Дизайнер одягу та взуття: що треба уміти та де освоїти професію у Києві
Мрієш створювати стильні речі та підкорювати світові Тижні моди? Тоді ця добірка для тебе! "ТиКиїв" дослідив, які вміння потрібні дизайнеру одягу й взуття, та де цього навчитися у Києві.
Дизайнер — це фахівець, який створює нові предмети гардероба: сукні, штани, верхній одяг, спідню білизну, туфлі, черевики тощо. Він розробляє концепцію колекції, малює ескізи, запускає виробництво та контролює увесь процес.
Часто роботу дизайнера одягу пов'язують тільки з високою модою — кутюрним вбранням з подіумів Gucci, Chanel та інших модних будинків. Насправді дизайнери також створюють одяг для мас-маркетів, розробляють сценічні костюми та взуття для акторів, шиють речі на індивідуальні замовлення тощо.
Обов'язки дизайнера
- Аналіз трендів: першочергове завдання дизайнера — бути обізнаним щодо останніх тенденцій у галузі, розуміти логіку розвитку моди та вміти передбачати тренди. Це важливо, щоб генерувати актуальні концепції.
- Створення ескізів та fashion-ілюстрацій: дизайнер переносить ідеї на папір або малює у графічних редакторах. Для цього йому потрібно знати основи малюнка та живопису, володіти технікою скетчингу.
- Підбір матеріалів та фурнітури: дизайнер розуміється у властивостях тканин, шкіри, хутра та інших матеріалів, вміє поєднувати відтінки та фактури, вибирати деталі та декор.
- Конструювання одягу: фахівець розуміє, як перетворити начерки на технічно точні лекала та креслення, за якими одяг можна пошити.
- Пошиття речей: хоча рутинні завдання, як правило, передають кравцям, навички шиття дозволяють дизайнеру контролювати процес та долучатися у нього за потреби.
- Створення колекцій: дизайнер вміє не лише комбінувати речі всередині образу, а й складати колекції, поєднані спільною ідеєю.
- Презентація одягу: дизайнер залучений до демонстрації розроблених ним колекцій одягу. Він бере участь в організації модних показів, fashion-зйомок та інших заходів.
Професія дизайнера одягу підійде тобі, якщо ти: креативний і любиш пробувати нове, завзятий та усидливий, уважний навіть до дрібних деталей, комунікабельний та розумієш потреби людей, маєш управлінські здібності та можеш чітко пояснити команді, який результат хочеш отримати.
Освіта дизайнера: як освоїти професію
Отже, ми визначили, що дизайнер — професія творча, копітка і потребує великої кількості знань та умінь. Модельєру потрібно знати історію моди та дизайну, вміти створювати ескізи та розумітися на тканинах, стилях та технології пошиття. Вчитися на дизайнера одягу можна у вишах та коледжах або пройти навчання на спеціалізованих курсах.
- Вищий навчальний заклад: цей варіант підходить для тих, хто закінчив школу і готовий приділити 4—6 років отриманню фундаментальних знань. Для вступу у виш майбутні дизайнери зазвичай складають національний мультипредметний тест, а також виконують творчі завдання з малюнку та живопису.
- Академія, коледж або технікум: до коледжу чи технікуму можна вступити після 9-го та після 11-го класів. Термін навчання в середньому — від 2-х до 4-х років. При вступі потрібно складати іспити, як і у виші. Як правило, у коледжах більше практики, ніж в університетах.
- Короткі програми та курси підвищення кваліфікації: підійдуть, щоб спробувати себе у якості дизайнера одягу. Наприклад, навчитися шити спідню білизну чи сукні, створювати лекала. Також існують короткострокові курси для дизайнерів-практиків, які хочуть розвинути окремі навички: працювати в Adobe Photoshop, малювати fashion-скетчі від руки тощо.
- Курси навчання дизайну одягу з нуля: оптимальні для тих, хто вже здобув середню професійну чи вищу освіту за іншим профілем, і не хоче знову витрачати кілька років на навчання. Займатися на курсах можна як офлайн. так і у дистанційному форматі, поєднуючи навчання з роботою.
- Самонавчання: вчитися самостійно — це безкоштовно, до того ж можна займатися у власному темпі. Однак у тебе не буде наставника, який би перевірив роботу та допоміг виправити помилки. Крім того, інформацію доведеться знаходити та систематизувати самому, а рекомендації з різних джерел часто суперечать одна одній.
Де у Києві вчитися на дизайнера
ВНЗ "Київський національний університет технологій та дизайну": тут можна опанувати моделювання, конструювання та художнє оздоблення одягу та взуття, а після закінчення отримати диплом державного зразка. Тривалість навчання: 3 роки 10 місяців для бакалавра, ще рік і 4 місяці на здобуття рівня магістра. Зарахування відбувається на основі НМТ та результатів творчого конкурсу. Вартість навчання — 25 тисяч гривень на рік.
ВНЗ "Київський національний університет культури і мистецтв" (КНУКіМ): тут навчать створювати власні колекції модного одягу, прогнозувати тенденції, розумітися у кольорознавстві, основах художньої композиції, проєктуванні та моделюванні одягу за сучасними технологіями. А також створювати власні фешн-аксесуари та взуття. Для вступу у 2024 році потрібен сертифікат НМТ, творчий конкурс та мотиваційний лист. Вартість навчання — 50 тисяч гривень на рік.
Арт академія сучасного мистецтва ім.Сальвадора Далі: пропонує навчання на факультеті дизайну одягу, аксесуарів та прогнозування моди. Зокрема, у програмі курсу студенти вивчають моделювання одягу та аксесуарів, дизайн стилю, дизайн шкіри та хутра, брендинг та прогнозування актуальних тенденцій моди. Для вступу потрібно скласти НМТ та подолати творчий конкурс. Навчання на бакалавра триває 4 роки і відбувається у змішаному форматі: онлайн та офлайн. Вартість — 55 тисяч гривень на рік.
Kyiv Academy of Media Arts: такий курс буде корисний тим, хто вже має певні навички і знання у дизайні одягу і мріє рухатися далі — створити власний бренд одягу. Зокрема, на лекціях ти дізнаєшся про те, як побудований весь дизайн-процес, як формуються тренди, як правильно визначати свою нішу, вибрати маркетингову стратегію та побудувати фешн-бренд одягу, взуття чи аксесуарів. Заняття проводять експерти-практики: досвідчені модельєри, дизайнери одягу, творці власних брендів. Зокрема, шефредакторка Vogue.ua Віолетта Федорова, дизайнери Іван Фролов, Христина Бобкова, Лілія Пустовіт, співзасновниця та голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week Ірина Данилевська та інші. Лекції та практичні заняття тривають протягом 16 тижнів в офлайн форматі. Вартість курсу — 30 000 грн.
Dress of course: ця школа пропонує низку цікавих короткострокових курсів. Зокрема: курси Clo 3D моделювання і візуалізації одягу, курси крою та шиття для початківців, курси моделювання і поглибленого конструювання одягу, курс шиття спідньої білизни та навіть курси створення корсетів та апсайклінгу. Навчання відбувається як онлайн, так і офлайн, тож його можна поєднувати з роботою. Ціна за курс стартує від 3 200 гривень за 8 занять.