Лікар знає: як приймати весняні вітаміни та мінерали

Лікар знає: як приймати весняні вітаміни та мінерали Фото: pexels

Млявість, сонливість, сухість шкіри, роздратування та хронічна втома. Все це може вказувати на гіповітаміноз, що проявляється навесні. Як уникнути подібних симптомів? Чи варто додатково вживати синтетичні вітаміни? Як правильно робити це, щоб дійсно отримати від них користь? Розповідає сімейний лікар Дмитро Пемко.  

Якими бувають вітаміни? 

Водорозчинні

Фото: pexels 

Водорозчинні вітаміни потрібно запивати тільки водою — не молоком або чаєм. Так вони добре засвоюються, а будь-який надлишок цих речовин виводиться з організму із сечею. 

Найкращий час для вживання — за 30 хвилин до приймання їжі.

  • B1 — тіамін
  • B2 — рибофлавін
  • B5 — пантотенова кислота
  • В6 — піридоксин
  • В9 — фолієва кислота
  • В12 — ціанокобаламін
  • Н (В7) — біотин
  • PP — нікотинова кислота
  • С — аскорбінова кислота

Жиророзчинні

Вони мають властивість накопичуватися в організмі, тому їх потрібно приймати лише за призначенням лікаря! 

Щоб організм отримав і засвоїв жиророзчинні вітаміни А, D, Е і К, їх необхідно поєднувати з жировмісною їжею — молоком, йогуртом, авокадо. Вживаючи ці вітаміни натщесерце, ти ризикуєш отримати розлад шлунка. Різні жиророзчинні вітаміни краще приймати окремо, оскільки вони знижують вплив одне одного приблизно на 10–50%. Особливо це стосується вітаміну К.

Що таке жирні кислоти? 

Жирні кислоти омега-3 та омега-6 — це незамінні сполуки, які організм не може синтезувати самостійно. Вони відіграють важливу роль у підтримці здоров'я серцево-судинної та імунної систем, мозку та інших органів. 

Баланс жирних кислот омега-3 та омега-6 в організмі має вирішальне значення.

Найкраще, якщо ти будеш отримувати їх із раціону. Якщо ти вживаєш ці жирні кислоти окремо, то роби це під час їжі.

Продукти, що містять жирні кислоти омега-3 та омега-6:

  • риба морська та океанічна: лосось, скумбрія, оселедець, тунець, форель, сардини;
  • морепродукти;
  • рослинні олії: лляна, оливкова, конопляна, рапсова;
  • насіння: льон, коноплі, соняшник, гарбуз;
  • горіхи: волоські, кедрові, мигдаль, фундук;
  • зелені листяні овочі: шпинат, листова капуста, броколі. 

А коли приймати мінеральні добавки?

Фото: Unsplash 

Мінерали зазвичай приймають під час споживання їжі. Це правило годиться майже для всіх мінералів, крім заліза, яке краще засвоюється на порожній шлунок. Залізо не можна поєднувати з кальцієм, цинком і магнієм. Запивати потрібно водою чи цитрусовим соком — залізо і вітамін С у комплексі чинять загальнозміцнювальну дію, але тільки не чаєм, оскільки танін зменшує всмоктування заліза.

Важливо! Якщо ти приймаєш залізо, витримуй дві години між прийманням інших ліків.

Магній поліпшує всмоктування кальцію, тому ці речовини можна вживати разом: Mg + Ca. 

Високі дози кальцію, магнію, заліза і цинку з харчових добавок можуть знизити всмоктування каротиноїдів (бета-каротину, лікопену та астаксантину) із харчових продуктів і добавок. Краще приймати їх у різний час.

Загалом найкращий спосіб отримати необхідні вітаміни та мікроелементи — раціональне збалансоване харчування. Але, якщо ти відчуваєш млявість, сонливість, помічаєш сухість шкіри, у тебе погіршується зір або виникають судоми, то краще звернутися до лікаря. Зробити це можна офлайн або через застосунок Helsi. 

Головне правило 

Фото: pexels 

Вітаміни та мінерали слід приймати лише за призначенням лікаря і не займатися самолікуванням. Адже приймання вітамінних комплексів без потреб організму не знизить ризики серцево-судинних захворювань, раку, не запобігатиме різним порушенням когнітивної сфери, а навіть навпаки — може нашкодити здоров'ю. 

Безконтрольне приймання синтетичних вітамінів може призвести до низки проблем:

  • підвищеного ризику розвитку деяких видів раку;
  • порушення роботи нирок;
  • порушення роботи печінки;
  • зниження імунітету.

Єдиний виняток — вітамін D, який у наших широтах рекомендовано пити в осінньо-зимовий період усім. Його можна приймати на постійній основі у профілактичних дозах.

Важливо! Побічні ефекти вітаміну D зазвичай виникають у разі передозування (тривале приймання вітаміну D у високих дозах >30000 МО/24 год; доведено, що для дітей безпечна доза становить 100 МО/кг/24 год) і зумовлені надмірним всмоктуванням кальцію зі шлунково-кишкового тракту, його резорбцією з кісток, а у зв'язку з цим — підвищеним рівнем кальцію в сироватці крові.

Перш ніж вживати ті чи інші вітаміни та добавки, проконсультуйся зі своїм сімейним лікарем. Твій організм має додатково отримувати саме ті речовини, яких потребує у той чи інший період. 

Фото: Getty Images

Довідка: Helsi — це електронна медична інформаційна система. Сервіс дозволяє пацієнтам швидко і зручно записуватися на прийом до лікаря, діагностику, аналізи, вакцинацію і замовляти медикаменти, а лікарням — брати участь у реформі системи охорони здоров'я для забезпечення рівного доступу до якісних медичних послуг усіх громадян України. Користувачів мобільного застосунку Helsi — вже понад 6,5 млн людей. Системою користуються понад 1300 закладів охорони здоров'я та більш ніж 50 тис. лікарів по всій країні.

Додаткова інформація: mailto:[email protected]

Читай також: Гіпервітаміноз: чому він може бути небезпечним?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації