Тексти на продаж: відомі письменники, що писали для реклами

Тексти на продаж: відомі письменники, що писали для реклами Фото: колаж "ТиКиїв"

Цього тижня ми дізналися, що Сергій Жадан написав вірш для реклами McDonalds, знявся у рекламі ресторану й навіть отримав гонорар — мільйон гривень. Усі ці гроші він спрямував на благодійність. Звісно, це далеко не поодинокий випадок: відомі письменники доволі часто писали для реклами слогани та сценарії. Розповідаємо про декого з них і ділимося результатами їхньої творчості. 

Сергій Жадан 

Фото: колаж "ТиКиїв"

Сергій Жадан не потребує зайвого представлення нашому читачеві: він — один із найвідоміших нині українських письменників, а також — фронтмен музичних гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма". Серед його робіт — романи "Депеш Мод", "Ворошиловград", "Інтернат" та поетичні збірки "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Скрипниківка".

На початку червня Жадан вступив до лав 13-ї бригади Нацгвардії "Хартія", а ще у 2022 році отримав відзнаку Міноборони за допомогу ЗСУ — медаль за волонтерську діяльність.

У серпні 2024-го Сергій знявся в рекламі та створив вірш для McDonalds. На своїй сторінці у Facebook він написав: "Маю сказати, що давно люблю МакДональдз. А сьогодні, коли в Харкові ресторани мережі зачинені через безпекові причини, Мак став узагалі чимось особливим, адже найближчі відкриті МакДональдз у Полтаві та Дніпрі тепер сприймаються як символ таких собі острівців відносно безпечного тилу — з його щоденними клопотами та звичками, що нагадують про нормальне життя.

Одним словом, коли до мене звернулися з МакДональдз і попросили написати їм вірш до рекламного ролика, відразу погодився. Зрозуміло, що у вірші немає бургерів і картоплі фрі, але є смачний пиріг) А ще є пам'ять, любов і ніжність. Бо пам'ять — це дуже часто саме про любов і ніжність". 

Ось цей вірш:

Хай цей день буде одним із див.

Гаснуть за вікнами теплі спалахи літа.

З тобою лишається те, що ти завжди любив.

Те, що любиш тепер. Те, що варто любити.

Салман Рушді 

Фото: колаж "ТиКиїв"

Салман Рушді — британсько-індійський письменник, лауреат Букерівської премії (1981) та премії "Німецьких книгарів" (2023), відомий своїм стилем, який поєднує магічний реалізм, історію та політичну сатиру. Його роман "Сатанинські вірші" викликав масовий резонанс серед мусульманської громади. Іранський лідер — аятола Хомейні навіть закликав до його вбивства за богохульство. Відтоді автору регулярно погрожували розправою, а у 2022 році під час публічних читань у США йому завдали кілька ножових поранень, внаслідок чого письменник осліп на одне око.

Але до того, як стати відомим літератором, Салман Рушді працював у рекламних агентствах (зокрема в Ogilvy&Mothers), де досягнув чималого успіху як копірайтер: протягом понад десятиріччя він створював рекламні кампанії для Daily Mirror, Mastercard, шоколадок Aero. 

Рушді потрапив у рекламну індустрію після того, як переживав фінансово нестабільний період, працюючи в андеграундному театрі в Лондоні. Його інтерес до реклами виник, коли один із колег-акторів несподівано перейшов у копірайтинг і став успішним. Це надихнуло Рушді спробувати себе в цій царині, хоча спочатку він провалив тест на посаду копірайтера в агенції JW Thompson. Згодом він таки отримав роботу в Sharp McManus й інших. 

Одна із найвідоміших робіт Рушді — слоган для шоколадного батончика Aero: "Adorabubble, Delectabubble, Incredibubble and "Irresistibubble."

Фото: Вікіпедія

Ернест Гемінґвей 

Фото: колаж "ТиКиїв"

Цей американський письменник також усім відомий своїм лаконічним стилем письма та впливом на сучасну літературу, а також неймовірними пригодами та пияцтвом. Його твори стали класикою, а за роман "Старий і море" 1954 року він отримав Нобелівську премію з літератури, у 1953-го — Пулітцерівську.

Гемінґвей також не мав жодних упереджень щодо того, аби заробляти гроші текстами для реклами та своїм обличчям (нині ми б назвали його амбасадором). Наприклад, він рекламував Ballantine Ale: "Ви маєте добре попрацювати, щоб заслужити на те, щоб його пити. Коли щось виснажує вас після напружених вправ, Ballantine повертає сили". Була також реклама для Pan American Airlines: "Ми почали літати приблизно в той самий час. Вони літали. Я був пасажиром". А для Parker 51 — "найбажанішої ручки у світі", для якої Гемінґвей надав своє фото й абзац тексту про жахи війни, ймовірно, підписаний ним.

Зображення: Вікіпедія

Френсіс Скотт Фіцджеральд

Фото: колаж "ТиКиїв"

Фіцджеральд — американський письменник, сценарист, один із найяскравіших представників "втраченого покоління", відомий нам за творами "Великий Гетсбі", "Ніч лагідна" та "Дивовижна історія Бенджаміна Баттона". Народився він 1896 року в містечку Сент-Пол. Перший роман написав під час Першої світової війни у військовому таборі, куди його скерували після призову до армії.   

Після закінчення Принстонського університету він почав працювати копірайтером у Нью-Йорку в рекламному агентстві Barron Collier. За короткий період роботи там Фіцджеральд створив кілька слоганів, найвідоміший — для пральної компанії: "We keep you clean in Muscatine".

Однак така робота не приносила Фіцджеральду задоволення, і він швидко зрозумів, що його справжнє покликання — література. Він казав, що досвід у рекламній індустрії вплинув на його ранню творчість, надавши йому навичок стислого й виразного письма.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації