Бережи себе: основні факти про СНІД

Бережи себе: основні факти про СНІД Фото: pexels

1 грудня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. ТиКиїв вирішив нагадати, що це за хвороба, як вона передається та чому важливо проходити тестування. 
 

Що таке ВІЛ? 



Вірус імунодефіциту людини вражає переважно імунну систему. На стадії ВІЛ інфекція перебуває в організмі, що негативно впливає на імунну систему, але при цьому це ніяк не відчувається на ранніх стадіях. 

Скільки хворих на ВІЛ/СНІД в Україні?

Центр громадського здоров'я МОЗ України


Загалом в Україні понад 240 тисяч людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією. І лише 117 тисяч із них перебувають під медичним наглядом. 
У жовтні цього року в Україні офіційно зареєстровано 998 нових випадків ВІЛ-інфекції. При цьому у 205 пацієнтів діагностовано СНІД, а 112 людей померли від нього. 

Як можна заразитися вірусом імунодефіциту

Найпоширеніший спосіб передачі – статевим шляхом. На другому місці – зараження через кров та користування нестерильними медичними інструментами. Натомість вірусом не можна заразитися через спільні предмети побуту, під час поцілунків та рукостискань.


Симптоми ВІЛ


ВІЛ характеризується повільно прогресуючим ураженням імунної та нервової систем організму, що проявляється вторинними інфекціями. І для того, щоб підтримувати імунітет та не давати вірусу розповсюджуватися, призначають антиретровірусну терапію. 


Лікування ВІЛ

Вилікувати захворювання практично неможливо, але спеціальні препарати допомагають стримувати хворобу, аби не допустити переростання ВІЛу у СНІД. Аби лікування було ефективним, розпочати його потрібно якнайшвидше. А для цього необхідно вчасно пройти тестування, адже вірус імунодефіциту може не проявлятися багато років. 
Уже майже три десятки років хворі на ВІЛ довічно проходять антиретровірусну терапію. Вона не дозволяє хворобі перейти в останню фазу. Якщо СНІД уже почався, з терапією людина може прожити ще до 10 років.


Тестування та профілактика 


ВІЛ – це не вирок, якщо його вчасно виявити та розпочати лікування. Конфіденційно зробити експрес-тест на ВІЛ можна за 15 хвилин у кабінетах довіри та в консультативно-діагностичних центрах. А ще у кабінетах інфекційних захворювань поліклініки, в центрах профілактики та боротьби зі СНІДом або в представництвах профільних громадських організацій.

Конфіденційність означає, що людина повідомляє свої паспортні дані, але висновки перевірки не розголошуються. Зробити тест можна й анонімно, результати будуть зашифровані й повідомлені лікарем особисто. 
Найкраща профілактика ВІЛ: використання засобів бар'єрної контрацепції, вчасне тестування та використання стерильних медичних інструментів.



Що таке СНІД

 

Кінцева стадія ВІЛ – це СНІД, синдром набутого імунодефіциту. Імунна система людини практично втрачає будь-яку здатність опиратися захворюванням. Захисні клітини більше не виробляються, а їх запас критично знижується. В результаті навіть легка інфекція може стати для людини критичною.


Симптоми СНІДу


Сонливість, нічна пітливість і лихоманка. Страждає нервова система: з'являються порушення пам’яті та неврози. Язик змінює колір, стає "волохатим". Турбують постійні герпеси, дерматити та шкірні висипи. Людина суттєво втрачає вагу, знижується апетит. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації