10 найпоширеніших помилок у резюме киян

Як "читач резюме" з 25-річним стажем, можу констатувати: на жаль, помилки у резюме були, є і будуть. Давайте розберемо 10 найпоширеніших помилок (можете в коментарях додати ваші), аби ваше резюме було просто взірцевим. Отже:
1. Резюме похапцем
Це такий собі пункт "3 в 1", бо він про помилки, одруківки як перший пункт, про інформацію, складену недбало і про оформлення в стилі "я митець, я так бачу". Давайте розбиратися.
Помилки у резюме вам вибачать, якщо вам не доведеться листуватися (і, відповідно, ганьбитися) перед клієнтами та партнерами. Або у вас немає вищої освіти, й взагалі ви подавалися на двірника. Я сама колись роздумувала, куди мені треба людина з фахом "грушик", допоки не впетрала, що це вантажник його мовою. А був би менеджер з продажів — таке недорезюме б мало значно менші шанси на успіх.
Одруківки теж для багатьох роботодавців — ознака вашої недбалості. Зараз поки я складаю цей текст в Google Docs, він терпляче підкреслює все те, що я набираю не так. Отже, виправити текст — справа декількох хвилин. То чому ж це не було зроблено? Або пріоритет резюме був не дуже високий, або ставлення до роботодавця теж не дуже. Кому з роботодавців приємно це відчувати? Краще подумати, що кандидат - людина лінива та неохайна, отже, відмовимо йому з чистою совістю.
Якщо інформацію в резюме не структурувати, її корисність падає. Так швидше отримати відмову, бо роботодавець банально не побачив відповідності, хоча вона там була. Але плутана-переплутана. На кар'єрних консультаціях іноді ми пропрацьовуємо резюме, і клієнт здивовано каже — так це ж про мене…але як гарно! Отож-бо.
І про стилізацію. Якщо ви не дизайнер, не художник, не варто лякати рекрутера своїми креативними баченнями. В цьому випадку резюме несе утилітарну інформаційну функцію — повідомити про ваш (сподіваюсь) підходящий для вакантної посади досвід. Якщо щоб про це дізнатися, рекрутеру доведеться продиратися через 13 стилів і шрифт часів Гутенберга — навряд чи він буде від того щасливий. Тому не треба, добре?
2. Резюме "одне на все"
От коли в меті резюме написано: "шукаю роботу секретаря, офіс-менеджера, бухгалтера, рекрутера, адміністративного директора", скільки людей ви уявляєте? Рекрутер уявляє натовп. Бо за класикою жанру на кожну роботу (не кажучи вже про вакансію) потрібно окреме резюме. Ніхто не заважає вам претендувати на всі ці посади. Але окремо на кожну. Тим більше, що під кожну таку роботу ваш досвід доведеться трохи адаптувати.
3. Недоречне фото
Сумно писати таке в часи, коли не тільки праска, але і віник, здається, можуть робити якісні фото, але все ж таки ніт. По-перше, резюме не обов’язково має бути з фото. Якщо ви вважаєте це недоречним, думаєте, що у вас немає вдалих фото — не проблема. Але. Багато рекрутерів — візуали, себто краще сприймають інформацію очима. Тому резюме з фото для них привабливіше — вони ніби знайомляться з людиною. Ну, запам’ятовують точно краще.
По-друге, коли робите фото для резюме, фотосесія у хорошого фотографа і портфоліо надасть, і самооцінку підніме. І по-третє, не варто додавати в резюме фото в купальнику, з вечірки або власного весілля. Резюме все-таки діловий документ, тому і фото має бути або нейтральним, або діловим.
4. Резюме-літопис
Звісно, не треба півстоліття досвіду вкладати у 140 символів як у твіттері, але треба знати міру. Дві сторінки зможуть передати усю привабливість ваших навичок. І найкраще, описуючи свій досвід з останніх місць роботи, докладніше розповідати про них або про досвід, релевантний майбутній посаді.
5. Резюме-примара
Це коли обов'язки виписані або канцеляритом (як шматок тексту посадової інструкції), або просто — працювала, продавала, обробляла, додавала, оновлювала тощо. Себто є опис робіт, незрозуміло обсяг. Більшість робіт можна оцифрувати, варто лише подумати, що та як відбувалось. Цифри додадуть ваги вашим навичкам.
6. Резюме-"безхатько"
Зараз знов повертається актуальність місця проживання — якщо робота у гібридному форматі або офісна (чи виробнича). Можна не вказувати квартиру або номер дома, але рекрутеру варто розуміти, скільки часу піде в вас на дорогу до роботи, і чи варто вам пропонувати цю вакансію. Звісно, це не важливо для віддалених вакансій, хоча якщо ви захочете працювати з іншої країни, варто погодити робочі години.
7. Застарілі контакти
Надайте контакти, по яких ви дійсно відгукуєтесь. Якщо ви спілкуєтеся в месенджерах, вказуйте, котрий з них для вас головним. Не кажучи вже про те, що, даючи номер телефону, ви певним чином погоджуєтесь, що вам на нього будуть телефонувати. І будуть очікувати, що ви перетелефонуєте, якщо не взяли слухавку. Ну і пошту, яку ви читаєте, теж варто вказувати.
8. Резюме "під копірку" або зосереддя шаблонів
Буває так, що написавши власне резюме, ми йдемо на сайт з пошуку роботи і починаємо дивитися, а що роботодавцям пропонують колеги по ринку. І бачимо, які гарні та гучні у них резюме. І потихесеньку починаємо додавати у власне резюме красиві фрази. Якщо вони загальні, на кшталт: "Я активно проявляю себе як командний гравець","“Постійно працюю над підвищенням ефективності" тощо, то, попри те, що виглядають вони круто, за ними нема ніяких сенсів, бракує конкретики, яка є більш виграшною стратегію.
9. "На городі бузина…"
Є чудові резюме кандидатів… які геть не підходять під запропоновану вакансію. Один випадок — коли документу лише поміняли посаду, на яку подався його власник, і вийшло недоречно. Інший варіант — коли людина намагалася похвалятися всім, що надбала: від професійних напрацювань, до перемоги в конкурсі художнього свисту в Теребовлі у 1997 році. Виходить великий пістрявий документ, в якому вкрай важко розібратись — чим же ж кандидат готовий заробляти на життя і коли зможе виділити на це час.
10. Відсутність пункту "Мета"
Мені дуже допомагає в кар’єрному консультуванні прописування мети для кожного резюме з клієнтом. Це загострює його увагу на тому, як та що треба писати про свою адекватність (підходящість) під вакансію, стосовно якої ми й адаптуємо базовий документ. І правильно сформульована мета — це не "підвищення професійних навичок у прогресивній компанії". Це про ваш адекватний досвід для цієї посади й чому саме вас мають обрати серед усіх охочих.
Помилок у резюме, звісно, значно більше. Треба ще враховувати галузь ринку, початківець ви, чи вже досвідчений фахівець. Але позбувшись хоча б цих, найпоширеніших помилок, ви ж станете ближче на кілька кроків до бажаної роботи.
Авторка: Тетяна Пашкіна
Раніше "ТиКиїв" розповідав про те, як змінився ринок праці у столиці у 2023 році та які вакансії зараз є найпопулярнішими.