Нові назви старих вулиць Києва. Дізнайся більше про сучасні урбаноніми

Нові назви старих вулиць Києва. Дізнайся більше про сучасні урбаноніми Фото: Вікіпедія

Вже декілька років у Києві активно змінюють назви вулиць, провулків та бульварів, що пов'язані з росією чи радянським минулим. 

У сьогоднішньому матеріалі розповімо про нові назви вулиць, які нещодавно перейменували.

Вулиця Тагільська – вулиця Оксани Мешко

Колишня вулиця Тагільська, що пролягає в Подільському та Шевченківському районах, отримала свою назву у 1955 році. Ймовірно, назва пов'язана з річкою Тагіл, що тече на території росії.

Нова назва – вулиця Оксани Мешко, на честь учасниці опозиційного руху в Україні у повоєнний період. Мешко була лідеркою Української Гельсінської групи, що боролась за права людини та націй в Україні відповідно до Заключного акту Наради у справах безпеки й співпраці в Європі.

Свого часу Українська Гельсінська група піддавалась жорстким репресіям з боку КДБ. Всю свою молодість Оксана Мешко присвятила боротьбі за права українців та була активною учасницею правозахисних рухів в Україні, за що її декілька разів арештували. Її життя складалося з постійних обшуків, викликів до КДБ, звинувачень у антирадянській пропаганді, допитів, а у 1980 році її примусово запроторили у психіатричну лікарню в Києві. У віці 76 років жінка отримує новий вирок – шість місяців ув'язнення і п'ять років заслання. У 1985 році пані Оксана повертається із заслання до Києва.

Оксана Мешко із сином на засланні. Фото: museum.khpg.org

Вулиця Марини Цвєтаєвої – вулиця Олександри Екстер

Колишня назва вулиці у Деснянському районі міста – вулиця Марини Цвєтаєвої, російської поетеси. З березня 2023 року вона отримала назву на честь Олександри Екстер – художниці, яскравої представниці європейського кубізму та футуризму, а також українського авангарду.

Дослідники вважають Екстер однією із засновниць стилю ар-деко. Є припущення, що саме українське народне мистецтво надихнуло художницю на різноманіття кольорів у роботах, і саме під впливом Екстер французькі кубісти почали додавати колір та експериментувати з ним у своїх роботах.

Фото: aristocrafts.fm

Також існує версія, що саме Екстер відкрила для відомого художника Павло Пікассо кольори та контрасти, яких він до того уникав.

Олександра Екстер "Цирк". Фото: uartlib.org

Вулиця Біломорська – вулиця Катерини Гандзюк

Назву Біломорська вулиця отримала в 1955 році й була пов'язаною з назвою російського міста Бєломорськ, а також Біломорканалом, збудованим в рекордні темпи руками ув'язнених людей. Нова назва – вулиця Катерини Гандзюк.

Катерина була українською громадською діячкою, яка критикувала правоохоронну систему за бездіяльність у боротьбі з сепаратизмом, була волонтеркою Itchy Trigger Finger Ukrainians, де займалася патріотичною рекламою для жителів окупованого Криму, стала співзасновницею Агенції громадської журналістики "МОСТ", де публікувались антикорупційні розслідування щодо влади Херсонської області. І це, звичайно, не повний список діяльності активістки. У 2018 році Катерина Гандзюк померла після нападу на неї, що стався біля її житла у Херсоні. Ця подія стала резонансною через відсутність результатів розслідування вбивства активістки. Через декілька днів після її смерті всією країною пройшла акція "Хто замовив Катю Гандзюк?"

Фото: Unian

Площа перемоги – Галицька площа

Площа у центрі міста раніше називалася площею Перемоги. Таку назву вона отримала у 1952 році на честь перемоги радянського союзу у Великій вітчизняній війні. Цікаво те, що Галицька – це не нова назва площі: таку назву вона носила тричі за історію свого існування.

Фото: Вікіпедія

Площа сформувалася у 19 столітті й отримала назву Галицька, адже саме звідси починався шлях до Галичини. Проте у 1926 році вона отримала нову назву – площа Повстання 1905 року, але назва не прижилася, тому вже у 1944 році їй повернули першу назву – Галицька.

Бульвар Дружби Народів – бульвар Миколи Міхновського

Колишній бульвар Дружби народів відтепер має назву бульвару Миколи Міхновського.

Визначення "дружба народів" в радянських країнах завжди було пропагандистським. Популяризувати "дружбу народів" почали ще в 30-х роках, тоді ж і виникли ідеологеми "старший і менший брат", "сім'я народів", "росія-матінка" тощо. З грудня 2022 року бульвар носить ім'я відомого українського громадського діяча Миколи Міхновського.

Фото: Вікіпедія

Міхновський поклав своє життя за самостійність України. Саме він став першим представником українського націоналізму, а також був діячем Української Республіки. З-під його руки вийшла брошура "Самостійна Україна" – збірка ідей Революційної української партії (РУП). Також він підготував проєкт "Конституції Міхновського", в якій Україна – вільна федеративна держава.

Фото: Вікіпедія

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації