Видихай! Хто такий пульмонолог і як він рятує життя

Видихай! Хто такий пульмонолог і як він рятує життя Фото: Freepik

Сьогодні, 17 травня, пульмонологи відзначають професійне свято. Не знаєш, що це за фахівці? Дарма: одного дня пульмонолог може врятувати тобі життя. Тож, що це за лікар та як він допомагає?

Читай також: У пошуках Nemo: хто такі небінарні люди

Хто такий пульмонолог?

Фото: Freepik

Пульмонологія — це напрям у клінічній медицині, який вивчає хвороби органів дихання. Її ще іноді називають "грудною медициною".

Отже, лікар-пульмонолог діагностує та лікує захворювання дихальної системи. До неї згори донизу входять такі частини тіла:

  • пазухи носа;
  • ротова порожнина;
  • глотка (горло);
  • гортань (голосовий апарат);
  • трахея;
  • бронхи;
  • легені та внутрішні частини (бронхіоли й альвеоли);
  • діафрагма.

Роботі пульмонолога передує отримання диплома про вищу медичну освіту. Однак це ще не все: аби вчасно розпізнавати й безпечно лікувати дихальні хвороби,  пульмонолог повинен бути "підкованим" у суміжних медичних царинах, як-от кардіологія, неврологія, хірургія, реабілітологія тощо. Нерідко він співпрацює з колегами-рятівниками, щоб надати пацієнтові комплексне лікування.

Фото: Freepik

Оскільки багато легеневих та серцево-судинних захворювань мають схожі симптоми, найкращий друг пульмонолога на роботі — це кардіолог: ці двоє можуть навіть гуртом консультувати пацієнтів. Також "грудний лікар" доглядає хворих у стаціонарі, які потребують ручної вентиляції легенів, щоб дихати.

Віднедавна головна платформа для українських "грудних лікарів" — це Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології імені Ф. Г. Яновського. Цей заклад розташований у Києві на базі Національної академії медичних наук України. Його створив Кабмін, передавши науковцям тодішню "Українську алергологічну лікарню" 5 вересня 2023 року.

Що і як лікує пульмонолог?

Фото: Freepik

У фокусі лікаря-пульмонолога багато легеневих захворювань.

Розгляньмо найпоширеніші недуги:

  • астма — захворювання, яке запалює і звужує дихальні шляхи, чим ускладнює дихання;
  • бронхіт — запалення дихальних шляхів, яке супроводжується кашлем і виділенням слизу, що може призвести до інфекції;
  • пневмонія — інфекційна хвороба, під час якої повітряні міхурці в легенях — альвеоли — запалюються та наповнюються гноєм;
  • хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) — група захворювань, що включає хронічний бронхіт, а також емфізему — збільшення об'єму альвеол;
  • туберкульоз або сухоти — інфекційна хвороба, яку спричиняють мікобактерії туберкульозу. Може вражати не тільки легені, а й інші органи — нирки, печінку, шкіру, кістки тощо;
  • апное — патологія, що викликає хропіння, переривчастий і неспокійний сон із періодичними пробудженнями, нетривалі зупинки дихання уві сні.
Фото: Freepik

Якщо у тебе раптом запідозрили запалення дихальної системи, маркер хорошого пульмонолога — це встановлення точного діагнозу. Завдяки процедурам фахівець зможе правильно визначити хворобу. Так буває не одразу — іноді потрібні повторні тести. Зрештою після висновку лікар складе індивідуальний план лікування.

Як виявляють легеневі хвороби? Способів чимало:

  1. спірометрія — перевіряє роботу легень, вимірюючи, з якою силою ти можеш вдихати й видихати повітря;
  2. бронхоскопія — щоб оглянути зсередини твої бронхи й трахею, використовується тонка гнучка трубка з камерою на кінці;
  3. рентген грудної клітки — знімки легенів та інших органів у грудній клітці, для них використовують низькі дози радіації;
  4. комп'ютерна томографія (КТ) — потужніший метод сканування, який робить детальні знімки внутрішньої частини грудної клітки.
  5. аналіз крові — найпростіший метод, який перевіряє рівень кисню та інших речовин у крові.
Фото: Freepik

Для лікування зазвичай прописують таблетовані ліки, а грамотний пульмонолог ще й призначить легеневу реабілітацію — це комплекс заходів, спрямований на покращення стану дихальної системи та підвищення якості життя. У відновленні можуть допомогти як заняття з фізичним терапевтом, так і домашні тренування.

Є й нішеві методи лікування: електрофорез, кінезотерапія, кліматотерапія тощо. Часом пульмонологи роблять інгаляційне призначення, коли медикаменти спрямовуються у легені за допомогою інгалятора чи небулайзера. Інгаляції особливо допомагають пацієнтам з ХОЗЛ, астмою чи пневмонією.

Фото: Freepik

Популярності набуває також озонотерапія — внутрішньовенна інфузія розчину, збагаченого озоном. Так відбувається насичення тканин киснем, зменшуються або щезають прояви гіперчутливості, нормалізуються антиоксидантні системи організму. Цей ефект є ключовим для лікування бронхіальної астми.

На жаль, іноді не обійтися без операції: у таких випадках її зазвичай проводить кваліфікований хірург, який знається на хворобах серця та легенів.

Мені потрібно до пульмонолога?

Фото: Freepik

Якщо у тебе простий кашель через алергію або застуду — не слід панікувати. За деяких відносно короткочасних захворювань, що вражають легені (наприклад, грипу), ти можеш отримати вдосталь допомоги від сімейного лікаря.

А ось якщо кашель не припиняється або стає сильнішим протягом трьох тижнів і більше — це вже тривожний дзвінок.

Про те, що тобі вже час до лікаря-пульмонолога, свідчать і такі симптоми:

  • біль у грудях;
  • хрипи;
  • запаморочення;
  • утруднене дихання;
  • сильна втома;
  • неконтрольована астма;
  • бронхіт або застуда, яка не вщухає.
Фото: Freepik

А взагалі краще не доводити себе до лиха й робити щоденну профілактику дихальної системи. Кілька простих порад допоможуть зберегти твої легені:

  • Правило №1: Курінню — зась!

Тютюнові вироби — пряма стежка до хронічних захворювань: їх дим може звузити дихальні шляхи та ускладнити дихання. Тому й пасивне куріння — не менш небезпечне. Тіло починає відновлювати дихальну систему вже за добу, як ти кинеш курити. І що довше ти відмовляєшся від цигарок, то нижчий ризик захворіти.

  • Правило №2: Спорт відкриває друге дихання

Фізичні вправи спонукають легені та серце працювати інтенсивніше, щоб отримати додатковий кисень для м'язів. Це навчить твоє тіло швидше "всмоктувати" кисень у кров, твоя витривалість посилиться, і з часом ти позбудешся задишки.

Фото: Freepik
  • Правило №3: Дбати про домівку

Побутова хімія та цвіль неабияк погіршують якість повітря в приміщенні — це веде й до проблем з легенями. Аби не труїти легені у себе вдома, варто щодня провітрювати кімнати, а ще протирати пил.

  • Правило №4: Здорове харчування — здорові легені

Твій організм використовує їжу як паливо для всіх частин тіла — зокрема й легенів. Важливо дотримуватися й питного режиму: вода розріджує слизову оболонку дихальних шляхів. І навпаки, через зневоднення слиз може стати густим та липким — це не лише сповільнює процес дихання, а й підвищує ризики захворіти.

Фото: Freepik

Вестимеш здоровий спосіб життя — то й пульмонолог не знадобиться. Але раптом дихальна система дасть збій — тепер ти знаєш, до якого лікаря звертатися.  

Читай також: Як побороти безсоння під час війни? 10 дієвих методик 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації