Новий вірус HMPV: що це таке і чи небезпечний він для України

Новий вірус HMPV: що це таке і чи небезпечний він для України Фото: Freepik

Початок 2025 року приніс нам новину з Китаю — там почав стрімко поширюватися метапневмовірус (HMPV). Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років в Україні виявлено вже 14 випадків HMPV. Що це за вірус і чим він нам загрожує? 

Що таке HMPV?

Метапневмовірус людини (HMPV) належить до сімейства вірусів Рneumoviridae родини Paramyxoviridae, розповіли нам у Центрі громадського здоров'я. Уперше його виявили в Нідерландах у 2001 році. Згідно з результатами досліджень, вірус поширений у багатьох країнах, зокрема зустрічається і в Україні. До речі, в минулому епідемічному сезоні (починаючи з 40 тижня поточного року по 20 тиждень наступного року, триває епідемічний сезон захворюваності на грип, ГРВІ, COVID-19 тощо), у 2023-2024 роках, цей вірус був виявлений у 24 людей. Тож це не якась новинка для українців. 

Особливості метапневмовірусу та його симптоми

Для HMPV, як і інших вірусів респіраторної групи, характерна сезонність. Пік захворюваності на них припадає на холодну пору року — циркуляція вірусу починається взимку і закінчується навесні.

За симптомами HMPV схожий на інші ГРВІ, його інкубаційний період становить від трьох до шести днів. У більшості випадків захворювання переноситься досить легко, однак у людей похилого віку хвороба може перебігати важче.

Симптоми:

  • нежить;
  • кашель;
  • біль у горлі;
  • підвищення температури.
Фото: Freepik

У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу. У людей із міцним імунітетом метапневмовірус зазвичай протікає легше, ніж грип, дуже рідко спричиняє ускладнення і минає за кілька днів.

Проте в людей із груп підвищеного ризику в деяких випадках захворювання може призводити до таких ускладнень, як бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми. 

До груп підвищеного ризику входять: 

  • новонароджені;
  • діти до 5 років;
  • люди старше 65 років;
  • люди з астмою, які вживають стероїди;
  • люди з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ);
  • люди з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ;
  • люди зі злоякісними новоутвореннями;
  • ті, хто переніс трансплантацію органів.

Вірус значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною — повітряно-краплинним шляхом.

Як уникнути захворювання HMPV і як від нього лікуватися?

Метапневмовірус не потребує спеціальної імунізації — медики рекомендують зробити звичайне щеплення від грипу або ковіду та дотримуватися елементарних правил гігієни. 

Найбільш дієвими є такі заходи профілактики:

  • регулярно мий руки з милом;
  • уникай контактів із хворими людьми;
  • дотримуйся етикету кашлю (прикривай рот серветкою чи згином ліктя);
  • періодично провітрюй приміщення.
мити руки
Фото: Freepik

Генеральний директор Центру громадського здоров'я, доктор медичних наук Михайло Росада рекомендує вживати вітаміни, особливо вітамін С, мінімізувати перебування в приміщеннях із великим скупченням людей, а також не користуватись громадським транспортом, якщо є можливість пройти кілька метрів пішки. 

Закликаю, поки гарний сезон, поки гарна погода, вакцинуватися проти Ковіду, — рекомендує Михайло Росада.

Метапневмовірус лікують симптоматично. За перших ознак респіраторного захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря. Позаштатна фахівчиня МОЗ з інфекційних хвороб Ольга Голубовська також рекомендує вимірювати сатурацію крові пульсоксиметром. 

Слідкуйте за своїм здоров'ям, своєчасно діагностуйте патологію, приймайте вітаміни, особливо D (за призначенням лікаря), — порадила Голубовська.

Також вона звернулася до лікарів із проханням не зволікати з госпіталізацією, якщо хворий щодня прогресує. Особливу увагу слід звертати на хворих із груп ризику.

Яка ситуація із захворюваністю на HMPV в Україні?

У Центрі громадського здоров'я наголосили, що цьогоріч в Україні не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок захворювання на метапневмовірус — усі хворі отримали медичну допомогу та одужали.

Всі вірусологічні лабораторії регіональних центрів контролю і профілактики хвороб МОЗ України забезпечені тест-системами для виявлення метапневмовірусу та проводять епіднагляд протягом року, в тому числі під час епідсезону, — сказали фахівці.

Наразі в Україні не спостерігається передумов і тенденцій для спалаху захворюваності на метапневмовірус. Тож для паніки немає приводу. 

Читай також: "Усе, що тобі потрібно знати про ГРВІ: міфи, симптоми, поради

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації