту охорони здоров'я США, жінки хворіють на панічний розлад удвічі частіше за чоловіків.
- Генетика: Якщо у твоїй родині є людина з панічним розладом, ти маєш більше шансів набути цю хворобу.
- Травма: досвід психотравматичної події, як-от фізичне або сексуальне насильства, збільшує ризик панічного розладу.
- Життєві зміни: Морально важкі події в житті, зокрема, смерть близької людини, розлучення, шлюб, народження дитини або втрата роботи, також можуть відіграти згубну роль.
Симптоми панічного розладу
Чи виникав у тебе колись раптовий напад непереборного страху на кілька хвилин без поважних на те причин? Можливо, тієї миті тобі навіть здавалося, що ти не тямиш себе. Ймовірно, це й була панічна атака. Її характеризує низка симптомів:
- прискорене серцебиття;
- відчуття невідворотного жаху;
- страх померти або збожеволіти;
- відчуття, ніби ти "не у власному тілі" та непритомнієш;
- пітливість;
- біль у грудях;
- задишка;
- тремтіння (зокрема в кінцівках);
- оніміння або поколювання;
- озноб;
- сухість у роті.
Існує два типи панічних атак: несподівані та очікувані. Люди з панічним розладом найчастіше відчувають несподівані напади, але декому "щастить" на обидва типи.
- Несподівані панічні атаки виникають раптово без будь-яких зовнішніх або внутрішніх ознак, у момент розслаблення.
- Очікувані напади паніки виникають, коли ти потрапляєш у лячну для себе ситуацію — приміром, під час зльоту літака.
За даними Національної служби охорони здоров'я Великої Британії (NHS), більшість панічних атак тривають від 5 до 20 хвилин. Деякі з них не вщухають і до години. Кількість нападів залежить від того, наскільки тяжкий у людини розлад. В одних панічні атаки виникають один-два рази на місяць, в інших — кілька разів на тиждень і частіше.
Чимало людей із панічним розладом можуть хибно пов'язати страх з умовами довкола, наприклад, з ліфтом, офісом або навчальною аудиторією. Якщо не давати раду панічним атакам, після них може розвинутися ще й агорафобія — страх вийти з дому й потрапити в громадські місця чи незнайомі обставини. Раніше панічні розлади навіть класифікували як такі, що виникають з агорафобією або без неї.
Як приборкати панічний розлад?
Якщо тебе не полишає відчуття страху, варто звернутися до сімейного лікаря. Позаяк симптоми панічного розладу часом нагадують серцевий напад, важливо вже на першій консультації детально описати, що саме тебе тривожить. Якщо симптоми не зумовлені іншими хворобами, після медогляду лікар направить тебе до психіатра, який може порекомендувати:
- психотерапію — зокрема когнітивно-поведінкову терапію (КПТ), яка навчить позбуватися нездорових думок та поведінки, що збурює панічні атаки. Детальніше такий підхід ми описували в цьому матеріалі;
- медикаменти — антидепресанти СІЗЗС (про них ми також писали) або інші препарати за потреби.
Психотерапію та медикаменти лікар може як об'єднати в єдину схему лікування, так і рекомендувати поодинці.
Утім, від нападу страху не застраховані навіть люди без панічного розладу. Якщо тебе раптом спіткала панічна атака, потрібно:
- залишатися на місці, якщо це можливо;
- дихати повільно й глибоко;
- промовляти про себе, що все мине;
- зосередитися на позитивних та спокійних візуальних образах;
- тримати думку, що ця панічна атака не загрожує життю.
Усе минулося? Чудово! Тепер слід мінімізувати шанс панічних атак у майбутньому. Задля цього не завадить:
- спробувати йогу або пілатес, щоб навчитися розслаблятися;
- опанувати дихальні вправи під час стресу, щоб полегшити симптоми;
- регулярно займатися спортом;
- відмовитися від солодощів, кофеїну, алкоголю та цигарок, бо все це може збільшити ризики та посилити напади.
Якщо ти підозрюєш, що у тебе панічний розлад, вчасне звернення до лікаря та робота над собою допоможуть приборкати "божественний страх".
Читай також: 5 технік медитації від тривоги та стресу на щодень