Що варто знати про київський Костел Святого Миколая
Костел Святого Миколая стоїть на вулиці Великій Васильківській, 75, поряд зі станцією метро "Олімпійська".
Колись костел було повністю зруйновано й розграбовано. Згодом його відреставрували, і він став будинком органної музики. Але у вересні 2021 року костел знову постраждав від пожежі. Зараз будівля вважається однією з найпопулярніших локацій Києва.
Історія
Миколаївський костел було зведено в Києві наприкінці 1890 років. Він став п'ятим католицьким храмом, який побудували спеціально для греко-католицької громади.
Над розробкою архітектурного проєкту та зведенням будівлі працював найвідоміший київський архітектор Владислав Городецький. Його геніальні архітектурні задуми втілені по всьому центру міста.
На початку будівництва костелу Городецький уже був відомим архітектором. За його проєктами у Києві побудували машинобудівний завод, цементний завод "Фор", будівлі на вулиці Миколаївській (нині – вулиця Городецького), а також завершували будівництво Національного художнього музею. Коли архітектору замовили проєкт побудови храму, він приділив особливу увагу його архітектурному стилю.
Архітектурні особливості
Для зовнішнього оформлення католицького храму Городецький вирішив дещо гіперболізувати класичні готичні форми, активно підкресливши діагоналі стрілчастих башт і шпилів. Він удосконалив не зовсім вдалий попередній проєкт архітектора Воловського. До центральної частини будівлі Городецький додав низку важливих деталей, які сьогодні ми знаємо як візитівки Миколаївського костелу: фантастичну декоративну ліпнину, вікно-троянду з вітражами по центра й гострокутний шпиль.
Цікаво, що декор зовнішнього фасаду храму був максимально наближеним до Вотівкірхе (Votivkirche) – однієї з найкрасивіших будівель Відня, яку збудував Генріх фот Ферстель.
Новаторські рішення
Під час зведення костелу вперше в історії київського будівництва було закладено фундамент із бетону. Чудові настінні розписи та вітражі прикрашали інтер'єр споруди. Приблизна кількість вітражів налічувала майже 40 одиниць, та, на жаль, вони були втрачені після артилерійських обстрілів у 1943 році.
"Київський Нотр-Дам"
Будівлю костелу невипадково порівнюють з Нотр-Дамом у Парижі. Київський собор палав двічі. Уперше це сталося у 1943-му, через влучення снаряда в самісінький центр будівлі. Удруге пожежа охопила костел 3 вересня 2021 року, коли під час репетиції концерту несподівано для всіх запалав орган. Пожежа сталася через банальне коротке замикання. Але вогонь повністю знищив дерев'яний орган, виготовлений ще наприкінці минулого століття. Це було ексклюзивне замовлення, яке виконували чеські майстри в місті Крнов. Інструмент мав унікальну палітру тембрів, що давала змогу музикантам виконувати класичні композиції та сучасну музику.
Для киян пожежа в соборі стала справжньою трагедією. Вони настільки перейнялися, що вже наступного дня було зібрано понад 18 мільйонів гривень на відновлення костелу.
Авторка ідеї Марія Поліщук