Не їж це перед сном: 5 продуктів, які спричиняють безсоння

Не їж це перед сном: 5 продуктів, які спричиняють безсоння Фото: Getty Images

Наш організм — річ цікава та складна, і багато процесів у ньому взаємопов'язані. Можливо, ти здивуєшся, але безсоння може бути напряму пов'язано з тим, яку їжу ти споживаєш. І якщо правильно підібрати вечірній раціон, можна уникнути проблем зі сном.

Вікторія Білобров
На фото: Дар'я Пилипенко

Розбираємося в цьому разом з амбасадоркою здорового сну, відомою українською сомнологинею Дарʼєю Пилипенко.

У нашому організмі всі органи та процеси так чи інакше взаємодіють між собою. Зокрема, шлунково-кишковий тракт людини напряму пов'язаний із функціонуванням  центральної нервової системи. Крім того, зв’язок нервової системи зі шлунково-кишковим трактом є двоспрямованим. Іншими словами, стан нашої нервової системи залежить від роботи кишківника, і навпаки.

Фото: Getty Images

Напевно, ти помічав, як від стресу втрачаєш апетит або, навпаки, починаєш їсти як не в себе? І ти точно зауважуєш, як змінюється твій стан і настрій після вживання шоколаду або філіжанки кави.

Річ у тім, що нервові волокна розташовані вздовж усього шлунково-кишкового тракту. І під час потрапляння в організм тих чи інших продуктів та сполук вони можуть гальмувати нашу нервову систему або збуджувати її.

Зʼїли щось корисне або шкідливе, а кишківник уже "звітує" мозку, до яких наслідків готуватись. Експерти жартома називають наш кишківник "першим мозком", або "ентеральним мозком". Отже, не дивно, що є продукти, які викликають безсоння, а є ті, які лагідно вкладуть нас у ліжко.

Три правила харчування від Дар'ї Пилипенко

Фото: Getty Images
  • Не варто переїдати на ніч, адже під час сну травна система буде активно працювати й перетравлювати надмірно важку вечерю. Як результат — уранці ти прокинешся млявим та роздратованим.
Фото: Getty Images
  • Якщо відчуваєш голод ввечері, краще з'їж насичені магнієм продукти на кшталт шматочка сиру або кілька горіхів. Магній заспокоює нервову систему, знімає стрес та втому.
Фото: Getty Images
  • Вечеряй білковою нежирною іжею. Це, наприклад, може бути мʼясо кролика чи індички або морепродукти.

Деяких продуктів варто взагалі уникати в другій половині дня, адже вони можуть провокувати складнощі із засинанням, нічні пробудження та ранній підйом. Іншими словами, будуть порушувати сон. Адже вони є стимуляторами "драйву" нервової системи.

Продукти, які варто виключити з вечірнього раціону

  • Смажена картопля. Навіть якщо ти приготуєш її вдома на якісній олії, а не купиш у фастфуді, спати буде важко. Смажена картопля провокує ускладнене травлення, а через вміст крохмалистих речовин може підвищуватися рівень цукру в крові. Своєю чергою, високий вміст цукру в крові підніме тебе з ліжка ще на світанку й більше не дасть заснути, адже приблизно з 4-ї ранку наш організм і сам підвищує рівень цукру.
Фото: Getty Images
  • Томати. Хоча овочі й корисні для нашого організму, їсти на ніч томати не варто. Помідори містять амінокислоту тирамін, яка підвищує тонус м’язів і збуджує нервову систему.
Фото: Getty Images
  • Кофеїновмісні продукти. Не лише кава, а й какао, кока-кола, шоколад, чай та багато десертів містять у собі кофеїн. Він порушує глибоку стадію сну та зменшує тривалість швидкого сну, яка важлива для психічного відновлення. Тобто твій сон буде неміцним, а негативні емоції, накопичені за день, не будуть оброблені та перейдуть у твій наступний день. Як результат — ти прокинешся роздратованим/ою.
Фото: Getty Images
  • Цитрусові. Склянка апельсинового фрешу або вода з лимоном — чудова річ для пробудження та заряду енергії вранці. Але їх у жодному разі не варто пити на ніч. Сік цитрусових може порушити кислотний баланс та викликати надмірне газоутворення. Зі здутим шлунком не те що заснути складно, а й навіть лежати на рівній поверхні, тобто в ліжку.
Фото: Getty Images
  • Квасоля. Ще один продукт, який не варто вживати на ніч. Квасоля провокує надмірну роботу шлунково-кишкового тракту та метеоризм, а це знижує ефективність сну та заважає організму відновлюватись. Адже під час сну твій організм буде зайнятий перетравленням важкої їжі і аж ніяк не відновленням сил.

Тож обирай вечерю з розумом і спи спокійно. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації