Музей грошей України: копійка гривню береже, а банк — зберігає

Музей грошей України: копійка гривню береже, а банк — зберігає Гетьману Богдану Хмельницькому присвячено срібну пам’ятну монету номіналом 10 гривень, яку Національний банк ввів у обіг 2015 року. Художники Володимир Таран, Олександр та Сергій Харуки й скульптор Володимир Дем’яненко розмістили в центрі аверсу на увігнутому дзеркальному тлі в обрамленні стилізованого лаврового вінка відбиток печатки Богдана Хмельницького. Фото: facebook.com/museumofmoney

"ТиКиїв" продовжує знайомити з найцікавішими музеями столиці. Сьогодні на черзі — Музей грошей! Він належить до Національного банку України, розташований в його будівлі за адресою: вул. Інститутська, 9 (під'їзд № 5), а його експонати — звісно, гроші. Причому не лише українські!

Музей грошей
Будівля Музею грошей на вул. Інститутській, 9. Фото: landmarks.in.ua

Рішення про заснування в Києві Музею грошей було ухвалено ще за часів СРСР — наприкінці 1988 року. Тоді основою його колекції стали експонати Музею Української контори Держбанку СРСР.

Музей грошей
Фото: instagram.com/nbu_money_museum

А сучасний Музей грошей Національного банку України тодішній голова Нацбанку Сергій Тігіпко офіційно відкрив 24 березня 2004 року — цю подію присвятили десятиріччю друкування перших банкнот незалежної України на власній Банкнотній фабриці.

Отже, що можна побачити в Музеї грошей?

Музей грошей
Одна із зал музею. Фото: facebook.com/museumofmoney

Насамперед експозицію, що складається з предметів нумізматики й боністики, розповідає про грошовий обіг на українських землях від давніх часів до сьогодення. Перша ж вітрина здивує: в ній — глиняні вироби, пшениця, мушлі, прясла… Але все просто: в давнину все це, залежно від місцевості, виконувало функцію грошей.

Музей грошей
Експонати першої вітрини музею. Фото: instagram.com/nbu_money_museum

Наприклад, мушлі екзотичних для нас морських молюсків Каурі прийшли до Київської Русі у XII–XIV ст. із Середньої Азії, Африки та Європи: на наших теренах вони називалися "вужачок", "жорен", "зміїні голівки".

Далі в музеї представлені монети: грецьких полісів Північного Причорномор'я, Римської імперії, періоду розквіту торгівлі з країнами Сходу та Візантією, срібники та златники Київської Русі, монети Західної Європи XV — XVII ст., що перебували в обігу на території України.

Музей грошей
Експонат музею. Фото: foursquare.com

Звісно ж, експонати музею переважно відображають історію гривні: ти зможеш простежити її еволюцію від лічильно-вагової одиниці ІХ сторіччя та срібного зливка ХІ – ХІІІ ст. до перших гривень Української Народної Республіки (1917–1920 рр.) і сучасних грошей. А ще тут представлена повна колекція пам'ятних монет України, випущених Нацбанком.

Музей грошей
Гривня київського типу. Фото: foursquare.com

Ось, наприклад, срібна гривня київського типу XII–XIV ст.: її назва походить від прикраси у вигляді обруча, яку носили на шиї ("загривку"). Згодом слово "гривня" набуло значення міри ваги.

А це — 100 карбованців, які випущені 1918 року, за часів УНР: банкнота виконана у стилі бароко та оздоблена декоративними шрифтами й зображенням тризуба.

Музей грошей
Фото: museum.bank.gov.ua

У народі через колір її називали "яєчнею". На банкноті є написи українською, російською, польською та єврейською (їдиш) — мовами народів, що проживали тоді на території України.

Це — срібний шраубталер XVII ст.: римська монета, всередині якої були малюнки, що розповідали цілі історії, зображали рідних людей, коханих чи родичів або ж містити інші таємниці, які хотілося приховати від стороннього ока. Наприклад, секретне дипломатичне повідомлення, що в такий спосіб долало небезпечні дороги, перепливало моря й океани! 

Музей грошей
Шраубталер. Фото: foursquare.com

Ці 5 злотих вироблені 1930 року в Польщі — для дизайну купюри використано картину "Кастелянка" польського художника Яна Матейка.

