20 березня в історії Києва: вокняжіння Юрія Довгорукого та обрання Грушевського головою Центральної Ради

У цей день Юрій Долгорукий урочисто вступив до Києва, а Михайла Грушевського обрали головою Центральної Ради — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 20 березня у столиці або були з нею пов'язані.
Пам'ятні події 20 березня
- 1155 рік — Юрій Долгорукий урочисто вступив до Києва і втретє посів великокняжий престол. Ще за життя Володимира Мономаха за Довгоруким було закріплено Ростово-Суздальську землю із резиденцією у Суздалі, проте він мріяв саме про київський престол. Вперше заволодів містом у 1149 році, розбивши війська київського князя Ізяслава II Мстиславича. Наступного року він мусив покинути Київ, але згодом знову повернувся. Після поразки на річці Руті у 1151 році, якої йому завдав Ізяслав Мстиславич, Долгорукий повернувся до Суздаля. Втретє він захопив Київ у 1155 році й залишився у місті близько двох років до кінця свого життя. Кияни не любили Долгорукого, і 15 травня 1157 року його отруїли під час бенкету в одного з бояр. Після його смерті містяни ліквідували встановлену князем владу і розтягнуто його майно.

- 1917 рік — Михайла Грушевського заочно обрали головою Центральної Ради. Сам він у цей час перебував у москві, звідки повернувся до Києва за кілька днів. По поверненню Грушевський намагався надати стихійному українському руху організованості та ставив питання про культурне відродження українського суспільства. 27 березня він виступив на Київському кооперативному з'їзді з вимогою національно-територіальної автономії України у федеративній Російській республіці, оскільки вважав це найближчим шляхом до самостійності України. Проте більшовицький переворот у Петрограді на чолі з Володимиром Леніним й невизнання ними УЦР поклали край сподіванням Грушевського про перетворення росії на федеративну республіку. 20 листопада 1917 року УЦР під головуванням Грушевського III Універсалом проголосила Українську Народну Республіку.

- 1991 рік — на базі Українського республіканського банку Держбанку СРСР створили Національний банк України. У цей день Верховна Рада ухвалила закон "Про банки і банківську діяльність", який став правовою основою для створення НБУ. Документ проголошував створення самостійної дворівневої банківської системи України ринкового типу, перший рівень якої становить НБУ, другий — усі інші банки.

Відомі кияни, які народилися 20 березня
- Олександр Вертинський (1899-1957 рр.) — актор, співак, композитор та поет, зірка естради першої половини XX століття. Втратив батьків у малому віці, виховувався у родині однієї з сестер матері. У юні роки захопився театром, виступав в аматорських виставах. Світогляд і творчий стиль молодого актора почали складатися на київських літературних зборах Софії Зелінської. Також у цей період він спробував себе у літературі: написав кілька оповідань та театральних рецензій. Поступово ім'я Вертинського стало відомим в середовищі київської творчої інтелігенції, проте він прагнув більшого й у 1909—1910 роках переїхав до москви. Там він успішно розвивав акторську кар'єру у театрі та німому кіно, проте емігрував після більшовицького перевороту. Жив у Стамбулі, Берліні, Парижі, Нью-Йорку, Шанхаї та інших містах. У 1943 році, після одруження, повернувся до СРСР та знову оселився у москві. Там продовжував гастролювати та зніматися у кіно, проте через цензуру його репертуар був вкрай обмеженим, а радянська преса його ігнорувала попри любов глядачів. Помер 21 травня 1957 в ленінградському готелі "Асторія".

- Анатолій Дяченко (1959-2005 рр.) — актор театру та кіно, телеведучий, шоумен. Закінчив Київський театральний інститут. Був одним з учасників гумористичного клубу "Золотий гусак", був ведучим програм "З пивом по життю", "3х4. Найкумедніше домашнє відео", активно знімався у кіно. Зокрема, виконував ролі в анімаційно-ігровому фільмі "Острів скарбів", телевізійних мюзиклах "Вечори на хуторі біля Диканьки", "За двома зайцями" та "Сорочинський ярмарок", фільмах "Круїз або розлучна подорож", "Жіноча інтуїція", "Королева бензоколонки 2" тощо. Помер 13 липня 2005 року — коли Дяченко був за кермом, у нього стався серцевий напад, що спричинило автокатастрофу біля Вишгорода. Похований на Байковому кладовищі.

- Борис Георгієвський (1968 р.н.) — актор театру, кіно та дубляжу, бард. Закінчив Київський театральний інститут. Одразу після цього був зарахований у трупу столичного Молодого театру, де грає і зараз. У 1990-х Георгієвський також почав працювати як актор дубляжу, і згодом став одним провідних артистів завдяки складному та глибокому тембру свого голосу. Також актор успішно знімається в українських фільмах та серіалах. Зокрема, відзначився ролями у серіалах "Слуга народу", "Пес", "Слід", фільмах "Толока" та "Уроки толерантності" тощо.

Що відзначають 20 березня
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день щастя. Ідея свята належить Королівству Бутан, а затвердили його у 2012 році резолюцією ООН, яка визнала актуальність щастя та добробуту загальнолюдськими цінностями. У липні 2006 року запровадили Міжнародний індекс щастя, який має відображати рівень добробуту людей і стану навколишнього середовища.
Також 20 березня — День весняного рівнодення. Саме сьогодні Сонце перетинає небесний екватор, а тривалість дня нарешті зрівняється з тривалістю ночі. Здавна ця подія знаменує пробудження природи, початок нового життєвого циклу та символічне настання весни. У День весняного рівнодення також традиційно відзначають День Землі, а у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку в цей день дзвонить дзвін миру.