Київський "будинок-напівкружка": зірка Instagram із двома адресами

Київський "будинок-напівкружка": зірка Instagram із двома адресами Фото: facebook.com/kyivreal

Щоб знайти унікальні будівлі, не обов'язково їхати за світи: достатньо дістатися лівого берега столиці, де є доволі цікаві архітектурні рішення. Одне з них — дивовижний будинок у вигляді напівмісяця. І дивовижна в ньому не лише форма!

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

У цьому будинку 24 під'їзди, 48 ліфтів, 1152 квартири та понад 3000 мешканців. Через незвичну форму й довжину має купу назв: "Китайська стіна", "будинок-серп", "будинок-напівколо". Але місцеві називають його просто "напівкружкою".

Розташована дивовижна будівля поруч зі станцією метро "Дарниця": щоб до неї дістатися, виходити краще з перших вагонів і йти ліворуч у напрямку "Дитячого світу". Але, не повертаючи до нього, крокувати прямо, нікуди не відхиляючись — щоб не заблукати в лабіринті торгівельних рядів біля станції.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

Прямо за ними відкривається доволі епічне видовище: один із найдовших будинків Києва, який, наче хвиля цунамі, височіє над масивом і здається безмежним.

До речі

Готель "Братислава" та універмаг "Дитячий світ" будували у 1975-80-х роках вже після того, як здали цей будинок. Раніше на місці універмагу був котлован. А за часів Другої світової війни на Дарницькому масиві, подейкують, були концентраційні табори. І ще кілька років після закінчення війни в цій місцевості начебто можна було знайти черепи людей.

Цей експериментальний 12-поверховий будинок довжиною 542 метри зводили в 1973-1975 рр. як житловий кооператив, але частково квартири видавалися державою, тож житлових кооперативів у будинку сім.

Фото: Майя Двалішвілі

Проєктувала цей будинок як центр третього мікрорайону Північно-Броварського масиву група архітекторів та інженерів на чолі з Олексієм Заваровим, який розробляв проєкт масиву в цілому. Проєктувальниками також були архітектори Соломон Ходік, Михайло Гречина та Юрій Репін.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

За їхнім задумом, дім мав слугувати захистом від хвиль вітру для масиву, який на той час не був озелененим, саме тому в нього така дивна форма. Але ми, прогулюючись уздовж будинку, відчули значні пориви вітру, особливо ближче до арок.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

Для зведення будинку такої незвичної форми довелося змінювати кути у квартирах, надаючи їм форму трапецій: помешкання тут нерівні та звужуються ближче до вікон. Всередині зустрічаються тупі та гострі кути. А ще є незначні розбіжності у висоті стель. Але мешканці на дискомфорт не скаржаться і свій будинок люблять.

Один будинок, дві адреси

Через довжину в "будинку-напівкружка" дві адреси: за готелем "Братислава" починається частина, що має юридичну адресу — вул. Малишка, 3, а з протилежного боку, за пів кілометра, на ньому вже висить табличка: "Дарницький бульвар, 7". 

Однак нумерація починається не з краю, а з першої (якщо дивитись від бульвару) наскрізної арки будинку, яких загалом тут п'ять.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

В один бік від неї (праворуч, якщо стояти спиною до метро) йдуть 8 під'їздів за Дарницьким бульваром, а в інший бік розтягнулися 16 під'їздів по Малишка, 3. Зорієнтуватися доволі просто: сходові секції першої адреси виходять у бік метро, інші 16 — у двір. Тобто мешканці бульвару заходять в будинок із вулиці, а мешканці вулиці Малишка — із двору.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

Коли будинок здали в 1976 році, в чотирьох під'їздах на Малишка переїхали працівники заводів. Також тут були кооператив "Трамвайник", де оселилися робітники трамвайних парків та транспортного управління, під'їзди медиків і працівників культури, яких коротко називали "кіношники". Саме до такого кооперативу належала квартира відомого актора Сергія Іванова — "Кузнєчика" з фільму Леоніда Бикова "В бій ідуть лише старі". І, звісно, є тут і під'їзди з державними квартирами.  

Фото: Майя Двалішвілі

Сходові клітки в цьому будинку винесені назовні як панелі, що дозволило архітектурно закруглити будівлю. Зовнішні панелі виготовляли в заводських умовах і оброблялися білою глазурованою плиткою.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

Стіни в лоджіях, арки, а також торці сходових клітин з одного боку облицьовані темно-зеленою мозаїчною плиткою, яка подекуди облупилася (просто у дворі можна побачити її уламки).

Фото: Майя Двалішвілі

З іншого боку торці сходових кліток облицьовані бірюзовою плиткою. Тому будинок має приємний та ошатний вигляд. Кілька сходових панелей обвиті диким виноградом.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

А ще у дворі будинку багато квітів та палісадників, які довершують інстаграмність картинки.

Селище в місті

Починаючи з 1975 року будинок здавався секційно, тож, коли одні його мешканці вже робили ремонт, інші секції ще закінчували облаштовувати. І господарів тут кілька: є різні ОСББ, деякі під'їзди належать різним державним ЖЕКам. Місцеві кажуть, що через це великий будинок перебуває в неоднорідному стані.

Фото: Майя Двалішвілі

Мешкають у "будинку-напівкружці" понад 3000 людей — як в цілому селищі! І всі доволі дружні, адже діти ходять в ті самі школи та садочки й гуляють в одному парку. До повномасштабного вторгнення мешканці полюбляли збиратися на даху великого будинку, щоб споглядати салюти. А ще дах уподобали підлітки, що ганяють тут на самокатах. Красивий вид на місто та велика протяжність даху не дають спокою фанатам екстриму.

Будинок-напівкружка
Фото: facebook.com/spraga.info

До того, як збудували універмаг, від станції метро до будинку пролягав маленький сосновий ліс.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

Частина його збереглася у вигляді невеликої посадки із зоною для спорту. У дворі жилого комплексу також є кілька дитячих та спортивних майданчиків.

Будинок-напівкружка
Фото: Майя Двалішвілі

До речі, у дворі "будинку-напівкружки" досить часто знімають кліпи, рекламу та кіно. Так що завітай: раптом потрапиш у кадр!

Читай також: Київська гаргуйля: істота з пекла чи хранителька містян?   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

В Ірпені почали будувати нову багатоповерхівку на місці зруйнованої російською авіабомбою - 412x412
Новини

Veronika Kireeva

В Ірпені почали будувати нову багатоповерхівку на місці зруйнованої російською авіабомбою

Знімальний павільйон "МастерШефа" було пошкоджено під час обстрілу Києва - 412x412
Новини

Татьяна Трифонова

Знімальний павільйон "МастерШефа" було пошкоджено під час обстрілу Києва

У київській синагозі з'явилась інсталяція з понад 1300 "відірваних прозорих пелюсток": що це таке - 412x412
Новини

Veronika Kireeva

У київській синагозі з'явилась інсталяція з понад 1300 "відірваних прозорих пелюсток": що це таке

У Чорнобильській зоні висадили дерева: навіщо - 412x412
Новини

Татьяна Трифонова

У Чорнобильській зоні висадили дерева: навіщо

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації