Булінг дітей із розладами спектра аутизму: поради психолога батькам

Булінг дітей із розладами спектра аутизму: поради психолога батькам Фото: LEVCHYK SPECTRUM HUB

Бути таким як усі, навчатися з іншими дітьми у загальноосвітній школі, без паніки ходити на заняття та не боятись спілкування з однолітками. Такі очевидні речі для батьків нормотипових дітей є справжньою мрією для родин, які виховують діток із розладами спектра аутизму (РСА). Дозвіл від інклюзивно-ресурсної комісії на навчання у закладі загальної освіти — це, безперечно, успіх, та все ж проміжковий етап на шляху інтеграції дитини у спектрі в суспільне життя.

У LEVCHYK SPECTRUM HUB, що опікується дітьми-переселенцями у спектрі аутизму, розповідають, що саме адаптація до навчання у групі є найважливішим етапом успішної інклюзії, до якого мають бути підготовлені як дитина із РСА, так і увесь клас. Розповідаємо, про що слід знати батькам дитини у спектрі, яка відвідує заклад загальної освіти!  

Що таке РСА та які його прояви? 

Аутизм — це розлад розвитку нервової системи, який впливає на соціальні, комунікативні та поведінкові навички людини. Спектр ознак аутизму — дуже широкий, саме тому всі його прояви характеризували як розлад спектра аутизму (РСА).  

Як правило, аутизм діагностують у віці 2-3 років, коли спостерігаються затримка або відсутність мовлення.

Також серед червоних прапорців, які можуть вказувати на аутизм у дитини: 

  • відсутність зорового контакту; 
  • не реагує на власне ім'я; 
  • відсутність вказівного жесту; 
  • мимовільні або стереотипні рухи, що повторюються; 
  • погано реагує на будь-які зміни; 
  • тривалий час зосереджується на одній іграшці чи предметі; 
  • проблеми у спілкуванні з однолітками.  

Діти у спектрі часто вирізняються з-поміж однолітків нетиповою поведінкою, нестандартним баченням ситуації та світу загалом. Таким дітям важко розуміти соціальні норми поведінки та дотримуватись їх. Саме тому однолітки часто вважають їх "іншими".  

Труднощі у комунікації та соціальній взаємодії дітей із РСА 

Проблеми у соціально-комунікативній сфері мають і "мовні" діти у спектрі. Тобто, які мають достатньо розвинені мовленнєві навички. Зазвичай, навички спілкування діти з РСА відпрацьовують на індивідуальних заняттях зі спеціалістами. Проте інша справа, коли дитина переходить у груповий формат навчання. Часто труднощі в комунікації проявляються в тому, що дитина не виконує групових інструкцій вчителя, може ігнорувати звернення, не бере участі у спільних активностях, демонструє небажану поведінку, —  розповідає методистка центру LEVCHYK Людмила Мамалига.  

Негативні результати знижують мотивацію до навчання. Таким чином, дитина може уникати спілкування з однолітками, що не дає можливості для розвитку соціальних навичок. Своєю чергою, зменшення соціальних контактів між дітьми із РСА й однокласниками ще більше поглиблює прірву у розумінні потреб та особливостей дітей з аутизмом, а також може стати причиною для булінгу й іншої токсичної поведінки з боку однолітків.  

Адаптація дітей із РСА до навчання у колективі є найважливішим етапом успішної інклюзії, до якого мають бути підготовлені як дитина з РСА, так і увесь клас.   

Переконайтесь, що фахова підготовка асистента вчителя чи тьютора, який супроводжуватиме вашу дитину під час навчального процесу, на достатньому рівні, — радить Людмила Мамалига батькам дітей у спектрі.  

Не менш важлива й готовність вчителя створювати атмосферу толерантного та безбар'єрного спілкування у класі. Якщо робота проведена правильно, то однокласники з розумінням ставитимуться до дитини у спектрі.  

Що має знати дитина на випадок, якщо вона зіштовхнеться з булінгом з боку однолітків?  

На жаль, булінг серед школярів — досить поширена проблема, і це стосується не лише дітей з особливими освітніми потребами. Проте, якщо нормотипова дитина здатна розрізнити агресію та знущання з боку однолітків, дитині із РСА значно складніше зрозуміти негативні сигнали та дії від оточення. Вона може сприймати глузування як спосіб завести дружбу тощо.

Дитину з РСА важливо навчити розрізняти емоції, соціальні правила і допустимі та недопустимі слова чи дії відносно себе.  

Залежно від рівня навичок, вербалізації та підготовки дитини у спектрі, можна демонструвати соціальні історії по відео або у книгах та пояснювати, як варто реагувати у подібних ситуаціях.  

Проте запобіганням булінгу у школі має займатися адміністрація школи, яка несе відповідальність за безпеку дітей у навчальному закладі — як фізичну, так і психологічну, — переконана Людмила Мамалига.  

Іноді буває навпаки: діти із РСА можуть розповідати батькам, що з них кепкують у класі, хоча насправді з ними намагаються поспілкуватися або пограти.  

Отже, успішна інклюзивна освіта передусім потребує обізнаності суспільства. Дітям із розладами спектра аутизму, як і іншим дітям з особливими освітніми потребами, значно легше адаптуватися до навчання у колективі, в якому розуміють потреби людей з аутизмом.  

Фонд Future for Ukraine, який започаткував проєкт безоплатної допомоги дітям ВПО з розладами спектра аутизму, також працює над створенням аутизм-френдлі середовища в країні та постійно організовує просвітницькі заходи для українців. Щоб підтримати проєкт та дізнатися більше про LEVCHYK, переходь за посиланням.

Читай також: Як усиновити дитину та знайти з нею спільну мову

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації