Мамографія від держави: як безоплатно перевірити здоров’я грудей
Рак грудей важливо виявити на ранній стадії, коли перемогти хворобу можна у 90% випадків. Пояснюємо, як безоплатно перевірити здоров’я грудей!
За даними ВООЗ, у 2022 році рак молочної залози був діагностований у 2,3 мільйонів жінок по всьому світу і став причиною 670 тисяч смертей! Натомість на чоловіків припадає лише до 1% усіх випадків хвороби.
В Україні статистика захворювання на рак грудей за останні 20 років зросла втричі. За даними Національного канцер-реєстру, в 2022 році хворобу виявили у 12,3 тисячі осіб (без урахування даних з окупованих територій). З них 3,8 тисячі — померли.
Мамографія — це поширений, точний і найефективніший спосіб обстеження здоров’я грудей на сьогодні. Це своєрідний "золотий стандарт" виявлення онкології молочної залози. Крім того, цей метод є найбезпечнішим, адже має низьку дозу опромінення.
За наявності показань скринінгову мамограму слід робити щорічно. Вона дає змогу виявити ракові захворювання на найбільш ранніх та виліковних стадіях. Приміром, саме завдяки мамографії можна побачити аномальний розвиток тканини за два роки до того, як лікар або пацієнт зможе виявити такі зміни пальпацією (руками).
Зробити мамографію безоплатно можна за Програмою медичних гарантій. Для цього пацієнту варто звернутися до свого сімейного лікаря. У разі виявлення показів медик скерує на потрібне обстеження та видасть відповідне направлення.
У Програмі медгарантій передбачений окремий пакет "Мамографія". За даними Національної служби охорони здоров'я, наразі договір мають 266 закладів, у яких послугу можна отримати безоплатно. Повний перелік — за посиланням.
Безоплатна послуга містить:
- консультацію лікаря;
- проведення дослідження;
- аналіз і опис результатів;
- за бажанням — запис результатів обстеження (фото- чи відеофіксація) на цифровий носій.
Як правило, мамографія не викликає больових відчуттів, утім, деякі жінки повідомляють про дискомфорт під час процедури. Обстеження проводиться із затисканням молочної залози між двома пластинами-платформами під час знімка. Якщо стискання є надто неприємним та викликає біль, можна попросити рентгенолога змінити положення грудей, щоб полегшити дискомфорт. На обсяг дискомфорту чи болю впливають розмір грудей і день менструального циклу.
Для більшості жінок найкращий час для безболісного обстеження — будь-який день протягом першого тижня після закінчення менструального циклу. Якщо це можливо, не слід планувати скринінг грудей на тиждень до початку нового менструального циклу, бо саме тоді груди найчутливіші до болю.
Скринінг рекомендований пацієнткам із так званої групи ризику:
- жінки після 45 років;
- жінки будь-якого віку, у яких є підозра на пухлинні новоутворення, виявлені під час мануального огляду чи УЗД;
- жінки будь-якого віку, у яких найближчі прямі родички мали/мають рак молочної залози.
Проводячи щорічне планове обстеження та користуючись тим самим мамографом, рентгенолог має додаткову перевагу у порівнянні поточного результату обстеження з попереднім, що допомагає і полегшує виявлення крихітних відхилень, які можуть з’явитися з року в рік.
Як знайти лікарню?
Дізнатись адресу й контакти найближчої лікарні, в якій можна безоплатно зробити мамографію, варто в оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Також є варіант онлайн. Для цього треба:
- зайти на сайт НСЗУ;
- обрати аналітичну панель (дашборд) "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій";
- у фільтрі "Населений пункт" обрати твоє місто, а у фільтрі "Група послуг" — "Мамографія" (пункт №10).
Якщо пацієнт перебуває на лікуванні у стаціонарі, то всі необхідні обстеження входять до відповідного пакету послуг та проводяться в тій-таки лікарні. Єдина умова — наявність необхідного обладнання.
У МОЗ України наголошують: вимагання плати за проведення мамографії — це порушення прав пацієнта. У такому випадку треба подати скаргу до керівника медзакладу, Департаменту охорони здоров’я у твоєму місті чи регіоні. Або ж до власника медзакладу — нерідко його ім'я зазначене в назві лікарні.
Не вдається розв’язати проблему на місцевому рівні?
У такому разі слід подати скаргу в НСЗУ:
- через контакт-центр (16-77);
- на електронну адресу ([email protected]);
- листом на адресу: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19.
Читай також: Як і де в Києві лікувати безпліддя