6 грудня в історії Києва: захоплення міста монголами та створення ЗСУ

Захоплення Києва військом хана Батия, прийняття закону про Збройні сили та дні народження відомих киян — "ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста.
Які ще пам'ятні події відбулися у Києві 6 грудня та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 6 грудня
- 1240 рік — військо монгольського полководця хана Батия захопило та поруйнувало Київ після дев'ятиденної облоги. Величезне монголо-татарське військо з'явилося на підступах до Києва наприкінці осені. За традицією, спочатку вони запропонували князям здатися, але київське віче вирішило стояти на смерть. Бої за місто були запеклими, останні захисники зачинилися в Десятинній церкві, але монголи завалили храм, поховавши їх під руїнами. В результаті з 50 тисяч киян живими залишилися не більше двох тисяч, а майже усі захисники загинули в бою. Захоплення міста монголо-татарами поклало кінець епохи Київської Русі.

- 1991 рік — утворені Збройні сили України. Одразу після проголошення незалежності Верховна Рада взяла під свою юрисдикцію усі військові формування Збройних сил колишнього СРСР, що були розташовані на українській території. Восени та взимку 1991 року були підготовлені кілька важливих для оборони країни правових актів. А 6 грудня Рада прийняла закони "Про оборону України" і "Про Збройні Сили України". Того ж дня затвердили текст Військової присяги, яку в залі Верховної Ради першим склав міністр оборони України Костянтин Морозов.

Відомі кияни, які народилися 6 грудня
- Микола Чоколов (1845-1932 рр.) — один із найбагатших промисловців Києва початку 1900-х років. Заможна родина Чоколових мешкала на Лук'янівці, у 1865 році вони викупили всю гору між вулицею Татарською і Саксонським яром (сучасна вулиця Соляна) з озером посередині. Микола Чоколов володів винокурно-дріжджовим заводом на Подолі та друкарнею на Великій Житомирській, був депутатом міської думи, одним із засновників Товариства поширення комерційної освіти та Товариства грамотності. За його ініціативи засновано Київське перше комерційне училище. Ім'я Чоколова увійшло в топоніміку Києва — на честь нього названа історична місцевість Чоколівка між Солом'янкою, Олександрівською слобідкою, залізницею та аеропортом "Київ".

- Ніна Василенко (1906-1999 рр.) — аніматорка, режисерка і сценаристка. Працювала у жанрі мальованої анімації, разом з Іполитом Лазарчуком та Іриною Гурвич стояла біля витоків української анімації на "Київнаукфільмі". Серед її робіт такі анімаційні фільми як "Веснянка" (1961), "Непосида" і "М'якуш і Нетак" (1963), "Микита Кожум'яка" (1965), "Маруся Богуславка" (1966), "Тяв і Гав" (1967), "Музичні малюнки" (1968), "Пригоди козака Енея" (1969), "Некмітливий горобець" (1970), "Сказання про Ігорів похід" (1972) та інші.

- Анатолій Костецький (1948-2005 рр.) — дитячий письменник, перекладач та мовознавець, відомий український письменник. Дебютував у літературі збіркою віршів для дітей "Джміль про сонечко гуде", після якої написав ще багато дитячих віршів, казок, оповідань і повістей. За повість "Мінімакс — кишеньковий дракон" Костецький у 1986 році отримав премію імені Миколи Трублаїні. Також у його доробку такі твори як "Весняні дарунки", "Все про мене", "Лист до птахів", "Постукай у моє вікно", "Все — як насправді", "Хочу літати" та "Суперклей Христофора Тюлькіна". Окрім написання власних книжок, багато перекладав з англійської, німецької та кількох слов'янських мов. Був автором фундаментальних статей з питань мовознавства, а також теорії, історії та критики дитячої літератури.

Що відзначають 6 грудня
Сьогодні Україна відзначає одне з головних зимових свят — День Святого Миколая. Вважається, що Миколай Мирлікійський був заможною людиною, але дбав про бідних та зазнавав гонінь від римської влади. В Україні на Миколая заведено дарувати дітям подарунки та особливе печиво — миколайчики. Також, за давньою українською традицією, старші господарі варили на це свято пшеничне пиво та влаштовували гостини, після яких усі їздили на санях довкола села. У наші часи все більше шанується традиція проявляти у цей день турботу про нужденних та влаштовувати благочинні заходи, особливо для дітей. У Києві та деяких інших містах у День Святого Миколая традиційно запалюють головну ялинку.

Ще одне вкрай важливе, особливо зараз, для нашої країни свято — День Збройних Сил України. До російського вторгнення у 2014 році свято не мало такого значення, як сьогодні. Тепер у цей день шанують усіх тих, хто самовіддано та часто ціною власного здоров'я та життя боронить Україну від російських загарбників у складі ЗСУ. Також до Дня Збройних Сил присуджують Премію Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у літературі та мистецтві.
Також дізнавайся про те, яку погоду прогнозують у Києві та Київській області синоптики на День Святого Миколая.