Програми реабілітації для українських військових: корисні контакти та посилання
"ТиКиїв" зібрав корисну інформацію щодо психологічної та фізичної реабілітації українських військових. А також поспілкувалися з американським реабілітологом, який приїжджав до нашої країни, щоб провести лекцію для українських колег.
Психологічна реабілітація
Майже кожен військовий, який побував у зоні бойових дій, потребує психологічної допомоги. В Україні є кільках шляхів отримання цього виду допомоги: у шпиталі, куди потрапив воїн, та через сімейного лікаря, який направить до психолога. Також військовослужбовець може звернутися до приватних психологів або волонтерів, які налагодили зв'язок із психологами для надання допомоги військовим безоплатно.
Дуже часто військові відмовляються від психологічної допомоги, навіть коли їх вмовляють родичі чи друзі. Це дуже складний момент, який потребує допомоги ззовні. Можливо, треба звернутися до психолога самим родичам, пояснити ситуацію та попросити допомоги.
Ось корисні контакти та лінки щодо психологічної реабілітації:
- Український ветеранський фонд — це установа у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України й вона має власну гарячу лінію для ветеранів, їхніх родин та всіх українців у складних ситуаціях;
- Міністерство у справах ветеранів України — тут також можна знайти корисну інформацію щодо установ, на базі яких надаються психологічні консультації та всі необхідні контакти;
- Міністерство охорони здоров'я — публікує, зокрема, поради щодо того, як самостійно надати психологічну допомогу військовому;
- Veteran Hub — має лінію підтримки військових та їхніх родичів з усієї України. Можна дзвонити щодня з 8:00 до 22:00 за телефоном: 067 348 28 68;
- Центр психічного здоров'я та реабілітації "Лісова поляна" — багато корисної інформації на сайті, а також все про роботу центру та як туди потрапити;
- "Розкажи мені" — це онлайн-платформа, яка надає українцям безплатну психологічну допомогу;
- Київський міський Центр реабілітації "Аскольд" — започаткував заняття з чотирилапими друзями, які допомагають військовим справитися з ПТСР та депресією.
Дружня реабілітація
Останнім часом в нашій країні розвивається такий напрям, як групи підтримки. Військові, які повернулися до цивільного життя, їхні дружини, чоловіки, батьки, діти можуть знайти для себе коло підтримки серед людей, які переживають такі ж самі емоції та проблеми. У межах дружньої реабілітації психологічну допомогу надають не лікарі, а колишні бійці або члени родини військових. Це може бути дуже корисним ще й з точки зору того, що військові дуже часто не мають бажання звертатися до психологів.
Корисні посилання та контакти:
- Центр ЯРМІЗ — окрім спортивної та психологічної реабілітації, допомоги з адаптацією у цивільному житті, центр організовує групові психологічні заняття;
- Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців — пропонує групи підтримки дружин і матерів військовослужбовців;
- Громадський рух "Жіноча Сила України" — також організовує групи підтримки для дружин військовослужбовців, їхніх дітей, родин та дає багато корисної інформації.
Фізична реабілітація
Також одним із найголовніших напрямків реабілітації військових у нашій країні є фізична реабілітація. Бійці, які зазнали травм, і після лікування у шпиталі, стикаються з необхідністю відновлення організму та всіх його функцій.
Цей процес відбувається не швидко і потребує участі вузькопрофільних спеціалістів та спеціально розроблених програм. За останні роки до фізичної реабілітації українських військових приєдналася велика кількість іноземних спеціалістів. Програми реабілітації для українських військових існують в Канаді, США, Німеччині, Ізраїлі та інших країнах.
Нам вдалося поговорити з американським лікарем-реабілітологом з 14-річним досвідом Фархадом Остоварі. Він приїжджав цього року до України, щоб провести лекцію-тренінг для українських реабілітологів та фізичних терапевтів. Лікар Остоварі поділився з нами своїми враженнями від українських програм реабілітації та дав декілька корисних порад.
Що надихнуло вас поїхати в Україну та поділитись своїм досвідом у ці важкі для нашої країни часи?
Мені пощастило лікувати одного із перших українських солдатів, які приїхали до США для протезування. Працюючи з ним, я отримав ті знання, якими можу поділитися з лікарями та терапевтами в Україні. Тому коли мене запросив благодійний фонд Future for Ukraine, я відчув бажання поїхати в Україну і поділитися своїм досвідом.
Якими конкретними методами та підходами ви поділилися з українськими протезистами, щоб покращити їхні навички та знання?
Я вважаю, що знання українських лікарів, терапевтів та протезистів є великими. Однак у них немає всіх ресурсів, які ми маємо в США. Їм не зустрічалося багато людей з ампутованими кінцівками такого масштабу. Тому їм потрібно, щоб ми були тут та підтримували їх. Судячи з моєї розмови з лікарями та терапевтами й дивлячись на ті питання, які я з ними обговорював, українські лікарі дуже добре обізнані, але їм просто не вистачає сучасних технологій та ресурсів.
Як ви оцінюєте сучасний рівень протезування та реабілітації в Україні?
Я вважаю, що протезисти та реабілітологи роблять все можливе, щоб розвіяти озвучені побоювання, але вони перевантажені кількістю ампутацій та відсутністю новітніх технологій. Нам дуже пощастило, що в США ми маємо найкращі та новітні технології протезування, і якщо ми зможемо передати ці знання та можливості українським професіоналам, було б чудово. Вважаю, що навчання фахівців та обмін нашим досвідом із ними матимуть важливе значення для довгострокового впливу на реабілітаційну інфраструктуру в Україні.
Крім технічних, які ще навички та якості, на вашу думку, мають вирішальне значення для фахівців з реабілітації?
Командна робота та співпраця, управління часом, адаптивність та спілкування між усіма сторонами, що беруть участь, допоможуть покращити якість догляду в реабілітаційних умовах. Все це супроводжуватиметься освітою та обміном знаннями.
З огляду на ваш досвід, які стратегії ви пропонуєте для підвищення обізнаності та зниження стигми щодо інвалідності та протезування у спільнотах, які постраждали від війни?
Ключовими компонентами є залучення спільноти, партнерство та співробітництво, засоби масової інформації та комунікація, а також освіта.
Чи могли б ви поділитися думкою про етичні міркування, які виникають при наданні реабілітаційних послуг у зоні конфлікту?
Професійні кордони, культурна чутливість, а також безпека та захищеність — це ті речі, які потенційно можуть бути порушені та можуть спричинити етичні проблеми.
Корисні посилання та контакти:
- Благодійний фонд Future for Ukraine — активно займається масштабними проєктами реабілітації військових, які отримали ампутацію. До речі, нещодавно фонд FFU разом з українською компанією, що піклується про фізичне та ментальне здоров'я BetterMe запустили програму тренувань для людей, які втратили кінцівки. Вона буде доступна безплатно у застосунку BetterMe: Health Coaching для всіх українців;
- Спеціалізована "гаряча лінія" з питань реабілітації та протезування від Урядового контактного центру — консультації можна отримати за номером 1545. Він є багатоканальним, телефонувати можна щодня з 8:00 до 20:00;
- EnableMe UA — портал з корисною інформацією для українців з ментальними розладами, хронічними захворюваннями та різними групами інвалідності. Тут є багато інформації щодо фізичної реабілітації та протезування;
- Protezhub — тут все про те, які документи необхідні для отримання протеза та інші корисні матеріали.