5 дієвих способів кинути курити

5 дієвих способів кинути курити Фото: Unsplash

31 травня відзначають Всесвітній день без тютюну.  У 1987 році його заснувала ВООЗ, і з того часу наприкінці весни по всьому світу проходять антитютюнові акції. В Україні ж курять щодня 45% чоловіків та 9% жінок. З них 35-45% — це молодь. А ми зібрали 5 дієвих способів кинути курити!

Читай також: 5 технік медитації від тривоги та стресу на щодень

№1: Нікотинозамісна терапія

Фото: Unsplash

Найпоширеніший метод відмови від куріння — це нікотинозамісна терапія (НЗТ), яка може подвоїти твої шанси кинути палити назавжди. Її рекомендують тим, у кого середній, високий або дуже високий рівень залежності від нікотину. Його замінники використовуються в різних формах та дозуванні: гумки, пластирі, інгалятори, пігулки, льодяники, ба навіть антидепресанти, антагоністи нікотинових рецепторів тощо.

Важливо розуміти, що НЗТ не позбавляє бажання курити цілком, хоч і сприяє відвиканню. Навіть на терапії відмовитися від цигарок непросто, але поєднання НЗТ з іншими методами поліпшить шанси кинути цю звичку. Крім того, на початку лікування деякі курці можуть зіткнутися з легкими або помірними побічними ефектами. Та загалом НЗТ безпечна та ефективна. Тому, якщо мотивації вдосталь — терапія має допомогти. 

Велика кількість людей, які живуть з патологією легень, продовжують палити, тому що не бажають покинути паління або знаходять це занадто важким.

№2: Метод "холодної індички"

Фото: Unsplash

Просто взяти й кинути! Часто люди відмовляються від цигарок спонтанно й без плану відмови, покладаючись лише на моментну мотивацію. Цей метод має назву "холодна індичка": його адепти покладаються на власну силу волі, щоб подолати тягу закурити, синдром відміни й спокуси довкола. Цей метод підходить не всім, але варто спробувати, поки є запал.

У пригоді можуть стати 5 порад:

  1. відволікайся на роботу, спорт і нові активності;
  2. уникай ситуацій, які можуть спровокувати тебе закурити;
  3. продумай, що робитимеш, якщо сильно захочеться курити;
  4. заручися підтримкою друзів та рідних;
  5. намагайся підтримувати в собі мотивацію не курити.

№3: Когнітивно-поведінкова терапія

Фото: Freepik

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) — це комплексний підхід відмови від тютюну за участі психотерапевта. Цей метод допомагає людям віднайти причини куріння, як-от конкретні ситуації та емоції, і випрацювати альтернативну поведінку, щоб побороти тютюнову залежність. Наприклад, шляхом когнітивної переоцінки ти зможеш замінити ірраціональні думки на конструктивніші. А ще з КПТ ти набудеш практичних навичок, аби керувати тригерами тяги до цигарок.

Є й інші методи КПТ для відмови від куріння:

  • Тренування уважності
  • Самоконтроль
  • Функціональний аналіз
  • Емоційна регуляція
  • Тренування толерантності до імпульсів тощо.

Ключовий крок у КПТ — це розробка плану відмови від цигарок з визначенням дати відмови. Згодом — сам процес відмови та чітке дотримання плану. І зрештою — повна відмова від тютюну. Терапія ефективна, оскільки людина витрачає час та зусилля, аби розібратися у своїй проблемі та підготуватися до процесу відмови. А це суттєво підвищує шанси на успіх та знижує ризик рецидиву.

№4: Застосунки

Фото: Unsplash

На ринку чимало цифрових застосунків для тих, хто кидає куріння. Серед найвідоміших програм — Smoke Free, Flamy, EasyQuit, Stop Smoking, Quit Tracker. Кожна має власний унікальний функціонал: трекання прогресу, відстеження життєвих показників, мотиваційні сповіщення, підрахунок зекономлених грошей. І все це в інтерактивній формі, без морального тиску на курця.

Приміром, Smoke Free щоранку пропонує місію, яку користувач має виконати за день. Ці завдання допомагають змінити нездорове ставлення до куріння, впоратися з тягою та підвищити самооцінку. Наприклад, одна з місій просить подумати про те, коли ти зазвичай куриш: зранку, після прийому їжі чи під час перерви на роботі. А далі програма дає індивідуальний план, як керувати цими тригерами без цигарок. 

А ще в таких застосунках можна вести щоденник, який слугуватиме доказом твоїх успіхів. Пройдені етапи маркуватимуться призовими іконками.

№5: Самоосвіта

Фото: Freepik

Аби кинути курити, слід дізнатися, як виникає залежність, чому процес відмови такий проблематичний і де шукати мотивацію. Підготуватися до відмови від цигарок можна за допомогою інформаційних матеріалів: листівок, плакатів, брошур, різних навчальних методичок для самодопомоги. Є навіть спеціальні сайти та групи в соцмережах з відмови від куріння, де можна не лише вдосконалювати свої пізнання, а й отримати підтримку від людей, які вже побороли тютюнову залежність.

Українським курцям найкраще підійде онлайн-ініціатива "Я кидаю курити" від Центру громадського здоров'я. Тут можна, зокрема, пройти тест на фізичну залежність від нікотину й обрати власну мотивацію за спеціальним фільтром.

Також не завадить і тематична література. Чи не найпопулярніша книжка про відмову від сигарет — "Легкий спосіб кинути курити" Аллана Карра. Британський активіст пише, що залежність від нікотину нагадує голод. За сім секунд після затяжки в кров надходить свіжий нікотин, і жага вщухає. Направду ж кожна сигарета створює потребу в наступній, і цей ланцюг триватиме вічно, аж поки курець не розірве його сам. Не силою волі, а зміною звичок та світогляду.

Фото: Freepik

Навіть, якщо твої спроби кинути цигарки щоразу зривалися, це не означає, що ти — невиправний курець. Спробуй ще раз — і все обов'язково вийде!

Читай також: Що читати, щоб кинути пити: 7 книжок про алкогольну залежність

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації