Нове опитування у "Київ Цифровий": з мапи столиці пропонують прибрати вулицю Лаврську та парк "Юність"

У застосунку "Київ Цифровий" стартували два нових опитування щодо перейменування столичних об'єктів. Одне стосується вулиці Лаврської, а інше — парку "Юність". Пояснюємо, нащо ці топоніми хочуть прибрати з мапи Києва.
Частину вулиці Лаврської, що у Печерському районі, хочуть перейменувати на честь гетьмана Івана Мазепи. Йдеться про ділянку від площі Слави до вулиці Добровольчих Батальйонів, яка до 2010 року буда частиною вулиці Івана Мазепи.
Іншу частину Лаврської, від вулиці Добровольчих Батальйонів до Наводницької площі, пропонують перейменувати на вулицю Новонаводницьку. Таку назву, що походить від історичної місцевості Наводничі, ця ділянка мала з 1918 по 1981 роки.
У лютому цього року перейменування Лаврської підтримала столична Комісія з найменувань. За словами активіста та члена комісії Тиміша Мартиненко-Кушлянського, таке рішення відновить історичну справедливість.
Він пояснює, що рішення про створення вулиці Лаврської, якої раніше взагалі не існувало на мапі столиці, Київрада у 2010 році ухвалила на прохання російського Патріарха Кирила (він тоді навідувався до Києво-Печерської лаври), та ще й з порушенням закону. Заради цього перейменування "відрізали" більшу частину вулиці Івана Мазепи, яка тепер обмежується невеличким відтинком від Арсенальної площі до алеї Героїв Крут.

Гетьман Іван Мазепа за часів свого правління був одним з найбільших меценатів Києво-Печерської лаври. На його кошти у Лаврі відновили Троїцьку Надбрамну церкву, Успенський собор, збудували Церкву Всіх святих над Економічною брамою та Церкву Різдва Богородиці, звели оборонний кам'яний мур з чотирма баштами.
Повернення іншій частині вулиці Лаврської назви Новонаводницька має не менше значення. Це допоможе відродити історичні топоніми місцевості Наводничі.
Вулиця Новонаводницька була окремим топонімом до 1981 року, поки її не ліквідували, приєднавши до тодішньої вулиці Січневого повстання. Мартиненко-Кушлянський пояснює, що особливої потреби для цього не було, але радянська влада трактувала історичну топоніміку Києва як "пережиток буржуазної минувшини", тому активно прибирала історичні назви.
Якщо кияни підтримають таке рішення на громадському обговоренні, то ми повністю відновимо цілісність Наводницького топонімічного комплексу, який оригінально складався з Наводницької площі (існує), вулиць Старонаводницької (існує), Новонаводницької (вважається "зниклою") та Новонаводницького провулку (існує), — пояснює активіст.
Друге опитування у "Київ Цифровий" стосується перейменування парку "Юність" у Солом'янському районі. Його пропонують назвати на честь видатного українсько-вірменського режисера, сценариста і художника Сергія Параджанова. Його вважають одним з найоригінальніших та найвпливовіших митців світового кінематографа минулого століття.

Донедавна у Києві існував ще один парк "Юність" — у Святошинському районі. Однак у вересні 2024 року Київрада перейменувала його на "Гамбурзький".
Це перейменування також вже підтримала профільна комісія Київради. Парк примикає до вулиці Єреванської, тож перейменування на честь Параджанова може наповнити цю місцевість новим змістом та встановити між двома топонімами символічний зв'язок. Адже Параджанов не тільки є вірменином за походженням, а й похований у Єревані.
Взяти участь в обох опитуваннях та висловити свою думку щодо них кияни можуть до 30 квітня включно у відповідному розділі застосунку "Київ Цифровий".