Що таке Олімпійський марафон "для всіх" і яким він буде в Парижі цьогоріч

Що таке Олімпійський марафон "для всіх" і яким він буде в Парижі цьогоріч Фото: Olympics.com

Олімпійський марафон — це класична подія Олімпійських ігор, яка відзначає завершення змагань. Ця подія проводиться з 1896 року, старту новітньої історії Ігор. Цього року в Парижі бігуни-аматори зможуть пробігти олімпійський марафон разом з елітними спортсменами: таке станеться вперше в історії, та участь візьмуть понад 23 000 осіб. Цей забіг назвали Marathon Pour Tour (марафон для всіх).

Звичайно, старти "елітних" спортсменів (чоловіків та жінок) відбудуться о 8 ранку окремо: 10 та 11 серпня відповідно, а от "марафон для всіх" буде спільним. Він стартує о 9 вечора у суботу за тим самим маршрутом — дистанція у 42 км 195 метрів простягається від Hotel del Ville до Версальського палацу і дає можливість пробігтись нічним Парижем.

Слот для участі в легендарному забігові можна було виграти протягом останнього року на сайті марафону, ну, а всі зацікавлені можуть слідкувати за подією у прямому ефірі.

Про дистанцію марафону в Парижі

Цей маршрут відрізняється від Паризького марафону, який проводиться щороку у квітні. Організатори заходу обрали маршрут на честь історичного Жіночого маршу на Версаль, який відбувся у жовтні 1789-го та став однією з перших і найважливіших подій Французької революції.

Паризький олімпійський марафон — це повна дистанція довжиною 42,2 км, вона не закільцьована, як на попередніх Іграх. Маршрут пролягає від паризької мерії до Версальського палацу, а потім повертається назад іншим шляхом, щоб фінішувати в Les Invalides.

На маршруті Олімпійського марафону в Парижі 2024 перепад висоти — 540 метрів, що забагато для звичайного міського марафону (зазвичай це 100-400 метрів).

Мапа забігу: сайт Marathon Pour Tour

Такі перепади свідчать про те, що на Олімпійському марафоні 2024 року ми точно не побачимо марафонського світового рекорду. Показники у 2:00:35 та 2:11:53 були встановлені в Чикаго та Берліні — на дуже швидких та пласких дистанціях.

Чи побачимо ми новий олімпійський рекорд? Чоловічий олімпійський рекорд становить 2:06:32, а жіночий — 2:23:07. Потенційно це можливо для жінок, а для чоловіків паризька дистанція є занадто складною для цього.

На Олімпійських іграх марафонський час завжди повільніший за світові рекорди, бо вони проводяться в середині літа (погода часто тепліша, ніж під час весняних та осінніх марафонів), маршрути складніші, ніж на міських марафонах, а спортсмени більше зосереджуються на місці у рейтингу, ніж на фінішному часі.

Історично склалося так, що на Олімпійських іграх не встановлювалися швидкі марафонські рекорди. Виключень небагато: востаннє чоловічий світовий рекорд був побитий саме на Олімпіаді, коли ефіоп Абебе Бікіла виграв золото в Токіо в 1964 році. А світовий рекорд у марафоні серед жінок ніколи не встановлювався на Олімпійських іграх.

Тут можна подивитись відео траси в Парижі:

Цікаві факти про Олімпійський марафон

Марафон та Олімпійські ігри мають довгу спільну історію, адже перший марафонський забіг відбувся на першій сучасній Олімпіаді 1896 року, і відтоді марафон є у програмі кожних Ігор.

Перший в історії Олімпійський марафонський забіг

Вперше марафон відбувся на перших сучасних Олімпійських іграх 10 квітня 1896 році в Афінах. Тоді грек Спиридон Луїс подолав приблизно 40-кілометрову дистанцію від міста Марафон до Афін за 2:58.50, де прибув на Олімпійський стадіон під бурхливі оплески 100 000 глядачів і став грецьким героєм.

У змаганнях тоді взяли участь 17 учасників. Цікаво, що на тому забігові була й перша дискваліфікація: Спиридон Белокас, що посів третє місце, частину дистанції проїхав на возі, запряженому кіньми.

Враховуючи давні традиції марафонських забігів у Стародавній Греції, господарі змагань бачили переможцем лише грека, і деякі заможні земляки обіцяли переможцеві цінні подарунки. Серед них були: пістолет, кілька годинників, швейна машинка марки Singer, тонна шоколаду, стадо овець, поле, барилко вина зі столітньою витримкою. Один афінський кравець пообіцяв, що буде безплатно шити одяг переможцю протягом року, а один із перукарів запропонував протягом року безплатно його стригти. Грецький філантроп гарантував переможцю 100 тисяч драхм.

Після того, як Луїс перетнув фінішну позначку, сини грецького короля занесли його на своїх плечах до королівської ложі. Грецький король сказав Луїсу, що дасть йому все, що той захоче, а переможець відповів, що йому найбільше хотілось воза, запряженого віслюком.

Зображення: Вікіпедія

Найстаріший марафон

Бостонський марафон є найстарішим щорічним марафоном у світі та вперше був проведений у 1897 році, натхненний Олімпійськими іграми 1896 року. Початкова його дистанція становила близько 24,5 миль (40 км), але згодом була подовжена до стандартних 26,2 милі (42,2 км).

Чому дистанція марафону — 42,2 кілометра?

Дистанція у 26,2 милі вперше була затверджена на Олімпійських іграх 1908 року в Лондоні. Цікаво, що остаточний маршрут забігу (від Букінгемського палацу до стадіону) виміряли лише перед забігом: виявилось, що це 25,5 миль. Але пізніше було вирішено перенести старт до Віндзорського замку, а фініш — до Королівської ложі, бо всі забіги фінішували там. Так марафон отримав свою фінальну довжину: просто, щоб королівській родині було зручніше.

Переможець марафону в Лондоні, 1908 рік, фото: Вікіпедія

Босоногий Бікіла: перший африканець на Олімпіаді

Ефіопський спортсмен Абебе Бікіла виграв марафон на Олімпійських іграх 1960 року в Римі, причому зробив це без взуття, і так отримав прізвисько "Босоногий Бікіла". Примірявши перед забігом пару кросівок, він зрозумів, що вони йому натирають. Тому вирішив бігти босоніж, і переміг, встановивши новий світовий рекорд — 2:15:16.

На наступних Олімпійських іграх 1964 року в Токіо він знову виграв "золото" і понизив світовий рекорд до 2:12:11 — це був останній раз, коли марафонський світовий рекорд встановили саме на Олімпіаді. І один із трьох випадків, коли бігун вигравав двічі.

Перші жінки на Олімпійському марафоні

Перший жіночий Олімпійський марафон відбувся на Іграх 1984 року в Лос-Анджелесі, коли його було додано до олімпійського розкладу після багаторічної кампанії. У ньому взяли участь 50 жінок з 28 країн, перемогу здобула американка Джоан Бенуа, тодішня світова рекордсменка, з результатом 2:24:52.

Найшвидший та найповільніший олімпійський марафонський час

У 1904 році американець Томас Хікс виграв Олімпійський марафон із результатом 3:28:53, що на сьогодні є найповільнішим переможним часом (жоден інший олімпійський чоловічий марафон не тривав довше 2:59:00). Олімпійський рекорд у чоловічому марафоні — 2:06:32 — встановив кенійський легкоатлет Семюель Ванджиру в Пекіні 2008 року.

Читай також: "6 книжок про Олімпійські ігри"