Що таке фандоми та чому вони стають все більш популярними в Україні
Довгий час фандоми вважалися дуже нішевим захопленням підлітків та молоді, але чим далі, тим більше людей різного віку вони приваблюють. Звідки пішла ця субкультура, як вона підкорила світ та що відбувається з фандомами в Україні? Розповідаємо!
Фандомом (або фендомом, або взагалі фанхатою — є і такий український аналог) називають спільноту людей, які об'єднались навколо якогось інтересу. Зазвичай такими інтересами є фільми, серіали, книги, ігри, комікси, музичні гурти (особливо популярні корейські) та навіть історичні особистості.
Учасника фандому, від просто шанувальника чогось, відрізняє пристрасть до предмета свого захоплення, яка інколи може бути ну дуже палкою (фанати часто вживають термін "гіперфіксація"). Для одних фандом є справжньою відрадою та способом тимчасово втекти від реальності, а для інших — це просто хобі та можливість поспілкуватися з однодумцями.
З чого все починалось
Першими проявами сучасної фандомної субкультури вважають спільноти, присвячені творчості письменниці Джейн Остін та найвідомішому вигаданому детективу Шерлоку Холмсу. А сам термін "фандом" з'явився десь у 1903 році.
Творець Шерлока Холмса, Артур Конан Дойл, в якийсь момент так втомився від свого найпопулярнішого персонажа, що вирішив його вбити. Обурені цим шанувальники детектива влаштували письменнику "веселе життя" — закидували його дім гнівними листами, проводили траурні демонстрації та вимагали повернути Холмса. Врешті вони добилися свого, і Конан Дойл воскресив персонажа.
На початку XX століття популярними ставали фан-клуби наукової фантастики — зі стрімким розвитком прогресу цей жанр здобував все більше прихильників. Вже з кінця 1930-х у різних країнах проводили НФ-конвенції, але вони були об'єднані загальною темою, а не зосереджувались на конкретних творах. А наприкінці 1960-х – початку 1970-х років навколо серіалів "Стар Трек", "Агенти UNCLE" та "Доктор Хто" сформувались перші сучасні фандоми.
Їхні шанувальники придумували власні сюжети у всесвітах серіалів, малювали персонажів, писали листи акторам, випускали фанатські журнали (фанзіни) та організовували конвенції.
З часом фанатські спільноти почали формуватись навколо аніме, коміксів, фільмів та музичних гуртів, поширеним ставав і косплей (переодягання в костюми різних персонажів). Тематичні конвенції, присвячені якомусь одному фандому, жанру або популярній культурі загалом (останні, як правило, називають комік-конами), набирали обертів та масштабувалися.
У двотисячних фанатський рух остаточно виріс із доволі нішевого захоплення та став мейнстримом. Зараз "Зоряні Війни", "Гаррі Поттер", "Марвел" та DC, "Покемони", "Зоряний шлях", "Доктор Хто", "Гра престолів", корейські гурти на кшталт BTS мають величезні фандоми майже по всьому світу.
З розвитком інтернету основне фандомне життя зосередилось онлайн — спочатку люди переважно спілкувались на фанатських сайтах та форумах, а потім перебрались у соцмережі Tumblr, Х (Twitter), TikTok та інші. Фандомна культура стає все більш масштабною та впливовою і от-от позбудеться приставки "суб".
Фанфікшен та інші дивні слова
Що таке фанфікшен? У широкому розумінні це взагалі будь-який письмовий твір, що написаний на основі іншого твору або реальних історичних подій. Можна сказати, що свого часу фанфіки писали Данте, Шекспір та Дюма, адже героями їхніх творів були історичні фігури та персонажі Біблії.
У вужчому значенні фанфіками називають саме непрофесійну фанатську творчість за мотивами улюблених творів. Для багатьох фанатів написання фанфіків — це одночасно прояв любові до улюбленої франшизи та спосіб проявити свою творчу натуру. Хтось пише, бо хоче провести більше часу з улюбленими персонажами, інші ж — бажають додати щось своє до твору або й взагалі переписати його по-своєму. До того ж написання фанфіків — це тренування письменницьких навичок, та й взагалі цікаве хобі.
Щодо фанфікшену існує упередження, що це — низькопробна творчість "про стосунки", яку не можна навіть прирівнювати до "справжньої" літератури. Насправді все складніше. Бо фанфіків існує дуже багато, і вони дуже різні за якістю. Найбільший спеціалізований сайт Archive of Our Own налічує понад 14 мільйонів робіт по майже 70 тисячам фандомів. Серед них є — твори про романтичні стосунки, детективні історії, психологічні трилери, комедії, трагедії, фантастичні епоси… Коротше, жанрів безліч. Можна почати читати фанфік про стосунки, а той несподівано виявиться горором у лавкрафтівському сетингу або філософським роздумом у стилі Кафки.
Перші фанфіки в сучасному розумінні були написані про все того ж Шерлока Холмса. Фанатам було недостатньо тих розповідей про детектива, які написав Артур Конан Дойл, і вони почали створювати власні. Також різні професійні та не дуже письменники продовжували твори Джейн Остін, Льюїса Керолла, Герберта Веллса та інших авторів. З розвитком фанатської культури фанфіки стали окремим явищем, чітко відділеним від канону.
Звісно, фанфіки — не єдиний вид фанатської творчості. Є також фан-арт (малюнки за мотивами улюблених творів), фанатські відео, фільми, ігри, різноманітний мерч та ще багато іншого. Улюблені канони надихають фанатів створювати справжні витвори мистецтва у будь-якому форматі, у якому взагалі здатна щось творити людина.
Фандоми в Україні
Першими великим фанатськими спільнотами в Україні були аніме-фандоми. Вони проводили свої конвенції та фестивалі, влаштовували різні активності, робили фанатські переклади аніме та манги. Та все одно це були нішеві події, у яких брала участь відносно невелика кількість людей.
До того ж довгий час українські фандоми існували переважно у російськомовному середовищі, бо там було більше активності. З початком повномасштабної війни українська фан-спільнота розірвала майже всі зв'язки з росією та відокремилась. А кількість фанатських робіт української мовою на тому ж Archive of Our Own почала зростати у геометричній прогресії. Зараз на цьому ресурсі — понад 22 тисячі фанфіків українською.
У 2015 році в Києві провели першу повноцінну конвенцію, присвячену популярній культурі (іграм, коміксам, аніме, фантастиці тощо), — Kyiv Comic Con. Кілька років це була єдина подібна подія в Україні. Аж поки у 2018-му не відбувся Comic Con Ukraine, організатори якого зробили ставку на розмах, велику кількість активностей та закордонних зіркових гостей. Чималий інтерес до цих фестивалів (найбільший із них зібрав 40 тисяч гостей) показав, що українцям, особливо молоді, ця тема цікава.
Останнім на сьогодні подібним івентом став FANCON, що відбувся влітку 2024 року. Попри активну фазу війни та небезпеку, на фестиваль прийшли майже 20 тисяч фанатів аніме, коміксів та ігор. Тож схоже, що фандомне життя в Україні тільки набирає обертів.