Українці в Каннах: прем'єри, актори, скандали

13 травня в Каннах відкрився 78-й Каннський кінофестиваль, і Україна на ньому представлена як у конкурсній програмі, так і поза нею. Розповідаємо подробиці!

78-й Каннський кінофестиваль фактично розпочався зі згадки про Україну: ведучий церемонії відкриття фестивалю, актор Лоран Лаффіт, несподівано вшанував Президента України Володимира Зеленського, назвавши його "актором, який став головнокомандувачем".

А пізніше, 18 травня, Анджеліна Джолі під час церемонії Trophée Chopard згадала українську письменницю Вікторію Амеліну, вбиту 1 липня 2023 року російською ракетою в Краматорську: "Ми знаємо, що багатьом митцям по всьому світу бракує свободи та безпеки, щоб розповідати свої історії, і багато з них загинули, як Фатіма Хассуна, вбита в Газі, Шаден Гардуд, вбита в Судані, Вікторія Амеліна, вбита в Україні, та багато інших видатних митців, які мали б бути з нами зараз".

У перший же день фестивалю в Каннах відбувся День України, в межах якого в Палаці фестивалів продемонстрували три документальні стрічки про війну в Україні: фільм Zelensky французьких режисерів Іва Жьолана, Лізи Вапне та Аріана Шмена про становлення й президентство Володимира Зеленського, стрічку "Наша війна" Бернара-Анрі Леві та Марка Русселя та нову роботу володаря "Оскара" Мстислава Чернова "2000 метрів від Андріївки".
Фільм "Наша війна" французькі режисери знімали з лютого до квітня 2025-го на Покровському й Сумському фронтах, слідуючи за бійцями бригади "Анна". Герої фільму — безіменні бійці та мирні мешканці України, що потерпають від російської агресії.

До речі, герої фільму, парамедикиня Тайра та генерал Артем Богомолов, відвідали показ стрічки в Каннах.
Про "2000 метрів від Андріївки" ми розповідали раніше — нагадаємо, у ній Мстислав Чернов зобразив звільнення Третьою штурмовою бригадою села Андріївки неподалік Бахмута.

Режисер відвідав показ свого фільму в Каннах і подякував українським військовим:
Для мене честь представляти Україну разом з талановитими українськими та французькими режисерами на Каннському фестивалі. У ці дні, коли йдуть переговори про мир, про майбутнє України, про її землю, мені хотілося б, щоб світ памʼятав, що кожний метр, кожний клаптик цієї землі це — чиїсь кров та життя. Про це і є фільм "2000 метрів від Андріївки" — про землю і про воїнів, які її захищають.
Анімація й байопік
В престижній конкурсній секції La Cinef була представлена анімаційна короткометражка "Моя бабуся — парашутистка" української режисерки Поліни Піддубної.

ЇЇ героїня — парашутистка Альфія, що в Таджикистані 1960-х років отримує дзвінок від своєї онуки з України 2022 року.

А на кіноринку фестивалю Marché du Film відбулася презентація тизера байопіку "Довженко" режисера Костянтина Коновалова. Це історія молодого Олександра Довженка, який 1926 року приїздить до Одеси, щоби створити свій перший фільм, але НКВС вимагає від нього служіння радянській пропаганді. На межі зриву Довженко знаходить опору в дружбі з письменником Юрієм Яновським, балериною Ідою Пензо та директором кінофабрики Нечесою.
Стрічка вже привернула увагу міжнародних дистриб’юторів і кінокритиків. Її прем’єра запланована на 2026 рік.
17 травня на червоному хіднику Каннського кінофестивалю з’явилися українські військові в компанії Шона Пенна та лідера гурту U2 Боно.

Річ у тім, що соліст U2 презентував на фестивалі свій документальний фільм "Боно: Історії капітуляції" і як друг України запросив на прем’єру представників українського "Культурного десанту" — Миколу Сєргу, бандуриста Тараса Столяра, тенора Юрія Іваськевича, баритона Сергія Іванчука і скрипальку Ольгу Рукавішнікову.
Можна було зустріти в Каннах і Ахтема Сеітаблаєва: в межах панельної дискусії "Українське кіно в умовах війни: перспективи та виклики" актор і режисер представив перший тизер свого фільму "ГУР: Код Сікора", створеного в співпраці з ГУР.

В основі цієї шпигунської драми — справжні події однієї з найскладніших спецоперацій нашої розвідки. Головну роль, офіцера ГУР, залученого до спецоперації, грає сам Сеітаблаєв.
Були представлені в Каннах і українські актори. По-перше, на фестивалі відбулася презентація фільму покійного французького режисера Лорана Канте Enzo — після його смерті цю роботу завершив його друг і співавтор Робен Кампійо.

Одні з головних персонажів стрічки — українці: будівельник Влад і його друг Мирослав. Їхні ролі зіграли українські актори Максим Слівінський і Владислав Голик.
А молода акторка Каріна Хімчук, відома нам за головною роллю у фільмі Тоні Ноябрьової "Ти мене любиш?", з’явилася на червоному хіднику Каннського кінофестивалю у сукні від Івана Фролова, бо знялася в режисерському дебюті Гарріса Дікінсона ("Хороша погана дівчинка") "Морський їжак". Ця робота представлена в програмі "Особливий погляд".

Каріна, яка зараз живе у Великій Британії, зіграла Рамону — колегу й подругу головного героя, безхатька Майка.
І, нарешті, у програмі фестивалю "Двотижневик режисерів" цьогоріч відбудеться прем’єра українського документального фільму "МІЛІТАНТРОПОС" — спільна режисерська робота Єлизавети, Аліни Горлової та Семена Мозгового про те, як війна в Україні змінює людей, простір і впливає на світ.
Світові права на цю стрічку вже придбала австрійська компанія Square Eyes.
Показати Україну світу?
Відбулася в Каннах і ще одна українська презентація, яка викликала в Україні неприємний розголос: на кіноринку Marché du Film під егідою Держкіно презентували дивний трейлер дивного українського серіалу "Спадок", де грають явно непрофесійні актори, сюжет і акторська гра нагадують російську передачу "Понять і простіть", а українки представлені жінками легкої поведінки.
Презентовано це все було під гаслом "Показати Україну світу!" Після розголосу згадка про цю "презентацію" із сайту Держкіно зникла, проте залишилися скриншоти та, власне, сам трейлер.
Отже, сподіваємось, з цим непорозумінням розберуться, і соромити Україну на міжнародному рівні більше ніхто не буде.
А всім нашим фільмам і акторам, представленим в Каннах, бажаємо успіхів і перемог!
Читай також: 7 українських режисерів, які підкорили світ