Музей грошей
Фото: museum.bank.gov.ua

Цей мідний тетрасарій карбували в грецькій колонії Тірі в I ст. н.е.

Музей грошей
Тетрасарій. Фото: museum.bank.gov.ua

Є тут навіть празькі гроші: скарб, знайдений у селі Томашівка Фастівського району, Київської області. Вони — срібні, вироблені у ХІV–XV ст.

Музей грошей
Празькі гроші. Фото: museum.bank.gov.ua

А це — ескіз банкноти 1000 гривень 1918 року художника Івана Мозолевського.

Музей грошей
Фото: instagram.com/nbu_money_museum

І, звісно, в Музеї грошей багато пам'ятних монет, як-от ця — номіналом 500 гривень, що присвячена Євро-2012. Вона виготовлена із золота найвищої проби та є найдорожчою пам'ятною монетою України.

Музей грошей
Фото: museum.bank.gov.ua

Серед інших пам'ятних монет у музеї зберігаються ті, що введені в обіг 2013 року: "Українська вишиванка", "Визволення Харкова від фашистських загарбників" та "Чемпіонат світу з художньої гімнастики".

Музей грошей
Фото: instagram.com/nbu_money_museum

У музеї зберігається повна колекція нумізматичної продукції, випущеної Національним банком України.

Але серед експонатів музею — не лише гроші. Наприклад, і така срібна скарбничка XIX ст., виконана у формі розкритого гаманця та оздоблена 26 перлинами.

Музей грошей
Фото: instagram.com/nbu_money_museum

Фонди Музею грошей нині налічують понад 13 тис. експонатів, більша частина з яких зберігається у фондосховищі.

А ще в музеї представлені цінні папери — облігації державної позики, векселі, акції підприємств, корпоративні облігації, облігації місцевих позик тощо, листівки та державні нагороди, зокрема різноманітні ордени, а також розташована бібліотека з цінними виданнями з історії розвитку банківської системи та фінансових установ в Україні.

Музей грошей
Давня рахівниця. Фото: facebook.com/museumofmoney

І, звісно, тут є лічильна техніка різних періодів — від найпростішої рахівниці до сучасних апаратів рахування паперових грошових знаків і монет та перевірки справжності грошей.

Музей грошей
 Фото: facebook.com/museumofmoney

А ще в музеї можна побачити гравюри портретів банкнот, які не були введені в обіг, — 50 та 100 гривень, зроблені за ескізами художника Василя Лопати.

Музей грошей
Фото: museum.bank.gov.ua

І дізнатися, що першу серію банкнот номіналами 1, 2, 5, 10 та 20 гривень виготовила 1992 року канадська компанія Canadian Bank Note Company Limited.

До речі, про знання: в Музеї грошей тобі розкажуть, які функції виконує Національний банк України, познайомлять зі світом фінансів та грошового обігу, розкажуть все про захист грошей та навіть дадуть рекомендації щодо управління власними коштами.

У фіналі екскурсії кожен учасник на спеціальному ручному пресі сам карбує монету на згадку за допомогою молота, як це робили в середньовічні часи.

Музей грошей
Фото: facebook.com/museumofmoney

Окрім екскурсій, Музей грошей пропонує відвідувачам пізнавальний квест, лекцію-майстерклас про економіку та фінанси й навіть тематичну пішохідну екскурсію маршрутом київських банкірів, промисловців та купців другої половини ХІХ — початку ХХ ст. Особливу увагу в ній приділяють історії головної будівлі Національного банку України.

Музей грошей
Фото: facebook.com/museumofmoney

Потрапити на екскурсію до Музею грошей Національного банку України можна лише за попередньою заявкою. Графік екскурсій складається відповідно до надісланих заявок. Але при цьому проводяться вони безоплатно.

До речі, ти можеш ще й здійснити віртуальний 3D-тур музеєм.

Фото: facebook.com/museumofmoney

Під час відвідування музею обов'язково мати з собою документ, що посвідчує особу.

Музей грошей працює у будні з 9:00 до 18:00. Приємного відвідування!

Читай також: Музей "Становлення української нації": історія, до якої можна доторкнутися

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації