Як зменшити час перебування дитини за смартфоном та комп'ютером?
Для дітей девайси стали помічниками в навчанні та розвагах. Проте надмірне їх використання може спричинити проблеми зі здоров'ям. Як зменшити кількість часу, яку малеча проводить за комп'ютерами та смартфонами?
В Україні електронні пристрої, що поєднують у собі високі технології та реальне застосування, часто називають гаджетами. Проте ця практика спірна:
- гаджет — це простий компактний прилад на 1-2 функції, який потребує підключення до іншого пристрою (приміром, навушники або флешка);
- девайс — складний самостійний пристрій, який підтримує набір різноманітних функцій.
Отож, смартфони та комп'ютери коректніше називати девайсами.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) наполягає: діти мають приділяти більше часу фізичній активності та висипатися. А ось надмірне використання девайсів може мати негативний вплив, особливо на малечу до 5 років.
Професор педіатричної оптометрії в Південному коледжі оптометрії Глен Стіл визначив такі наслідки частого сидіння перед екраном:
- діти, які починають ходити до дитсадка, рідше володіють дрібною моторикою, необхідною для письма;
- зменшується словниковий запас, комунікативні навички та зоровий контакт;
- знижується увага, здатність до прийняття рішень і когнітивний контроль;
- можливий прояв дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).
Натомість серед переваг зменшення кількості екранного часу — покращення якості сну, фізичного й психічного здоров'я та збільшення часу для ігор і дослідження світу.
За рекомендаціями ВООЗ, діти:
- до 2 років узагалі не мають використовувати гаджети;
- у 2-4 роки — переглядати їх не більше однієї години на день;
- старші діти (а також дорослі) — не більше двох годин на день.
У Франції з січня 2025 року учні початкової та молодшої середньої школи залишатимуть свої смартфони в шафці при вході до школи. Міністерка освіти Ніколь Беллубе пояснила це рішення звітом про вплив екранів на молодь, підготовленим на замовлення президента Франції Емманюеля Макрона.
Утім, у США ситуацію сприймають оптимістичніше. За настановами Американської академії педіатрії, діти та підлітки можуть взаємодіяти з девайсами по-різному. Тож замість того, щоб встановлювати конкретні часові обмеження на використання цифрових медіа, варто зважати на якість взаємодії, а не тільки на її тривалість.
На думку МОЗ України, американський досвід може бути актуальним і для нашої держави. Попри те, що нині більшість дітей навчається в школах офлайн, деякі все ще залишаються на дистанційному навчанні. А отже, багато часу проводять за комп'ютерами, смартфонами й іншими пристроями.
Дозоване користування девайсами може бути корисним у навчанні. Проте дітей важливо залучати й до фізичної активності. Це можна робити як у перервах між уроками, так і після завершення навчального дня. Якщо дозволяє безпекова ситуація, можна прогулятися разом у парку чи пограти в спортивні ігри.
6 порад, що дозволять зменшити кількість часу, яку діти проводять за девайсами:
- Використовувати таймери й робити перерви. Щоб дитина не забувала про перерви, можна ставити будильник кожні 30-40 хвилин. Це буде нагадуванням про необхідність встати й порухатися. Крім того, попередить малечу, що скоро час змінювати вид діяльності, що допоможе запобігти розчаруванню й сльозам, коли буде потрібно відкласти девайс.
- Зберігати креативність. Якщо подивитися на предмети навколо, можна разом із дітьми знайти їм цікавіше застосування: побудувати "халабуду" зі стільців, влаштувати домашній театр, почитати разом книжки, помалювати тощо.
- Встановити час без екранів. Запровадити вдома правила і визначити час або обставини, за яких усі члени сім'ї відмовляються від використання девайсів. Наприклад, під час обіду чи після 19:00 всі мають відкласти телефони й пограти разом у настільну гру або розповісти про свій день.
- Не використовувати девайси для заохочення чи покарання дитини. Такі практики роблять планшет чи смартфон ще більш важливими для неї.
- Мінімізувати вплив девайсів удома. МОЗ не радить ставити комп'ютер у спальні дитини. Це призводить до фізичної ізоляції членів родини та зменшення їх взаємодії, а також збільшення кількості екранного часу.
- Поступово зменшувати тривалість перебування перед екраном. Якщо у дитини вже є залежність від девайсів, варто зменшувати екранний час покроково.
Не слід забувати: діти найкраще вчаться, спостерігаючи за батьками. Якщо старші члени сім'ї самі користуватимуться девайсами рідше, то малеча з радістю наслідуватиме їхній приклад.