Повітряні тривоги в школі: як навчити дитину долати страх та що покласти в її рюкзак
Попри те, що київські школи цьогоріч краще підготовлені до воєнних загроз, під час повітряної тривоги діти можуть розгубитися чи запанікувати. З'ясуймо, що має бути в дитячому портфелі та які вправи допоможуть заспокоїтися.
За даними застосунку "Київ Цифровий", від початку повномасштабної війни у столиці пролунало понад 1300 тривог! А згідно з Мапою тривог України, за неповний жовтень 2024 року в Києві сирени лунали 17 із 21 днів.
- Середня тривалість столичної тривоги — 1 година 7 хвилин.
Почнімо з очевидного: батькам необхідно дізнатися все про правила безпеки у школі й тамтешні укриття. Далі — обов'язково проговорити із дитиною, що вона має робити там під час тривоги — зокрема чітко дотримуватися інструкцій від учителів. Важливо розуміти: освітній процес триває й під час повітряної тривоги. У цей час дитина не може піти додому, а виходити з укриття вкрай небезпечно.
Про всяк випадок варто надати адміністрації школи свої контакти й повідомити про способи зв'язку з тими, хто може забрати дитину зі школи. Якщо малеча має особливі потреби — їх теж не завадить обговорити з адміністрацією: пояснити, які ліки вживає дитина, як вона може реагувати на тривожні ситуації.
На випадок надзвичайних обставин дитина має знати критично важливу інформацію — бодай номери телефонів родини, свою групу крові та хронічні хвороби. Для учня початкової школи можна зробити нашивку з контактами батьків на наплічнику або вкласти записку до щоденника (телефона, кишені тощо).
Якщо син або донька вже самостійно ходить до школи, слід показати їй укриття на маршруті, яким дитина може скористатися, адже повітряна тривога може спіткати між школою і домом. Швидко дістатися до найближчого сховища неможливо? Тоді варто піти, наприклад, до підземного переходу, магазину з підвалом тощо. Якщо ж поруч такого немає — сховатися у будь-яких відкритих для громадськості будівлях за правилом "двох стін".
Варто вже найближчого вечора обміркувати з дитиною, що покласти в шкільну сумку на випадок тривоги. Міністерство охорони здоров'я України рекомендує вкласти в тривожний рюкзак такі речі:
- улюблений снек дитини тривалого терміну зберігання (печиво, сухофрукти, горішки);
- пляшку води;
- серветки (сухі та вологі), антисептик;
- ліки, якщо дитина приймає якісь препарати на постійній основі (слід завчасно повідомити вчителя та приклеїти до ліків інструкцію, як саме потрібно їх давати);
- ламіновану записку, у якій вказані ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси);
- заспокійливі для дитини речі, які сприятимуть її комфорту та допоможуть відчувати батьківську турботу.
Якщо звук сирен викликає в малечі відчуття паніки, корисно опанувати декілька простих вправ для заспокоєння.
Дихання животом
Простенька, зате дієва права. Спрямована на заспокоєння та прискорення процесу насичення крові киснем. Техніка складається з трьох кроків.
- Покласти руку на живіт.
- Зробити кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих. Важливо стежити, щоб вдих був через ніс, а видих — через рот.
- Пояснити дитині, що коли вона вдихає, потрібно м'яко надувати живіт, як повітряну кульку. А коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.
Вправа "Метелик"
Покласти ліву руку на праве плече, а праву — на ліве. І по черзі поплескувати долонями по плечах: "тік" — по одному, "так" — по іншому. Вправу треба робити повільно, монотонно. Це заспокоює тіло, зводяться нанівець тривога та паніка.
А ще дитині варто спробувати:
- знайти кілька предметів одного кольору і перелічити їх;
- полічити кроки до якогось предмета;
- рахувати від десяти до одного;
- потерти кінчик носа;
- злегка натиснути долонями на очні яблука з двох боків;
- подивитися праворуч якомога далі, не повертаючи голови, затримати погляд на 15-20 секунд, далі перевести погляд прямо, подивитися ліворуч якомога далі, після цього знову прямо;
- розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем.
Ці вправи можна написати на аркушику й покласти у наплічник безпеки, який дитина бере із собою до сховища. Головне — пояснити дитині, що страх і паніка — це неприємно, але не смертельно. А кожна повітряна тривога закінчується відбоєм.
Читай також: Блекаут-валізка на випадок відключення світла