Що таке сезонний афективний розлад та як запобігти зимовій депресії?

Що таке сезонний афективний розлад та як запобігти зимовій депресії? Ілюстрація: sharonporter.org

Щороку, киянам в зимовий період властиво частіше бути пригніченими й жалітися на холодну погоду. Здавалося б, це лише тимчасове погіршення настрою, однак психологи виокремлюють стан сезонного афективного розладу (САР), що відрізняється від осінньої хандри.

Насправді ж, гірше ми реагуємо не так на зміну погоди, а на зменшення світлового дня. Коли денного світла стає все менше, деякі люди більш схильні бути сумними, дратівливими, млявими та швидко втомлюватись. Протягом дня вони можуть хотіти пити більше кави, через те, що постійно хочеться спати, та їм важко концентрувати увагу. А також може частіше хотітися їсти, особливо швидкі вуглеводи (солодке та здобу).

Ілюстрація: sharonporter.org

Авжеж, на цьому етапі мова про сезонну депресію ще не йде, але люди, що мають ці симптоми більш вразливі до САР.

Що відбувається в нашому організмі при сезонному афективному розладі?

В осінньо-зимовий період в людей, що мешкають в наших широтах, зменшується передача серотоніну в нервових клітинах. Серотонін – це нейромедіатор, що відповідає за баланс настрою.

Також, через зменшення природного світла, взимку в нашому організмі може відбуватися  надвиробництво мелатоніну, через що нам хочеться більше спати й важко прокидатися зранку, коли ще темно.

Й на додачу, взимку частіше виникають авітамінози, зокрема сонце залежного вітаміну D, що пов'язаний з серотоніном. Вчені довели, що дефіцит вітаміну D впливає на розвиток депресії, тоді як відновлення його рівню сприяє  швидшому одужанню при депресивних розладах.

Як запобігти розвитку САР?

Тож, якщо ти помітив згадані вище перші ознаки САР, то можеш запобігти поглибленню сезонного розладу до рівня депресії. 

В першу чергу, покращити самопочуття допоможуть прогулянки на свіжому повітрі, особливо в сонячні дні. Якщо самопочуття погіршується до рівня нездужання, варто звернутися до лікаря, щоб виключити авітаміноз. Він може призначити медикаменти чи БАДи для підтримки гарного почуття. А також назначити світлотерапію спеціальними лампами, щоб посилено стимулювати природне вироблення вітаміну D та зменшити рівень мелатоніну.

Фото: Verywell Mind

Світлотерапію також призначають для лікування депресії. У незначного відсотка людей симптоми САР можуть бути такими ж важкими, як і у стаціонарних пацієнтів з несезонною депресією.

В такому випадку, варто не зволікати й звернутись до спеціаліста, щоб раніше почати лікування. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації