Інвестиції в умовах війни: куди вкласти гроші, щоб не "прогоріти"

Інвестиції в умовах війни: куди вкласти гроші, щоб не "прогоріти" Фото: Freepik

Попри повномасштабну війну, Київ залишається основним українським містом для реалізації капіталу. Але чи варто інвестувати гроші зараз і куди саме? Відповімо на популярні запитання читачів!

Чи варто інвестувати під час війни?

Традиційно Київ був епіцентром вкладу національної та іноземної валюти, особливо в малий та середній бізнеси. Утім, через повномасштабне вторгнення українська економіка стала на "воєнні рейки", а на ринку інвестицій далася взнаки негативна динаміка. Підприємці боялися вкладати гроші, адже в реаліях війни ймовірність прогоріти — значно вища, ніж заробити.

Київ у 2022 році. Фото: Unsplash

За даними Держстату, у 2021 році сума капітальних інвестицій у Києві та Київській області складала 170 мільйонів гривень, а вже за рік — 146 мільйонів гривень. Виходить, показник суми капітальних інвестицій у столиці знизився на 13,8%.

Однак є шанси, що цьогоріч цей показник буде більшим за довоєнний щонайменше на 15% від поточного. Чому? Бо бізнес потроху оживає — а отже, потребує залучення нових коштів та інвесторів.

Нині у столиці сфера послуг є провідною. За 2024 рік у Києві відкрили понад сотню ресторанів, салонів краси та торгових центрів. Через закриті кордони кияни стали рідше подорожувати, зате частіше відпочивати у місті та області, підтримувати місцевих підприємців та виробників. Як бачимо, потреба в нових закладах зростає навіть під час війни. А де попит, там і заробіток.

Утім, нині інвестицій без ризиків не існує. Ніхто не може бути застрахований від того, що в кав'ярню чи магазин, у який були вкладені гроші, не прилетить ракета. З іншого боку, навіть у мирний час інвестиції — це завжди ризиково. Зате прибутково.

Куди варто інвестувати киянам під час війни?

Фото: Freepik

Розповідаємо разом з експертом у фінансовій галузі Микитою Тесленком:

Микита Тесленко фахівець з інвестиційного аналізу, кредитний аналітик UKRSIBBANK

Тим, хто має на руках солідні суми для інвестицій, Микита радить вкладатися в ризиковіші, але і прибутковіші активи, які пов'язані з розважальним бізнесом та сферою послуг. Надалі їх можна буде вигідно здати в оренду. Зокрема:

  • торгові точки та приміщення;
  • кафе, ресторани;
  • футбольні, баскетбольні, тенісні й інші майданчики для занять спортом.

Та є нюанс: при відкритті торгової точки слід пильнувати відсоток оподаткування товару — тим паче якщо товар імпортний, адже тоді стягується й мито.

Якщо потрібної суми для купівлі нерухомості чи відкриття власної точки нема, але інвестувати хочеться, ваша альтернатива — цінні папери та державні облігації. Але майте на увазі, що цінні папери потребують розуміння й активної залученості до вибору акцій. А ось інвестиціям в облігації вистачить і меншої уваги інвестора, — каже Микита Тесленко. 

Фахівець з інвестиційного аналізу звертає увагу: державні облігації, номіновані у гривні, дають непогану дохідність у 14-15% річних. А іноземні держоблігації — 3-5% річних у доларах.

Придбання іноземних облігацій — надійний захист від валютних коливань, а девальвація гривні з часом принесе ще більший дохід у національній валюті.

Хочу відкрити власну справу, але бракує капіталу. Що робити?

Фото: Unsplash

Микита Тесленко наводить 3 варіанти, де можна знайти фінансування для свого проєкту. Розберемо особливості, переваги та недоліки кожної опції!

  1. Грант для відкриття власної справи — ця програма спрямована не тільки на підтримку бізнесу, а й на створення нових робочих місць. Ця підтримка від країни є мікрогрантом та передбачає отримання 50-250 тисяч гривень на відкриття власної справи. Однак прямим обов'язком підприємця є утримання працівників протягом 6 місяців;
  2. "5-7-9" — ідеальний варіант для тих, хто хоче інвестувати в малий бізнес або відкрити власну справу. Ця програма передбачає пільговий кредит під 5%, 7% або 9% до 50 млн гривень від 3-5 років;
  3. пошук інвесторів — найвигідніший, але й найтриваліший варіант, адже пошук інвестора може зайняти декілька місяців, ба навіть років. Знайти його можна на спеціальних або венчурних платформах. А недосвідченим підприємцям варто найняти так званого "бізнес-ангела": він не тільки вкладе капітал у твою справу, а й допомагатиме вести бізнес.

Чи актуальна сьогодні бізнес-модель?

Фото: Unsplash

Без неї нікуди: бізнес-модель — запорука успішного стартапу! Її треба розробити всім підприємцям, перш ніж вкладати гроші у власну справу. Адже бізнес-модель визначає головні аспекти діяльності підприємства, зокрема стратегічний план з його розвитку та головну цінність.

Залежно від головної цінності компанії, бізнес-моделі бувають різними:

  • B2C (business to customer) — "бізнес для споживача";
  • B2B (business to business) — "бізнес для бізнесу";
  • C2C (customer to customer) — "від споживача до споживача"
  • B2G (business to government) — "від бізнесу до держави" тощо.

Створення бізнес-моделі потребує детального аналізу ринку обраної ніші. А ще доцільно створити опис плану розвитку. 

Жодне джерело фінансування не дасть тобі гроші без грамотно складеної бізнес-моделі. Саме вона викликає в інвесторів довіру та відчуття, що такий проєкт просто не може "прогоріти", — пояснює фахівець з інвестиційного аналізу, кредитний аналітик Ukrsibbank Микита Тесленко.

Скласти модель можна самостійно, або ж звернутися до маркетолога чи фахівця з венчурної компанії. Якщо твоя головна мета — залучити інвестора, тоді над програмою розвитку доведеться ретельно попрацювати. Насамперед — розробити кілька планів розвитку на випадок ситуацій, які можуть трапитися в умовах війни.

Фото: Freepik

"Звіт НБУ про капітальні інвестиції у 2024 році" показує, що іноземні інвестори охочіше вкладають гроші у великі проєкти — комбінати, заводи тощо. А ось для відкриття малого та середнього бізнесу краще звернутися до українців. 

Гориш ідеєю класного бізнесу? Спробуй: війна вже не є перепоною, і за грамотного підходу до власних фінансів у тебе все вийде!

Текст: Євгенія Желєзна

Читай також: Чи варто сьогодні йти в IT і коли навчиться писати Тетяна Пашкіна

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

На Софійській площі почали встановлювати головну ялинку: вона штучна та білого кольору - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

На Софійській площі почали встановлювати головну ялинку: вона штучна та білого кольору

Black! Factory Festival 2024: рейв, танці, експерименти та свобода - 412x412
Мистецький

Редакція "ТиКиїв"

Black! Factory Festival 2024: рейв, танці, експерименти та свобода

"Україна в моїх думках": у Києві з'явився новий мурал відомого грузинського художника - 412x412
Мистецький

Тетяна Трифонова

"Україна в моїх думках": у Києві з'явився новий мурал відомого грузинського художника

10 виставок грудня, які варто відвідати - 412x412
Мистецький

Вікторія Аронова

10 виставок грудня, які варто відвідати

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації