Як знайти роботу без досвіду? Є ідеї!

Як знайти роботу без досвіду? Є ідеї! Фото: Unsplash

Що робити, якщо ти прагнеш знайти першу роботу, а роботодавці хочуть кандидатів з досвідом? Діяти!  Наші поради допоможуть працевлаштуватися молодим та енергійним!

Працюю в 14: що каже закон?

Фото: Getty Images

За Кодексом законів про працю України, офіційно працевлаштуватися можна з 16 років. Крім того, передбачені й цілком законні винятки: за згодою одного з батьків доступне оформлення з 15 років. Ба більше, стати до роботи можуть і 14-річні підлітки, проте за низки умов:

  1. Дозволено лише виконання легкої роботи у вільний від навчання час, яка не шкодить здоров'ю;
  2. Обов'язковим є отримання згоди щонайменше одного з батьків або опікуна;
  3. Оформитися можуть лише 14-річні учні загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів освіти;
  4. Необхідні документи — копія свідоцтва про народження або копія паспорта, а також документ, який підтверджує, що робота не перешкоджає навчанню дитини.
Фото: Unsplash

Тисячі українських підлітків щодня штурмують сайти з працевлаштування, аби податися на просту роботу. Але мало хто бере на роботу навіть кандидатів віком 17–18 років — забагато мороки. Держава так ревно захищає права підлітків, що роботодавцям не надто вже й вигідно їх працевлаштовувати.

Робочі години для неповнолітніх:

  • від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень;
  • з 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень;
  • учні 14-15 років — до 24 годин на тиждень під час канікул.

Якщо неповнолітні поєднують роботу з навчанням, то їхні робочі години скорочуються вдвічі:

  • з 16 до 18 років — не більше за 18 годин на тиждень;
  • з 14 до 16 років — до 12 годин на тиждень.

А ще неповнолітніх не можна залучати до роботи у нічний час, тобто з 22:00 по 6:00.

Фото: Unsplash

Крім того, існує цілий Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, який суворо забороняє неповнолітнім вибирати професії, що можуть зашкодити здоров'ю. Цей документ виокремлює не якісь абстрактні галузі, а конкретні кваліфікації. Загалом підліткам недоступні такі сфери:

  • металургійна та нафтохімічна промисловість;
  • ремонтно-будівельні, монтажні та гірничі роботи (зокрема будівництво метрополітенів, тунелів і підземних споруд спеціального призначення);
  • виробництво й передача електроенергії та теплоенергії;
  • виготовлення медикаментів, а також бактерійних і біологічних препаратів;
  • деревообробна й текстильна промисловість;
  • транспортна галузь тощо.

Я підліток. Чи візьмуть мене?

Фото: Getty Images

А тепер уявімо: підліток спробував попрацювати, а через тиждень cтомився або знайшов цікавіше заняття. З позиції роботодавця, як швидко та безпроблемно його можна звільнити? А ніяк — законодавство й тут невблаганне.

Згідно з Кодексом законів про працю, роботодавець має право розірвати трудовий договір із неповнолітнім працівником лише за згодою місцевої служби у справах дітей. Або ж — на підставі вимоги батьків чи опікунів неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, які контролюють виконання законодавства про працю. Розірвання зазвичай обґрунтовують тим, що подальше виконання трудових обов'язків загрожує здоров'ю підлітка або порушує його законні інтереси.

І за ці всі урізані обов'язки роботодавець мусить заплатити. Згідно зі статтею 194 КЗпП, при скороченій тривалості щоденної роботи заробітна плата неповнолітнім працівникам виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Фото: Freepik

То чи варта гра свічок? Тим паче працевлаштуванню підлітка передує ще безліч юридичних нюансів:

  1. Трудові договори з неповнолітніми працівниками обов'язково мають укладатися в письмовій формі;
  2. Прийняття на роботу неповнолітніх відбувається лише після попереднього медичного огляду, надалі вони обов'язково мають проходити щорічні медогляди до досягнення 21 року;
  3. При прийнятті на роботу особам, які не досягли 18-річного віку, не встановлюється випробувальний термін;
  4. Неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці;
  5. Щорічна відпустка для неповнолітніх встановлена тривалістю 31 календарний день та надається у зручний для них час (ч. 2 ст. 75, ст. 195 КЗпП).
Фото: Unsplash

Не дивно, що роботодавці не квапляться залучати неповнолітніх. Трапляються й підступні керівники, які готові експлуатувати робочу силу неповнолітніх.   Підліток має завжди тримати руку на пульсі: а раптом до його роботи продавця додалися безкоштовні навантаження — занести товар, змонтувати щось чи допомогти у прибиранні? Якщо при цьому власник бізнесу вдає, що нові обов'язки входили в угоду — це вже сигнал: час шукати нового роботодавця.

Є також безпечний варіант — працювати "за домовленістю" у знайомих, родичів або сусідів: вигулювати собак, виносити сміття, займатися з дітьми математикою чи англійською мовою. У такому разі відсутність законодавчих документів замінюється особистими правовідносинами: долучитися до дорослої праці можна хоч у 16 років — і це може буде повноцінний робочий день із відповідним прибутком.

Де повнолітнім шукати роботу

Фото: Unsplash

З 18 років обставини змінюються — шанс на працевлаштування вже має кожний. Найчастіше кандидатам без досвіду пропонують умовно прості спеціальності: продавець-консультант, майстер з манікюру, кравець, помічник пекаря або піцайоло, вантажник, фасувальник, водій таксі тощо. Істотно переважає сфера послуг: адміністратор закладів чи соцмереж, або оператор-комунікаційник для різного бізнесу. Віднедавна популярності набувають вакансії в діджитал-сегменті.

Фото: Getty Images
  • Сайти для пошуку роботи

Сайти з працевлаштування мають вакансії як для студентів, так і для фахівців без досвіду. Чимало пропозицій можна знайти й у телеграм-каналах, вайбер-групах та соцмережах. Та є нюанс: платформи для пошуку роботи цінують власну репутацію, тому перевіряють кожного працедавця, зокрема — на автентичність його компанії та правдивість переданих даних. У месенджерах та соцмережах таким не займається майже ніхто. Там принцип один: перерахував адміністратору групи кошти, запостив інформацію, отримав кандидатів. Отже, треба прискіпливо читати опис до вакансії та розуміти, що з того — фейк, а що — реальна робота.

Фото: Unsplash

Як розпізнати фальшиву вакансію?

  1. Перевірити компанію: чи є вона законним суб'єктом господарювання і чи мала скарги на порушення трудового законодавства? Здійснити процедуру допоможе будь-який пошуковик.
  2. Перевірити всю наявну інформацію про ймовірного рекрутера або керівника компанії.
  3. Уважно вивчити всі умови вакансії. Чи не занадто вони вигідні, щоб бути правдою? Чи не обіцяє роботодавець "золоті гори"? Чи відповідає його пропозиція середнім розцінкам на ринку праці?
  4. Пошукати граматичні та орфографічні помилки в оголошенні про роботу. 
  5. У жодному разі не надавати без потреби особисті дані! Якщо компанія з пів оберту запитує твій банківський рахунок — це прямий маркер шахрая.

Якщо ти вже готуєшся до співпраці, краще затвердити всі ділові питання юридично. Добре, коли є бодай договір про надання послуг — це не трудові відносини, але хоч якась гарантія, що твої гроші ніхто не відбере. А ось домовленості на кшталт "зарплата на карту" або готівкою можуть призвести до того, що ти отримаєш "на руки" меншу суму — і довести нічого не зможеш. Тому найбезпечнішим є оформлення на роботу в штат — підтвердженням слугує наказ директора або трудовий договір. Отже, чіткі обов'язки, офіційні відносини і докладне знайомство з майбутнім роботодавцем вбережуть від халепи на будь-якому робочому місці.

  • Стажування
Фото: Unsplash

Чудовий варіант для студентів, які хочуть працювати за фахом — це стажування за спеціальністю в компаніях, які мають програми саме для такого кар'єрного шляху. Випробування може бути довготривалим, оплачуваним, а якщо учень добре себе проявить, то має всі шанси на офіційне працевлаштування у компанії. До речі, є спеціальні хаби-агрегатори вакансій для стажистів — там щодня розміщують силу-силенну пропозицій. Особливо популярний IT-сегмент: зараз чималий попит на "джуніорів" серед програмістів, і компанії готові навчати їх власним коштом.

Градація посад в IT та дотичних галузях:

  • Trainee — початківець, опановує ази професії 2–3 місяці під керівництвом досвідченого ментора. Найчастіші вимоги: базове розуміння теорії та деякі практичні вміння для роботи з нею, а також знання англійської мови.
  • Junior — молодший спеціаліст, який уже має власні напрацьовані проєкти, добре знається на теоретичній частині обраного фаху, а також уміє вирішувати окремі технологічні завдання.
  • Middle — фахівець, який орієнтується в принципах розробки продукту, опрацьовує технологічні та інші завдання, виконує більшу роль в ухваленні рішень.
  • Senior — досвідчений працівник, який бере на себе ухвалення ключових рішень та корегує принцип роботи в компанії, орієнтуючись на власне бачення.
  • Фриланс
Фото: Unsplash

Дистанційна робота має беззаперечний козир — у тебе навряд чи спитають про паспорт. Є навіть різноманітні біржі фрилансерів, де кожен має шанс знайти підробіток собі до душі. Можна створювати щось віртуально або продавати handmade-продукт: іграшки, вишивку, малюнки тощо. Згодиться знання англійської мови: що більше ринків збуту й замовників, то вищими будуть гонорари. Якщо не знаєш, з чого почати —  існує чимало гайдів для початківців.

Утім, гнучкі взаємини у фрилансі — це ласий шматок для шахрая, який неодмінно скористається принципом анонімності в мережі та спробує тебе надурити. 

Серед варіантів онлайн-шахрайства переважають такі:

  • якщо ви домовлялися про оплату на картку — можуть банально не здійснити переказ після виконання замовлення та обірвати зв'язок;
  • якщо роботодавець невідомий — може не сплатити, скориставшись правом на негативний відгук, навіть якщо в особистому листуванні казав, що усім задоволений;
  • існують і неприємні кейси, коли фрилансер передає документи шахраю, і той набирає за ними кредитів. 

То як себе захистити, якщо ти — фрилансер?

  1. Використовувати надійну платформу для фрилансу. Заробіток на стороні — це ризик. Зараз існує чимало фриланс-платформ, де у відкритому доступі зібрана вся потрібна інформація, приміром, відгуки про роботодавця, а також наявні сервіси, що гарантують отримання коштів за виконану роботу.
  2. Заздалегідь проговорити умови оплати. Якщо клієнт бажає здійснювати оплату на банківський рахунок, то краще виконувати завдання порціонно й  отримувати платежі за кожну частину окремо.
  3. Вивчити наявну інформацію про свого клієнта. Чим краще ти знаєш майбутнього замовника — тим безпечніше.
Фото: Unsplash

Як бачиш, підкорювати кар'єрні вершини легше, ніж здається: навіть якщо ти — студент без досвіду роботи. Якщо знати свої права, розвивати навички та не боятися труднощів — зрештою робота мрії обов'язково знайдеться!

Тетяна Пашкіна

Читай також: Захмарна конкуренція: чи варто сьогодні йти в IT?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації