Новий календар щеплень: що зміниться
Міністерство охорони здоров'я планує запровадити новий Національний календар профілактичних щеплень. Він почне діяти з 2026 року. Розповідаємо, які нові графіки та щеплення передбачені та чому медичні чиновники вносять зміни.
Чому вносять зміни до календаря щеплень?
Країни світу час від часу оновлюють календарі профілактичних щеплень відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я, Центру контролю захворювань США (CDC) та інших міжнародних організацій. Зміни, запропоновані для українського календаря з 2026 року, дадуть змогу гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії.
Щороку у світі вакцинація запобігає 3,5–5 мільйонам смертей від таких захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір. Особливо вразливі до таких хвороб діти та дорослі, які не мають щеплень узагалі або пропустили якесь за графіком, — пояснив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Він наголосив, що використання комбінованих вакцин дасть змогу скоротити кількість ін'єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків.
Вакцинація — це простий, безпечний та ефективний спосіб захиститися від небезпечних хвороб ще до контакту з ними, а також запобігти ускладненням, які ці хвороби можуть спричинити.
Які зміни внесуть до календаря щеплень?
Зміни в Національному календарі щеплень стосуються насамперед одноразової вакцинації проти вірусу папіломи людини для дівчат віком 12–13 років. Наразі таке щеплення планують запровадити як обов'язкове і безоплатне.
Дівчатам, яким виповнилось 14 років, та хлопчикам вакцинація проти ВПЛ проводитиметься відповідно до розділу ІІІ діючого календаря.
Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, вакцину проти ВПЛ рекомендовано вводити якомога раніше, починаючи з 9 років.
Вакцинація дівчат, які живуть з ВІЛ, має проводитися з використанням тридозового графіку вакцинації.
Лікар-інфекціоніст Федір Лапій зазначив, що одна доза вакцини, введена в певному віці, працює абсолютно не гірше за дві.
У більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов'язкової програми, вона ефективна і необхідна для України.
Також МОЗ пропонує змінити схему вакцинації проти вірусного гепатиту B.
Вакцинацію пропонують проводити у віці:
- 2 місяці (1-ша доза);
- 4 місяці (2-га доза);
- 6 місяців (3-тя доза);
- 18 місяців (4-та доза) незалежно від маси тіла при народженні.
За словами медиків, така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно. У результаті кількість ін'єкцій стане меншою і скоротиться кількість візитів до медзакладу.
Науковці одностайні в тому, що використання багатокомпонентних вакцин є безпечним та ефективним, — сказав Федір Лапій.
Зараз вакцинацію вірусного гепатиту B проводять окремо за схемою: у перший день, а потім у 2 та 6 місяців.
Зміни передбачені у схемі вакцинації від кору, епідемічного паротиту та краснухи. МОЗ пропонує проводити вакцинацію в 1 і 4 роки — замість 1 і 6 років, як зараз.
Федір Лапій нагадав, що в Україні зростає захворюваність на кір серед дітей дошкільного віку. Оновлена схема вакцинації забезпечить захист дітей у більш ранньому віці, а також дасть змогу уникнути тяжкого перебігу хвороби та її ускладнень.
Що стосується вакцинації проти туберкульозу (БЦЖ), запропоновано проводити її через 24 години після народження. Дітей, яким не виповнилося дев'ять місяців (8 місяців включно), пропонують прищеплювати проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби в разі відсутності відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.
У світі введення вакцини БЦЖ в першу добу життя є стандартною практикою.
Наразі вакцинацію від туберкульозу проводять в 1 і 6 років. А нова схема дозволить зменшувати термін перебування немовлят у стаціонарах, де вони можуть зустрітися з бактеріальними інфекціями.
Вакцинацію проти поліомієліту пропонують проводити у віці:
- 2 місяці (1-ша доза);
- 4 місяці (2-га доза);
- 6 місяців (3-тя доза);
- 18 місяців (4-та доза);
- 6 років (5-та доза).
Для профілактики поліомієліту для всіх введених доз планують застосовувати тільки інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ).
МОЗ опублікувало детальний проєкт пропонованих змін до Національного календаря профілактичної вакцинації для громадських обговорень. Ознайомитися з ним можна за посиланням. Свої пропозиції та зауваження у вигляді порівняльної таблиці можна надіслати до 31 січня на пошту [email protected] або на адресу: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601.
Коли та від чого проводять вакцинацію в Україні зараз
Національний календар профілактичних щеплень — це план обов'язкових щеплень, який містить інформацію про оптимальні строки їх проведення. Календар, який діє зараз, передбачає імунізацію проти 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та хіб-інфекції.
Коли та від чого вакцинуватися:
- Гепатит В: протягом першої доби життя, а потім у 2 та 6 місяців.
- Туберкульоз: одне щеплення у проміжку між 3 і 5 добами життя.
- Кір, паротит, краснуха: у 12 місяців та 6 років.
- Дифтерія, правець: у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації проти дифтерії й правця кожні 10 років: у 26, 36, 46, 56 і так далі років.
- Кашлюк: у 2, 4, 6, 18 місяців.
- Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) — у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
- Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.
Усі вакцини в Україні — в наявності та безоплатні.
Згадай, чи отримав ти ревакцинацію упродовж останніх 10 років.
Також лікарі рекомендують щороку робити щеплення проти COVID-19. До того ж торік МОЗ спростило схему вакцинації від коронавірусу — тепер більшості людей достатньо зробити лише одне щеплення. Хоча таке щеплення і не входить до календаря, але теж є безоплатним.
Якщо ти порушив графік вакцинації або пропустив якесь щеплення, це не означає, що курс імунізації потрібно починати заново. Необхідно надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу. Для цього звернися до сімейного лікаря — він допоможе правильно скласти твій індивідуальний графік щеплень.